Čo sa deje so ženským florbalom?

07.08.2014 12:00:39
História Extraligy žien má za sebou už deväť odohratých sezón. Paradoxne v tej jubilejnej desiatej, sa jej zúčastní najnižší počet účastníkov.

Za zmienku stojí, že najúspešnejším klubom z pohľadu histórie, je ŠK Dragons Ružinov Bratislava, ktorý získal celkom tri tituly majstra Slovenska. V súčasnosti sa postupne tento klub rozpadáva. Začal to ženský tím v roku 2011, keď počas sezóny odstúpil z funkcie trénera Miroslav Hýlek. Družstvo dohralo ligu a rozpadlo sa. V minulej sezóne obsadili muži v Salming Extralige posledné miesto a zostúpili do mužskej prvej ligy M1, kam sa však už neprihlásili...

 

Ďalší dvaja majstri najvyššej ženskej súťaže sú už rovnako minulosťou – FBC STRIKES Sereď a ŠK Juventa Žirafa Žilina. Titul získala ešte FK-ZŠ NTS Nemšová v roku 2010 a tiež má pravdepodobne boom už za sebou, pretože už nedisponuje B-tímom ako v minulosti, čiže hráčsky káder sa podstatne zúžil. Mládeže však majú dostatok a je otázkou času, kedy sa zo škôlkárok stanú školáčky a zároveň platné hráčky svojho klubu.

 

Víťazi posledných troch ročníkov ŠK 98 Pruské (2012 a 2013) a úradujúci majster FbK Tvrdošín (2014) pokračujú zatiaľ bez väčších problémov.

 

Najvyšší počet účastníkov mala Extraliga v sezóne 2008/09 – dvanásť. Počas sezóny však odstúpilo družstvo Serede. V tomto ročníku bude tímov najmenej – sedem.

Paradoxom je skutočnosť, že v nižšej súťaži je viac družstiev, a to deväť. Všetky tímy nižšej súťaže dostali možnosť využiť účasť v extralige, no odmietli ju. Zaujímalo nás prečo a tak sme dali klubom priestor na vyjadrenie dôvodu.

 

„Herne ešte nie sme na tom tak kvalitne, aby sme mohli hrať najvyššiu ženskú ligu,“ prezrádza Zdenko Babík (FBK Quick Sport Banská Bystrica). Postup si chceme vybojovať sami, ak sa nám to podarí, bude ľahšie začleniť sa do ZEX. Z1 hráme tri sezóny a postupne sa zlepšujeme. Po dvoch siedmich miestach a minuloročnom piatom mieste nevidím dôvod isť hrať najvyššiu súťaž. Dôležitým faktorom je, že v Z1 je veľa vyrovnanejších družstiev, s ktorými sa dá hrať. V Extralige by sme boli ako fackovací panáčik.“

 

Podobný názor majú aj v Malackách. „U nás je hlavným dôvodom úzky káder a kvalita nášho družstva. V nastávajúcej sezóne nám odchádzajú mnohé hráčky na štúdium do zahraničia a niektoré budú pracovne tak vyťažené, že tak isto možno skončia s florbalom. Je pre nás lepšie hrať vyrovnanejšie zápasy v 1. lige žien, ako dostávať "nakladačku" od extraligových družstiev. Toto sú hlavné dôvody, prečo sme nevyužili možnosť hrať Extraligu žien. Pokiaľ by sa počas novej sezóny situácia u nás v klube zlepšila, budúci rok by sme nad extraligou mohli uvažovať,“ hovorí Oto Divinský (1. SC Malacky).

 

„Kvalitatívny rozdiel medzi ZEX a Z1 je veľmi veľký. Radšej budeme v súťaži, kde budeme aj vyhrávať, než by sme hrali ZEX a každý zápas dostávali latu,“ pripája svoj názor Filip Gilányi (ŠK Lido Women). „To nikoho nebaví a vedie to skôr k rozpadu družstva, než k jeho napredovaniu. Kto pozná históriu ZEX, tak vie, že s tým v Lide máme už určité skúsenosti. Tiež treba poukázať na to, že nároky zo strany SZFB na organizáciu ZEX sú niekde, kde tá súťaž vôbec nie je, čo nás taktiež odradilo od účasti v ZEX. Napokon, čo nás odradilo, je aj podmienka mať mládežnícke družstvá. Netvrdíme, že podmienka pre účastníka ZEX mať dievčenské mládežnícke družstvá je zlá, ale pre nás v Lide je momentálne ešte stále nesplniteľná. Ak by ju SZFB zaviedlo aj pre Z1, neviem, či by sme boli schopní zotrvať v súťaži. Veľmi radi by sme hrali s našim ženským družstvom extraligu, ale bolo by to z našej strany veľmi nezodpovedné a prvoplánové, ak by sme tam išli už teraz. Možno o rok, o dva, keď zase budeme o kus lepší,“

 

Posledný, ktorý sa k danej téme vyjadril, je tréner ZTHŠ – FbO Florpédo Bratislava Miroslav Hýlek: „Ako tréner nováčika som mal možnosť vyskúšať si konfrontáciu v Extralige s tímom FBC BlueBerries Modra počas dvoch sezón. Žiaľ, dievčatá neprejavili záujem trénovať tri razy v týždni a keďže nám neprialo ani prostredie v obci, rozpustili sme ženský tím. Myslím, že náročná konfrontácia dievčatá posunula ďalej, no len tie, ktoré chceli na sebe pracovať. V novom zoskupení máme zloženie dievčat z viacerých tímov. Je tu aj množstvo neskúsených mladých dievčat, ktoré majú záujem napredovať a tak sme sa rozhodli začať v nižšej súťaži. Čo bude o rok uvidíme.“

 

Vedenie Slovenského zväzu florbalu sa danou situáciou intenzívne zaoberá a v blízkom období chystá aktivity a stretnutia s trénermi a funkcionármi, ktorí sa zaoberajú ženským florbalom.

 

Na strane druhej nás mrzí, že kluby FBK Kysucké Nové Mesto, ŠK 1. FBC Trenčín, FBK Harvard Partizánske, FBK Eastern Wings Michalovce a 1. FBK Starlight Zalužice nevyužili možnosť vyjadriť svoj názor, hoci boli oslovení a dostali priestor.

späť