Česko si uchmatlo historické zlato!

13.05.2019 20:14:50
Majstrovstvá sveta juniorov v kanadskom Halifaxe sa skončili. Slovensko na nich obsadilo pekné šieste miesto, no zaujal aj fakt, že český florbalový tím si vybojoval historické zlaté medaily. Posledné družstvo, ktorým je Nórsko, už nezostupuje a víťaz B-kategórie Nemecko sa zaradí medzi osem nasadených družstiev do kvalifikačných skupín.

Slovákov čakal náročný vstup do šampionátu, ktorý zvládli na výbornú. Zdolali Dánsko jednoznačne 8:2 a vyhli sa horšiemu rankingu pred zaraďovaním do kvalifikačných skupín. Po Dánoch prišli na rad ďalší severania a vicemajstri sveta Švédi. Pred našim zápasom mali na svojom konte prehru s Českom a tak museli proti našim poriadne zabrať. To sa im podarilo a zdolali náš tím 14:4. Posledný súboj v skupine „B“ odohrali zverenci trénera Mareka Onderka proti Čechom. Naši susedia však prekvapenie nepripustili, hoci sa s nami dlho pasovali o výsledok. Česko zvíťazilo 7:3 a obsadilo prvé miesto v tabuľke.

 

V skupine „A“ dominovali Fíni, ktorí postupne zdolali Švajčiarov 6:4, Nórov 9:4 a Lotyšov 9:2. Z druhého miesta podľa očakávania postúpili do semifinále Švajčiari.

 

O konečné siedme miesto si zahrali Dáni proti Nórom a úspešnejší bolo Dánsko, ktoré sa tešilo z víťazstva 6:4. Slovenská reprezentácia zabojovala o piatu priečku s Lotyšmi, no súboj chlapcom nevyšiel a prehrali tesne 5:6. Semifinále medzi Českom a Švajčiarskom prinieslo očakávaný postup Čechov do finále po výhre 9:4. Druhé semifinále bývalo častým finále mnohých šampionátov a obstarali ho tradiční súperi Fíni so Švédmi. Jednoznačný postup do boja o zlato si vybojovali švédske „Tri korunky“ po víťazstve 8:2.

 

Zápas o tretie miesto zvládli lepšie Fíni, ktorí si napokon poradili so Švajčiarskom 4:2. Dvakrát zdolať toho istého súpera na jednom podujatí je veľmi náročné. Obzvlášť, keď sa jedná o súboj päťnásobného majstra sveta s krajinou, ktorá zlato ešte neokúsila. Česko tak vyzvalo Švédsko a veru zápas to bol skvelý. Našim susedom Čechom sa podaril famózny kúsok v podobe druhého víťazstva nad Švédmi na rovnakom podujatí a zaslúžene sa po výhre 8:2 tešili z historicky prvej zlatej medaily! „Za titulom stojí neuveriteľná práca chlapcov, výborná práca môjho realizačného tímu, keď všetci vedeli,  čo sa od nich očakáva a každý tomu dal niečo naviac. Boli výborne rozdelené úlohy v celom tíme, ako medzi hráčmi, tak aj medzi členmi realizačného tímu. Myslím si, že sme dokázali, že český florbal môže hrať s top tímami vyrovnané zápasy,“ povedal pre Český florbal hlavný kouč českej reprezentácie Jiří Jakoubek.

 

Nás ešte teší fakt, že debutant v slovenskom reprezentačnom drese Roman Faith, ktorý v štyroch zápasoch strelil osem gólov a bol našim najlepším strelcom, sa ocitol medzi najlepšími hráčmi sveta v All Stars svetového šampionátu!

 

Doterajšiu B-kategóriu MS vyhrali Nemci, ktorí vo finále zdolali Slovinsko 9:3.

 

ZDROJ FOTO: www.flickr.com

späť