Čo nás čaká v roku 2020?

01.01.2020 18:51:49
Rok 2019 uzavrel jednu dekádu a už sa nachádzame v ďalšej. Čo nás v nej čaká, ukáže až čas. My veríme, že kvalita florbalu bude stále narastať spolu s fanúšikovskou základňou. Aj v roku 2020 sa môžeme tešiť na množstvo zaujímavých udalostí a podujatí, poďme si zopár z nich priblížiť.

Hneď v úvode roka a to 11. 12. januára sa v Ostrave uskutoční prestížne medzinárodné podujatie Champions Cup. Na turnaji by nemali chýbať ani slovenskí florbalisti a florbalistky v dresoch zahraničných tímov. O titul budú medzi ženami bojovať FC Täby zo Švédska, SB-Pro z Fínska, Kloten-Dietlikon Jets zo Švajčiarska a 1. SC Vítkovice z Česka. O víťazstvo v mužskej kategórii sa budú usilovať fínsky tím Classic, švédska Storverta, švajčiarsky SV Wiler-Ersigen a české Vítkovice.

 

Mimoriadne dôležitá akcia nás čaká na prelome januára a februára, keď Poprad hostí kvalifikačný turnaj o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta mužov. Pod Tatrami sa predstaví skupina Eur 2, tá je rozdelená na skupiny A a B. V „áčku“ sa predstavia Švajčiari, Rusi, Belgičania a exotickí reprezentanti Pobrežia Slonoviny. V B-skupine hrajú naši spolu s Nórmi, Maďarmi a Talianmi. Ďalšie kvalifikačné skupiny sa odohrajú v Dánsku (Eur 1) a Lotyšsku (Eur 3). Ázijsko-oceánska kvalifikácia sa uskutoční v Thajsku.

 

Z hľadiska domácich celoštátnych súťaží budú kľúčové mesiace marec a apríl. Ako prvý bude známy víťaz I. ligy žien a to najneskôr 1. marca 2020. Stretnutia finále play-off I. ligy mužov a extraligy juniorov sa začnú 28. marca a vyvrcholia najneskôr 8., resp. 11. apríla. Úvodný zápas finále play-off extraligy mužov je naplánovaný na 11. apríla a národného šampióna za sezónu 2019/2020 spoznáme najneskôr 22. apríla. Finálové boje v ženskej Hyundai extralige odštartujú 11. apríla a v prípade potreby piatich duelov vyvrcholia 22. apríla.

 

V máji sa zraky florbalovej verejnosti upriamia do švédskej Uppsaly, kde sa budú konať majstrovstvá sveta junioriek. Slovenské dievčatá sa predstavia v C-skupine a budú hrať s USA, Novým Zélandom a Kanadou. Svetový šampionát hráčok do 19 rokov sa začne 6. mája a potrvá do 10. mája.

 

Začiatkom leta sa uskutoční Konferencia SZFB. Po prázdninových mesiacoch, ktoré sa tradične ponesú v znamení dovoleniek a turnajov sa od septembra opäť začnú rozbiehať všetky národné súťaže, ktoré vstúpia do sezóny 2020/2021.

 

Vrchol roka 2020 je podľa itinerára Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF) tradične naplánovaný na jeho samotný záver. Vo fínskych Helsinkách sa uskutočnia majstrovstvá sveta mužov (4. - 12. decembra). Verme, že súčasťou tejto oslavy florbalu budú aj slovenskí reprezentanti.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Flickr IFF/SZFB

späť