Česi nám namiesto Nemcov zariadili Lotyšov...

04.12.2018 23:35:36
Slovenská reprezentácia mužov zatiaľ na Majstrovstvách sveta v Prahe hrá ľúbivý atraktívny florbal a po očakávanom postupe do play-off šampionátu z prvého miesta našich chlapcov čaká už zajtra najdôležitejší súboj MS. Už to vyzeralo, že sa stretneme s Nemeckom, no dnešné večerné víťazstvo Čechov nad Švajčiarmi zariadilo, že sa nám do cesty postavia Lotyši.

S Lotyšmi sme sa v doterajšej histórii stretli celkovo sedem krát, z toho dva razy na MS. V roku 2012 na šampionáte vo Švajčiarsku sme prehrali 2:6, čo sme si vynahradili pred dvomi rokmi na MS priamo v lotyšskej Rige, kde sme v súboji o konečné deviate miesto zvíťazili 6:5 gólom v predĺžení. Posledné meranie síl sa odohralo v októbri na turnaji 6-nations floorball challenge v Prešove, kde Slovensko opäť zvíťazilo. Tentoraz 7:6 až po samostatných nájazdoch. Lotyši však nie sú hocijakým súperom. Dlhé roky sa držali hneď za svetovou štvorkou (Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko, Česko), čo dokazuje skutočnosť, že až na štyroch Majstrovstvách sveta sa umiestnili na piatom mieste v rokoch 2006, 2008, 2010 a 2014.

 

Na súčasnom šampionáte v Prahe odohrali Lotyši tri zaujímavé zápasy. Najprv dlho trápili Švajčiarov, s ktorými napokon prehrali na úvod MS 3:7, no vo svojom druhom súboji prekvapili domácich Čechov, pretože nad nimi vyhrali 4:3. Boli veľmi blízko k priamemu postupu do štvrťfinále, no v rozhodujúcom dueli nezvládli húževnatých Nemcov, ktorým podľahli 4:5, čo ich na základe ostatných výsledkov v skupine odsunulo na posledné štvrté miesto skupiny „A.“

 

„Mne osobne bolo jedno, kto proti nám zajtra nastúpi, ale podľa reakcii väčšiny chlapcov usudzujem, že sme chceli hrať skôr proti Nemcom,“ prezradil Lukáš Mráz. Hlavný tréner slovenskej reprezentácie Petr Koutný pred dôležitým zápasom šampionátu povedal: „Ak chceme ísť za svojim cieľom bolo a je úplne jedno, aký súper nás zajtra čaká. Mohli to byť Nemci, no sú to Lotyši. Tak či onak musíme podať nadštandardný výkon a nesmieme si dovoliť žiadne chybičky, či malé zaváhania. Celé Majstrovstvá sveta sú hlavne o tomto zápase. Som rád, že sme sa postupne dotiahli na krajiny ako Nemecko, Dánsko, Nórsko, či Lotyšsko, čiže v meraniach síl s týmito súpermi sú o aktuálnej forme, či určitom šťastí, pretože každý môže zvíťaziť alebo prehrať. Lotyši mohli dosiahnuť na historický úspech, no v zápase s Nemeckom si to sami svojou nedisciplinovanosťou pokazili. My sa však sústredíme na svoju hru a zajtra sa o postup pobijeme.“

 

Slovensko nastrieľalo v troch zápasoch svojim súperom najviac gólov zo všetkých účastníkov šampionátu. Rovných 45, čo predstavuje priemer na zápas 15. Netreba však tento ukazovateľ preceňovať, no isté je jedno, že krajiny ako Japonsko, Kanada, či Singapur už nie sú pre nás rovní partneri a zaslúžime si lepšiu a konkurencie schopnú spoločnosť.

 

Zápas Lotyšsko – SLOVENSKO vysiela RTVS na dvojke zajtra od 9.50 hod, ale môžete ho sledovať taktiež naživo na:

 

IFF YouTube Channel 1

späť