Cesta k zápasu o 5. miesto na MS vedie z Bernu do Zurichu cez Lotyšsko a späť!!

07.12.2012 12:25:49
Cesta 5. miesto vedie z Bernu do Zurichu cez Lotyšsko "Severská výzva" je pre Slovákov veľká motivácia

Slovenskí reprezentanti nastúpia dnes na štvrtý zápas v rade na MS. S bilanciou výhry, remízy a dvoch prehier nás čaká zápas o 5. až 8. miesto. Dnešným súperom je Lotyšsko, ktoré senzačne porazilo Čechov a v skupine “C“ a obsadilo prú priečku. Lotyši však nezvládli štvrťfinálový  zápas s Nemeckom, najväčším prekvapením MS a nedostali sa medzi najlepšiu štvorku. Naši reprezentanti včera absolvovali hodinu florbalu so Švédmi. Filip Žák potvrdil skutočnosť, že “Tre kronor“ sú niekde inde ako ostatní. „Švédi zatiaľ ukázali všetkým ako sa hrá florbal.“

 

Dnes sa však chceme pobiť o ďalší historický zápis Slovenska na MS. Víťazstvo nad Lotyšskom nás posúva do zápasu o 5. miesto. Lotyši sú pre nás niečím novým. Severský štýl florbalu však poznáme so súboja s Estónskom. „S týmto súperom sme sa ešte nestretli. Porazil Čechov, čo znamená pre nás pre nás veľa. Videli sme ich v zápase proti Nemcom, kde fyzicky mali na vrch. Boli behaví a určite nám budú robiť väčšie problémy.“ analyzuje súpera trenčiansky back Pavol Heleš. „Možno sme trocha prekvapení, že to nie sú Nemci, ale pokiaľ chceme hrať o 5. miesto musíme poraziť Lotyšov bezpodmienečne. Budeme sa snažiť urobiť všetko pre to, aby to tak bolo. MS sveta sú raz za dva roky a takáto šanca už nemusí prísť.“ Žák dopĺňa svojho kolegu z reprezentácie.

 

V takto náročnom turnaji ako sú MS rozhoduje fyzická pripravenosť hráčov. Slováci sa cítia skvele a úbytok síl nepociťujú. Ako je na tom náš súper ukáže až zápas. „Myslím si, že síl máme a nemáme sa naozaj na čo šetriť. Každý jeden však spraví pre to všetko, aby sme sa o to 5. miesto pobili. Momentálne neviem s kým ešte.“ dodáva Filip Žák. „Do semifinále postupuje lepší a verím tomu, že to nebude pre nás problém.“ Pridal poznámku starší z dvojice odchovancov Trenčína.

 

Je tu teória, že sa môžeme stretnúť v zápase o 5. miesto s Čechmi. Naši bratia prežívajú na MS jeden z najhorších šampionátov. Druhé miesto v C - skupine a vyradenie Fínmi zo svetovej štvorky dostalo Čechov do nezávidenia hodnej situácie. Slováci v prípade úspechu nad Lotyšskom a výhre Česka nad Nórskom sa stretnú vo vzájomnom zápase. „Samozrejme je to pre nás motivácia na viac. Pokiaľ hrá Česko so Slovenskom v akomkoľvek športe má to svoj náboj. Je to bratský súboj a chalani by boli radi keby sme hrali proti Čechom. Vieme, že je to dosť silný súper a uvidíme po dnešnom zápase.“ adresuje slová Filip Žák, novic v drese FBC Ostrava k prípadnému derby.

 

MS vo Švajčiarsku nezastihli Filipa v najideálnejšej streleckej forme. „Gól som nedal ani proti Singapuru (smiech) Ja som rád, pokiaľ sa vyhrávajú zápasy. Body nie sú dôležité, ale  či človek dokáže pomôcť mužstvu a chalanom. Snažím sa o to a nechať na ihrisku všetko. Budem rád, keby mi to tam padlo a pomohol by som o niečo na viac. Možno je to aj tak, že čím človek chce viac tým menej to ide a je to horšie.“ hľadá odpoveď na bod za asistenciu v kanadskom bodovaní.

 

Pavol Heleš je na tom so silami dobre. Trápi ho skôr choroba, ktorá mu znepríjemňuje pobyt vo Švajčiarsku. Paľa sme zastihli pri rozhovore v posteli a zamotaného v spacáku. „Ja som so silami momentálne dobre. Akurát ma trocha trápi choroba. Inak som v poriadku.“

 

späť