Čonka-Skyba: Tréner Mrázek nás môže posunúť na vyššiu úroveň

23.01.2020 21:11:10
Jedna z kľúčových reprezentačných akcií v tejto sezóne – domáca kvalifikácia o postup na majstrovstvá sveta mužov – už klope na dvere. Družstvo českého trénera Radomíra Mrázka bude v Poprade bojovať o postup na šampionát vo Fínsku v D-skupine proti Maďarsku, Taliansku a Nórsku. V záverečnej nominácii figuruje aj mladý útočník Filip Čonka-Skyba, ktorý iba nedávno zamieril z Ostravy do ATU Košice.

„Rozhodne nás nečakajú jednoduché stretnutia. Zápasy na medzinárodnej úrovni majú vždy vyššiu kvalitu. Dôležitý bude duel proti Nórsku, v ktorom chceme uspieť. Majú síce skúsených hráčov z SSL, ale myslím si, že s nimi dokážeme hrať vyrovnanú partiu,“ myslí si 22-ročný florbalista.

 

Napriek nízkemu veku už má za sebou dva seniorské svetové šampionáty a rád by pridal aj tretiu účasť. V roku 2018 v Prahe pod vedením trénera Petra Koutného nazbieral v šiestich zápasoch jedenásť bodov za desať gólov a jednu asistenciu a patril medzi opory národného tímu. Lenže v lete sa kormidelník reprezentácie menil a žezlo prebral spomenutý Mrázek. „Je to veľká zmena pre tím, ale môže nás to ako reprezentáciu posunúť na vyššiu úroveň. Nový kouč nám výrazne pomôže v automatizácii nejakých herných činnosti, ktoré sme neustále trénovali,“ tvrdí Čonka-Skyba.

 

V decembri sa rozhodol pre zmenu klubového prostredia. Z českej Ostravy zamieril do ATU Košice - do klubu, z ktorého predtým odišiel skúsiť šťastie v zahraničí. Ako jeden z dôvodov prestupu vtedy pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB) uviedol zdravotné problémy. Odvtedy za ATU odohral štyri duely s bilanciou dva presné zásahy, tri účinné prihrávky. Je teda zlý zdravotný stav už minulosťou? „Rameno je veľmi zložitý a mobilný kĺb, preto si netrúfam povedať že som už stopercentne v poriadku. Problémy s ním už však pár týždňov nemám a do zápasov pôjdem naplno,“ uzavrel mladý reprezentant SR.

 

Slováci odohrajú prvý kvalifikačný zápas v Poprade vo štvrtok 30. januára od 19.00 hod v šlágri proti Maďarsku. Predtým ich pod Tatrami čaká ešte krátke sústredenie, kde majú príležitosť pred kľúčovými duelmi doladiť posledné detaily.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Miroslav HÝLEK

späť