Alušík: „Dievčatá budú musieť padnúť na kolená, aby sa znova dali dokopy ako jeden tím!“

29.04.2020 08:53:16
Štyri sezóny pôsobil FBC Slovan Rimavská Sobota v prvej lige žien a v predchádzajúcej z nich dosiahli jeho hráčky najlepší výsledok v histórii klubu. Obsadili druhé miesto, hneď za Prešovom, ktorý má množstvo extraligových skúseností. Čo však bude ďalej, je v tomto klube veľkou otázkou. Tréner Jozef Alušík stratil autoritu a v polovici sezóny odišiel, hráčky sa držali, no rozhádali sa medzi sebou...

Za celú sezónu prehrali len tri súboje a z nich dva s víťazom súťaže FBC A4ka Mikuláš Prešov. Napriek dobrým výsledkom sa kríza medzi hráčkami a trénerom prehlbovala a tak kormidelník Slovana po decembrovom zápase jedenásteho kola ukončil pôsobenie na lavičke Rimavskej Soboty. „Pre vnútorné problémy sa tréner ešte počas sezóny rozhodol od tímu odísť. Mňa poveril vedením družstva, čiže som posledných sedem zápasov bola hrajúcou trénerkou, no problémy medzi dievčatami sa nepodarilo vyriešiť ani mne... Prístup väčšiny dievčat ma sklamal a tak som sa po skončení súťaže rozhodla, že sa na nejaký čas nechcem venovať florbalu. Je veľmi pravdepodobné, že sa klub rozpadne, pretože som od niektorých hráčok započula, že sa chystajú odísť inde. Možno vznikne nový tím, no to je teraz náročné odhadnúť,“ povedala najskúsenejšia a najproduktívnejšia Rimavskej Soboty Kristína Čintalanová.

 

„Naše vnútorné problémy môžem potvrdiť a konštatovať, že po trénerovi Alušíkovi to zabalila aj Kika Čintalanová. Neviem, čo bude ďalej, no dúfam, že sa to vyrieši. V Rimavskej Sobote som s florbalom začínala a chcem tu aj pokračovať a ukončiť kariéru, no nie takto skoro,“ doplnila druhá najproduktívnejšia hráčka Slovana Denisa Uhrínová.

 

O objasnenie situácie sme požiadali toho najpovolanejšieho a to trénera Jozefa Alušíka: „Keď po našej druhej sezóne v prvej lige viacero hráčok ukončilo svoje pôsobenie v klube a zostalo nám ich málo, dohodli sme sa s Petrom Tydlačkom, prezidentom klubu NTS Nemšová, na ročnom pôsobení našich dievčat vo farbách nemšovskej rezervy. Ten rok sme brali ako pauzu aby sme nabrali znova dych a už od októbra sme s kapitánkou tímu Erikou Janoštiakovou hľadali možnosti, ako do klubu získať nové hráčky. Napokon som sa prostredníctvom učiteľov zo ZŠ Farská Lúka z Fiľakova, ktorí nám vyšli v ústrety, dostal ku skupine zväčša starších žiačok. Tie som od decembra 2018 začal pripravovať s cieľom v septembri 2019 s nimi nastúpiť na prvoligový vlak. Medzitým naše dievčatá v Nemšovej zbierali skúsenosti a herné sebavedomie v tíme, ktorý počas celého ročníka prehral len jediný zápas a na Majstrovstvách Slovenska junioriek obsadil druhé miesto. Za pokračovanie ženského florbalu v Rimavskej Sobote je preto nutné poďakovať babám a trénerom z Nemšovej a pánovi riaditeľovi Bozóovi a učiteľovi Nagyovi z Fiľakova. Nové hráčky z Fiľakova sme potom v posezónnom a prípravnom období spojili so skúsenejšou časťou tímu, ktorá sa z Nemšovej vrátila do Slovana. Dievčatá vytvorili veľmi dobrú partiu, boli rozbehnuté za víťazstvami a od začiatku prvoligovej sezóny mali úspešné výsledky,“ vyrozprával kouč Slovana a k vnútorným problémom dodal: „Medzi mnou a tímom sa však už od prípravy objavovali rozpory, ktoré boli ešte prehlbované osobami z prostredia mimo Slovana. Výsledkom bola strata trénerskej autority. Ocitol som sa v situácii, keď by som musel ukončiť spoluprácu so štyri hráčkami, čím by som celú sezónu pochoval, nehovoriac o tom, že by sme ledva dohrali súťaž. Alebo bola možnosť od družstva odísť a veriť, že to tím dá dokopy a získa v lige medailu. Na konci decembra som preto z postu trénera odstúpil a súčasne ako vedúci klubu vymenoval za hrajúcu trénerku Kristínu Čintalanovú. Tá moju dôveru nesklamala a vytiahla tím za historickým striebrom. A to mohli dievčatá v posledných kolách Prešov dokonca predstihnúť. V desiatom roku existencie florbalového klubu v Rimavskej Sobote mu tak naše baby dopriali najväčší úspech, čím nás všetkých, ktorí sa roky o florbal v našom regióne staráme, potešili.“

 

Problémy však pretrvávali aj bez účasti trénera a dnes je otázne, čo bude ďalej... „Po skončení súťaže však Kristína Čintalanová z postu trénerky odstúpila a ako dôvod uvidela v podstate rovnaké skutočnosti, pre ktoré som z tímu odišiel aj ja. K tomu tu máme túto nešťastnú pandémiu. V tejto chvíli si samotné dievčatá musia vyjasniť, čo vlastne chcú a ako chcú dlhodobejšie pôsobiť. Nik im nebude venovať svoj čas, keď to budú brať ako krúžok štrikovania s dobrovoľnou účasťou na tréningoch, či zápasoch. Z pohľadu vedenia Slovana sme do dievčat päť rokov neinvestovali preto, aby ich teraz niekto prevzal a predstavoval ich ako svoj produkt. Keď je niekto múdry ako rádio, tak nech skúsi v našich podmienkach vybudovať to, čo sa podarilo nám. Na druhej strane musím povedať, že mám s dievčatami dobré vzťahy, veď sú dobré nielen ako florbalistky, ale aj ako ľudia. Stále sú vývojaschopné a prvá liga určite nepredstavuje strop ich možností. Nechceme im robiť prekážky v športovaní a aj my v klube hľadáme možnosti, ako by družstvo mohlo vo florbale pokračovať. Len sa bojím, že najprv budú musieť dievčatá padnúť na kolená, aby sa znova dali dokopy ako jeden tím,“ uzavrel sklamaný tréner Rimavskej Soboty.

AUTOR: Miroslav HÝLEK

 

ZDROJ FOTO: FBC A4ka Mikuláš Prešov

späť