Bluska sa vracia z lavičky do poľa

20.06.2020 18:02:16
K bezprecedentnému kroku sa rozhodol Roland Bluska z ŠK Lido Prírodovedec. V novej sezóne už nebude pôsobiť ako tréner, ale má ambíciu vrátiť sa späť do extraligového kádra ako hráč. V tejto staronovej pozícii absolvuje už aj letnú prípravu bratislavského družstva.

Vo florbale si už prešiel všetkými pozíciami, no v tom, ktorá je jeho obľúbená, má jasno. „Mňa vždy bavilo najviac hrať. Pískal som preto, lebo bolo treba rozhodcov. Trénovať som začal, lebo sa Dragons ocitli v situácii bez trénera. Až následne prišla oficiálna ponuka z Tsunami trénovať. Aj počas trénovania som vždy hral nejakú súťaž. Zatiaľ som sa ešte nedokázal úplne odpútať od pozície hráča a prežíval som to z lavičky akoby som bol hráč, iba s rozdielom, že nemôžem zápas ovplyvniť z plochy. A to mi začalo chýbať. Takto som to vysvetlil aj vedeniu Lida. Pochopili to a umožnili mi pridať sa k ich príprave. Či dokážem držať tempo so zvyškom kádra sa uvidí až na ploche,“ ozrejmil svoje rozhodnutie Roland Bluska pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB).

 

Zohnať kvalitného lodivoda nie je jednoduchá záležitosť. Momentálne však alternatíva, že bude najlepší tréner roka 2019 zastávať rolu hrajúceho kouča nie je aktuálna. „Určite sa do tejto pozície nechcem stavať. V Lide majú tieto pozície chalani kvalitne obsadené. Samozrejme, prispieť názorom sa nebudem báť, ale v prvom rade si chcem užiť každý tréning a vychutnať si atmosféru najvyššej súťaže.“

 

Tridsaťštyriročný matador sa nehrnie ani do pozície kapitána, ktorá sa uvoľní prípadným avizovaným prestupom doterajšieho lídra kabíny Reného Slezáka do zahraničia. „To, že odchádza René, mi je ľúto, veľmi rád by som s ním zahral v tíme. Je to skvelý hráč, ktorý v sebe má všetko, čo má florbalista mať. Som presvedčený, že v tíme sú chalani, ktorí majú s povinnosťami kapitána väčšie skúsenosti. A týchto chalanov vždy rád podporím. Ja si dokážem vytvoriť tlak sám na seba dosť veľký aj bez toho aby som bol ešte kapitán,“ povedal Bluska, ktorý v sezóne 2019/2020 odohral sedem zápasov v bratislavskej II. lige za ŠK Dragons Ružinov Bratislava a nazbieral šesť bodov (1+5).

 

Každý tréner má svoj vlastný štýl a pohľad na hru. Nebojí sa niekdajší reprezentant SR, že sa môže s novým koučom kvôli tomu dostať do konfliktu? „Je dosť možné, že tréner bude mať iný názor na veci ako ja. Ja sa však chcem florbalom baviť. Viem, že aby som bol platný hráč, musím sa sústrediť sám na seba. Takže ak mi tréner zadá pokyny, budem sa sústrediť na to, aby som ich splnil.“

 

V klube jeho rozhodnutie opustiť trénerskú stoličku bez väčších problémov akceptovali. „Tímu som to oznámil iba statusom na tímovej stránke, keďže kvôli korone ešte nebolo oficiálne ukončenie sezóny. Boli tam aj nejaké lajky, ale aj smutní smajlíci. Takže sa asi tešia, že už nebudem trénovať, ale zároveň sú smutní, že s nimi budem na ploche,“ uviedol odľahčene rodák z hlavného mesta.

 

Na návrat na extraligové palubovky v sezóne 2020/2021 sa poctivo pripravuje. „Cítim sa dobre, snažím sa na tréningy chodiť, čo mi situácia doma dovolí, a čo nie, nahrádzam si individuálne. Hrávam inline hokej v kvalitnej partičke, dohrávam súťaž Legendárnej ligy, a keď hráme florbal vonku na ulici, snažím sa hrať proti Renému Slezákovi, aby som mal proti sebe úroveň českej extraligy. Dúfam, že to telo vydrží, nezraním sa pri ničom a budem môcť nastúpiť do sezóny, aby som si vypočul tie nové názory nového trénera,“ uzavrel Bluska.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Miroslav HÝLEK

späť