Dôležité minerály horčík a vápnik

15.06.2020 12:45:27
Slovenská antidopingová agentúra prináša pokračovanie v informatívnom projekte o výživových doplnkoch. Po iónových nápojoch sa zameriame na dva dôležité minerály, ktorými sú horčík a vápnik. V dnešnej dobe snáď neexistuje výživový doplnok, ktorý by tieto dva ióny neobsahoval. V článku z dielne SADA sa dozviete, že nie je horčík ako horčík, ani vápnik ako vápnik. Prečo je dôležité sledovať prejavy svojho tela? Čo sa môže stať, ak človek užíva vysoké dávky týchto iónov a pritom netrpí ich nedostatkom?

Úloha horčíka v ľudskom tele

 

Horčík je esenciálny minerál, ktorý spolu s draslíkom predstavuje najdôležitejší vnútrobunkový katión. V našom tele je kofaktorom viac než 300 enzýmových reakcií. Má význam pre tvorbu energie, pri prenose fosfátových skupín, metabolizme ATP, oxidatívnej fosforylácii, využití glukózy a metabolizme bielkovín, tukov a nukleových kyselín, taktiež sa podieľa na regulácii svalových kontrakcií, vodivosti nervovo-svalovej platničky a prispieva k udržiavaniu normálneho srdcového rytmu a krvného tlaku. Keďže horčík prispieva k regulácii energetického metabolizmu a podporuje fyziologickú funkciu nervovej a svalovej sústavy, viacero štúdií sa zameralo na preskúmanie jeho potenciálneho ergogénneho účinku v športe (látky s ergogénnym účinkom vplývajú na zvýšenie fyzického výkonu).

 

Vápnik v ľudskom tele a jeho rovnováha

 

Kostné tkanivo obsahuje až 99 % z celkových zásob vápnika v ľudskom tele. Kostné bunky, osteoblasty, z neho vytvárajú základnú stavebnú zložku kostí a zubov, tzv. hydroxyapatit. Zvyšok zásob vápnika je lokalizovaný v krvnom sére a vo vnútri buniek, kde sa podieľa napr. na prenose nervových vzruchov, tvorbe svalových kontrakcií, udržiavaní normálneho srdcového rytmu a regulácii krvného tlaku.

 

Ľudské telo udržiava koncentráciu vápnika v krvnom sére a vo vnútri buniek v rovnovážnom stave (homeostáza). V prípade narušenia homeostázy, náš organizmus vytvára signály vedúce k uvoľňovaniu vápnika z hydroxyapatitu v kostiach do krvi. Ak dlhodobo neprijímame dostatok vápnika v strave, podporujeme tým prirodzený mechanizmus udržiavania stabilnej koncentrácie vápnika v krvnom sére na úkor straty kostného tkaniva, čo môže napokon vyústiť do choroby nazývanej osteoporóza. Odporúčaná denná dávka vápnika sa pohybuje v rozmedzí 1000 až 1500 mg, v závislosti od veku a individuálnych potrieb športovca.

 

Koncentrácia vápnika v krvnom sére je regulovaná hormonálne, a to dvojicou hormónov, parathormónom (PTH) a kalcitonínom, ktoré majú protichodný účinok. PTH sa tvorí v prištítnych telieskach a v stave nedostatku (hypokalcémie) zvyšuje koncentráciu vápnika v krvi tým, že:

 

  • aktivuje osteoklasty (bunky odbúravajúce kostné tkanivo),
  • podporuje jeho vstrebávanie v tenkom čreve (aktiváciou vitamínu D3),
  • obmedzuje jeho vylučovanie v obličkách.

 

Koncentrácia vápnika v krvnom sére môže tiež dosiahnuť nadbytok (hyperkalcémiu), na čo ľudské telo odpovedá tvorbou kalcitonínu v štítnej žľaze. Tento hormón znižuje koncentráciu vápnika v krvi tým, že:

 

  • znižuje počet osteoklastov a ich aktivitu,
  • podporuje aktivitu osteoblastov,
  • zvyšuje jeho vylučovanie v obličkách.

 

Podstatne viac informácii nájdete v druhom online letáku, ktorý je venovaný dvom minerálom horčíku a vápniku.

 

ZDROJ: www.antidoping.sk

späť