Dnes v Kanade súboj s bratmi Čechmi

10.05.2019 11:20:11
Slovenská reprezentácia juniorov nastúpi dnes na posledný tretí zápas v skupine „B“ na svetovom šampionáte juniorov v kanadskom Halifaxe proti Čechom. Naši susedia majú veľkú príležitosť postúpiť do semifinále z prvého miesta, pretože na úvod zdolali vicemajstrov sveta Švédov 5:1 a taktiež Dánov 12:2. Slováci sa však chcú s Čechmi popasovať a ukázať v čo najlepšom svetle.

Český tím je na šampionát kvalitne pripravený a tak trochu budí rešpekt, no naši chlapci hrajú podľa svojich možností a schopností. V dôležitom súboji sme zdolali Dánov 8:2 a včera sme prehrali s vicemajstrami sveta Švédmi vyšším rozdielom 4:14. Povedzme si na rovinu, že zatiaľ sú Švédi spoločne s Čechmi trochu inde než my. „Dnes pôjdeme do zápasu opäť na sto percent  a pokúsime sa s Čechmi zvíťaziť,“ povedal stručne tréner slovenskej reprezentácie juniorov Marek Onderko.

 

Je sympatické, že po dvoch odohratých zápasoch máme v celkovej tabuľke produktivity šampionátu dvoch hráčov. Na prvom mieste je Roman Faith so šiestimi bodmi za päť gólov a jednu asistenciu a tretí je kapitán Ronald Gašparík s rovnakým počtom bodov len so šiestimi asistenciami. Aj dnes v súboji proti Čechom však bude podstatne viac dôležitejší kolektívny výkon všetkých hráčov, ktorí dostanú príležitosť. Len spoločnou obetavosťou a poctivým dostupovaním a blokovaním strelcov súpera s premieňaním našich príležitostí, môžeme byť úspešní.

 

S našimi susedmi sme sa v oficiálnych zápoleniach v histórii stretli celkom šesťkrát. Bilancia hovorí jednoznačne pre český tím. Vo všetkých prípadoch boli úspešnejší a zvíťazili. Trikrát na medzinárodnom turnaji Polish Cup. V roku 2007 to bolo 8:1, o dva roky neskôr 6:1 a v poslednom meraní síl sme prehrali 1:13. Najvyššiu prehru sme zaznamenali v roku 2011 v domácom turnaji Stupava Cup kde sme Čechom podľahli 1:17.  Na najvyššej úrovni a teda na Majstrovstvách sveta sme sa doposiaľ stretli len dvakrát. V roku 2007 vo Švajčiarsku nás český tím zdolal 10:4 a o dva roky neskôr vo fínskom Turku 13:3. Je teda najvyšší čas uchmatnúť našim bratom nejaký ten bod!

späť