Dudovič o troch rokoch driny, aby dostal vo Wileri dostatok priestoru

14.01.2020 16:22:00
Tretí januárový víkend dal slovenským fanúšikom možnosť po čase vidieť naživo slovenského florbalistu roka 2019. Jeho klub, SV Wiler-Ersigen, ovládol minulú sezónu švajčiarskej ligy a kraľuje aj tej aktuálnej. Nechýbal preto na Pohári majstrov a z Ostravy si odviezol striebro.

Aj vďaka televíznym vysielateľom je v povedomí fanúšikov najmä švédska a fínska liga. Mužský Wiler aj ženský Kloten-Dietlikon však na Champions Cupe ukázali, že nie sú o nič horšie a domov si po finálovej prehre so švédskym súperom viezli strieborný pohár. "Máme dostatočne kvalitný tím na to, aby sme sa mohli merať s najlepšími. Švajčiarska liga možno nie je taká kvalitná, ako Fínska alebo Švédska, ale minimálne Wiler by v oboch patril na popredné priečky," konštatoval Michal Dudovič po semifinálovom víťazstve nad SC Classic 10:7. Finálový boj potom Storvreta treťou tretinou strhla na svoju stranu, no mužstvo spod Álp mohlo domov cestovať so vztýčenou hlavou. "Myslím si, že najväčšie špecifikum švajčiarskej ligy je rýchlosť a tvrdosť. Hrá sa hore-dole, s rýchlymi protiútokmi a hráč potrebuje mať veľmi dobrú kondíciu. V porovnaní so švédskou alebo fínskou ligou, je menej takticky náročná a v severských ligách sú asi lepšie individuality," porovnal najlepšie ligy sveta, ktoré sa na dvojdňovom turnaji konfrontovali.

 

Odchovanec ATU Košice sa na turnaji prezentoval jedným gólom a jednou asistenciou. Dobré čísla má pritom aj v domácej NLA, kde je s deviatimi zásahmi piatym najlepším strelcom tímu, s ktorým sa vyhrieva na čele poradia. "Nepovedal by som, že som s týmto štýlom hry úplne zžitý. Snažím sa hrať svoju hru a extrémne sa neprispôsobovať samotnej lige, hoci som si na to už celkom zvykol. Snažím sa hrať si svoje a dúfam, že to bude prinášať ovocie," skromne zhodnotil, ako vidí svoj tretí rok medzi mužmi. Do jednej z najlepších súťaží sveta vstúpil v mladom veku a o svojich kvalitách musel trénera tvrdo a dlho presviedčať, aby dostal priestor na úkor domácich hráčov: "Zažíval som to prvé dva roky, kedy som dostával šancu minimálne. Teraz je to už lepšie, dostávam viac priestoru na hru, za čo som rád, ale je to všetko tvrdá drina a náročnejšie je to aj na psychiku. Hráč zo Slovenska s tým však, bohužiaľ, musí počítať a nemôže sa na nič vyhovárať,"

 

Čoskoro 21-ročný florbalista sa v našich médiách neobjavuje často, no informácie o získanom titule či superfinálovom góle zarezonovali. Aj preto s prehľadom ovládol hlasovanie o najlepšieho slovenského hráča. "Nie je to o tom nebyť na očiach. Snažím sa uspieť vo florbalovom prostredí najviac, ako sa dá. Už tri roky som vo Švajčiarsku, možno tam budem dlhšie, možno nie, ale ide hlavne o to, aby som sa kvalitatívne posunul. Nezáleží na tom, či pred vlastnými fanúšikmi alebo v zahraničí. V každom prípade, ocenenie 'florbalista roka' sa dobre počúva, ale mimoriadne na to nehľadím," hovorí účastník dvoch seniorských svetových šampionátov a o tretí zabojuje práve pred domácim publikom. "Som rád za každú prípravu, ktorú máme vo Švajčiarsku, makáme na sto percent a vnímam ako veľkú výhodu, že som tu, viem sa vďaka tomu dobre pripraviť aj na kvalifikáciu a dúfam, že pomôžem tímu," povedal 21-bodový hráč z pražských majstrovstiev.

 

Kvalifikácia MS 2020 štartuje už 30. januára. Slovensko bude súčasťou skupiny D a postupne v nej bude čeliť Maďarsku, Taliansku a Nórsku. Najväčším súperom bude celok zo severu Európy. Priamy postup si zaistí len víťaz skupiny a druhého čaká baráž s druhým celkom skupiny C (čiže so Švajčiarskom, Ruskom, Belgickom alebo Pobrežím Slonoviny). "Zápas s Nórmi bude určite dobrý. Herným štýlom sú celkom podobný tím, ako my. Myslím si, že to bude vyrovnané a ľudia sa budú mať na čo pozerať. Pevne verím, že fanúšikovia prídu vo veľkom," pozýva Dudovič do Popradu.

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER

Zdroj foto: FLICKR IFF

späť