Ďuríček: „Teší ma fakt, že naše mladé hráčky získali nové skúsenosti.“

17.03.2020 13:14:58
Konečné deviate miesto v sezóne 2019/20 Hyundai extraligy žien patrí družstvu FBK Harvard Partizánske. Desaťčlenná najvyššia celoštátna súťaž sa však od novej sezóny zužuje na osem družstiev, čo znamená, že Partizánske ju minimálne na rok opúšťa. Ako hodnotí nevydarenú sezónu tréner Harvardu Dušan Ďuríček?

Úvodná eufória, nadšenie všetkých a spočiatku aj dosiahnuté zaujímavé výsledky naznačovali, že by sa toto vekovo mladé družstvo mohlo pokúsiť o účasť v play-off a zariadiť si zotrvanie v súťaži. Od ôsmeho kola, kedy Partizánske uchmatlo bod bratislavskému Hurikánu však prišla priam nekonečná séria prehier a to až desiatich zápasov... „Situácia, ktorá sa teraz vo svete deje, neteší naozaj nikoho. Náš tím síce stihol sezónu dokončiť so všetkými možnými zápasmi, ktoré sme mohli v základnej časti odohrať, no nepostúpili sme do play-off. Teší nás teda fakt, že sme mohli odohrať veľa kvalitných zápasov a získať v nich potrebné skúsenosti, ktoré moje mladé hráčky posunú vpred. V tomto smere nebanujem, že sme extraligu absolvovali,“ skonštatoval tréner Dušan Ďuríček.

 

Ani prvotný neúspech však nadšencov v Partizánskom v žiadnom prípade od ďalšej práce neodradil. „Samozrejme, že sa ďalšiu sezónu prihlásime do prvej ligy a ideme bojovať o čo najlepšiu pozíciu, či prípadný postup späť do Hyundai extraligy. Verím, že dievčatá v nižšej lige využijú obrovské skúsenosti, ktoré nadobudli a taktiež aj ja z pozície trénera. Koučovať dievčatá je špecifické a na každú treba iný prístup a zvlášť vtedy, keď sa družstvu nedarí, čo bolo túto sezónu častejšie ako v prvej lige,“ uvažuje Ďuríček.

 

V extralige sa dokázala výraznejšie presadiť hlavne talentovaná Nikol Drábeková a keby nezabrzdilo dlhodobé zranenie Tamaru Dobošovú, taktiež by patrila k najlepším hráčkam Harvardu. Nebýva ale jednoduché udržať si hráčky v nižšej súťaži ak dostanú ponuky z extraligy. „Obe zostávajú v Partizánskom. Tamara je dosť víťazný typ, keďže okrem florbalu hrá aj hokej a hokejbal. A na rovnakú otázku, či by šla preč, mi povedala, že momentálne je pre ňu Harvard srdcovka, čo trénera vždy poteší. Nikol má pred sebou ešte pár rokov školy na miestnom osemročnom gymnáziu a na to aby šla preč, si osobne myslím, že má ešte veľa času. Tu má vzhľadom na svoj vek výborné podmienky na trénovanie,“ povedal jeden z trojice trénerov výberu Slovenska mladších a starších žiačok.

 

Ambiciózny tréner plný nápadov okrem iného pred sezónou vyskúšal zaradiť do svojho tímu aj hráčky z iných klubov, čo spôsobovalo absenciu pravidelnosti tréningov celého družstva, a to sa na hre mohlo v súťažných zápasoch prejaviť. „Po skúsenostiach z minulej sezóny som sa rozhodol hrať ligu s našimi hračkami, ktoré chodia pravidelne na tréningy. Dievčatá neboli zlé a som rád, že som ich spoznal. Ale kolektív, ktorý je pri dievčatách asi najdôležitejší, sme nedokázali vytvoriť. Preto je moje rozhodnutie do ďalšej sezóny také, že pôjdeme do nej s našimi babami, ktoré ale majú hlavne chuť hrať, trénovať a posúvať sa vpred.“

 

Na Slovensku sa chystá celoštátna súťaž dievčat do 15 rokov. Tento projekt sa Ďuríčkovi pozdáva. „Mne sa to páči a prihlásil som družstvo do kvalifikácie. Čas ukáže, či táto súťaž bola pre ženský florbal prínosom alebo nie. Ak nie, môžme sa vrátiť k starému modelu na regionálnych úrovniach, ale keď nič neskúsime tak ani nič nezistíme. To je môj názor.“

 

AUTOR: Miroslav HÝLEK

 

ZDROJ FOTO: Peter HAČKO

späť