Česi a Švajčiari ukončili sezónu, Gašparík s Pažákom rozhodnutie kvitujú

14.03.2020 16:55:18
Už v dvoch zo štyroch krajín z elitnej florbalovej štvorky sa odhodlali k radikálnemu kroku. Vo Švajčiarsku a Česku pre koronavírus predčasne ukončili súťaže a majstra sezóny 2019/2020 tak nespoznáme. Toto rozhodnutie sa bytostne dotýka aj viacerých Slovákov, ktorí v spomenutých krajinách pôsobia.

Jeden z dvoch reprezentantov SR, ktorí hrajú v najvyššej švajčiarskej súťaži NLA, Ronald Gašparík, sa k rozhodnutiu predčasne ukončiť aktuálny ročník postavil kladne. „Osobne si myslím, že je to správny krok. Ide najmä o bezpečnosť ľudí a zdravie máme len jedno a tak je zbytočné riskovať, keď zoberieme do úvahy, že zrušili oveľa väčšie súťaže vo svete, aj keď v iných športoch. Konkrétne vo Švajčiarsku ten vírus nenapáchal extrémne škody, ale žiadna krajina nechce dopustiť to, čo sa deje v Taliansku. Florbalisti na tom nebudú mať nejaké extra straty, keďže nie každý je profesionál a má popri športe aj normálne zamestnanie,“ povedal pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB) 19-ročný útočník.

 

Jeho UHC Waldkirch-St. Gallen obsadil v základnej časti súťaže šieste miesto a postúpil do play-off, kde si ho do štvrťfinále vybral druhý Grasshopper Zürich. Favorit série vyhral všetky tri zápasy. „My sme tím, ktorý bol v play-off prvýkrát v histórii klubu, takže sa od nás neočakávalo nič extra. Cieľ sme si splnili už len tou účasťou. Žiaľ, vybral si nás druhý najlepší tím vo Švajčiarsku a tak aj vyzeral priebeh našej série. Z hľadiska ukončenia sezóny skôr ľutujem kluby na popredných priečkach, ktoré mali vidinu Superfinále, ale my, ako som už spomínal, sme svoj cieľ splnili a s ukončením ročníka nemáme žiaden problém,“ uviedol.

 

Gašparík odohral vo svojej premiérovej sezóne v „krajine helvétskeho kríža“ za prvý tím v NLA 16 zápasov so ziskom šiestich bodov za štyri góly a dve asistencie. Vďaka predčasnému koncu ročníka sa môže vo vlasti venovať súkromným záležitostiam, na ktoré dosiaľ nemal čas. „Ja osobne som, pravdupovediac, aj celkom šťastný, že je koniec, pretože mám veľa času sa pripraviť na maturitné skúšky, ktoré sa tiež odložili a budem konečne doma, pretože mám v pláne si spraviť vodičský preukaz a absolvovať aj veľa doučovania nemeckého jazyka, pretože tam som spravil najmenší progres, od kedy som prestúpil. Tak snáď s vysokými opatreniami, aké sú na Slovensku, sa podarí zabrániť šíreniu vírusu a čoskoro to bude znova ten normálny život a ja si tieto povinnosti budem môcť zrealizovať,“ uzavrel rodák z Košíc.

 

Pre ukončenie sezóny sa rozhodli aj v Česku. Podobne ako spoluhráč z reprezentácie, pozitívne stanovisko zaujal aj Michal Pažák zo Sparty Praha, hoci netajil ani sklamanie: „V prvom rade musím povedať, že som z toho veľmi smutný. Nemal som asi žiadne očakávania, čo sa bude diať a sledoval som situácie aj v iných ligách a športoch, takže som z toho kroku až tak prekvapený nebol. Asi to bola otázka času. V duchu som však pevne veril, že by sa to nejako mohlo dať dohromady. Mrzí ma to, najmä pre to, že sa práve začala najdôležitejšia časť sezóny, kde ide o všetko.“

 

„My sme cez víkend vyrovnali sériu s 'Bohemkou' a počas týždňa sme sa pripravovali na ďalšie náročné duely s nimi. V stredu sme ešte mali tréning a vo štvrtok to prišlo všetko tak náhle. Oznámili nám, že víkendové zápasy sa rušia a o niekoľko hodín neskôr nám zrušili aj tréningy. Asi to je správne rozhodnutie, najmä kvôli zdraviu nás všetkých. COVID-19 je, ako sa ukázalo, veľmi nebezpečný a netreba tieto opatrenia brať na ľahkú váhu. Verím, že je teraz ten správny čas, kedy si môže veľa ľudí oddýchnuť, byť doma, urobiť si pohodu a za nejaký čas to pominie,“ vyhlásil kapitán národného tímu SR.

 

AUTOR: Samuel PREKOP

späť