Deti vo Švédsku zostávajú pri florbale dlhšie

17.03.2020 16:30:08
Počet detí, ktoré zostávajú pri florbale, kým dosiahnu vek 17 rokov, sa po niekoľkých rokoch klesajúceho trendu vo Švédsku zvýšil. Ukazujú to štatistiky tamojšej florbalovej federácie. Severania za pozitívnou zmenou vidia úpravy, ktoré zaviedli vo svojich súťažiach.

„To, že mladí ľudia nešportujú´, je najväčším problémom všeobecného zdravia. Sme radi, že zmeny, ktoré sme vykonali, mali úspech a viedli k pozitívnym výsledkom. Teraz dúfame, že sa nám podarí k florbalu priviesť ešte viac detí, podeliť sa s našimi skúsenosťami a učiť sa od ostatných, aby sme boli ešte silnejší,“ uviedla Märit Bergendahlová, prezidentka Švédskej florbalovej federácie, cituje ju floorball.sport.

 

V priebehu piatich rokov sa zvýšil najmä počet dievčat, ktoré hrajú florbal vo veku 12 až 17 rokov. Pri florbale zostávajú v tomto veku štyri z desiatich dievčat. Čísla sa zvýšili aj u chlapcov, v spomenutom veku pokračujú v hraní florbalu traja z desiatich.

 

„My, ktorí sa pohybujeme v športe máme spoločný cieľ. Chceme, aby viac ľudí zažilo radosť, ktorú šport prináša. Čím viac ľudí športuje, tým je to lepšie pre všeobecné zdravie a spoločnosť ako takú. Teraz musíme pokračovať v našej práci, aby sme viac detí a mladých ľudí pritiahli k pohybu,“ dodala Bergendahlová.

 

Vo Švédsku veria, že za pozitívnymi číslami stoja zmeny, ktoré spravili v tamojších súťažiach. Napríklad zriadili juniorskú ligu pre dievčatá do 17 rokov, dvojzápasy v lige pre chlapcov do 18 rokov alebo od roku 2015 Švédi vytvorili možnosť tzv. kombinovaných tímov pre menšie kluby, ktoré by nedokázali utvoriť samotné družstvo a takto sa môžu do juniorskej súťaže prihlásiť spoločne. Ďalšie zaujímavé nariadenie zase zakazuje hráčom do 16 rokov nastúpiť v súťažiach pre dospelých.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: IFF

späť