Ďuríkovú a M. Šponiarovú priviezol z Fínska vládny špeciál

15.03.2020 14:58:04
Slovenské florbalové reprezentantky Alžbeta Ďuríková a Michaela Šponiarová boli súčasťou posádky vládneho špeciálu, ktorý včera z Fínska priviezol športovcov, ktorí v krajine tisíc jazier pôsobia alebo tam súťažili. Okrem florbalistiek pricestovali napríklad hokejisti Michal Krištof, Tomáš Záborský či Kristián Pospíšil alebo biatlonistky Paulína a Ivona Fialkové.

Obe Slovenky pôsobia v poprednom fínskom družstve Classic Tampere. I v tejto škandinávskej krajine už včera pristúpili k oficiálnemu zrušeniu súťaže a aj preto sa rozhodil odísť do vlasti. „Sme všetci radi, že sme doma. Bola to pre nás únavná cesta. Ešte týždeň dozadu bolo vo Fínsku viac-menej všetko v poriadku, aj čo sa týka obchodov alebo nejakej paniky. V ostatných dňoch však už bolo cítiť, že sa niečo deje. Ľudia viac nakupovali, robili si zásoby do domácnosti. Menej ľudí aj cestovalo autobusmi či inými dopravnými prostriedkami,“ uviedla Michaela Šponiarová pre RTVS po pristátí na bratislavskom letisku.

 

„Myslím si, že prie žiadneho športovca nie je nič príjemné, keď sa liga ukončí predčasne. Pripravujeme sa na to celé leto a skončí to pred play-off. Nie je to teda nič, čo by nás tešilo, ale zdravie je prvoradé. Teraz musíme dodržiavať pokyny, ktoré nám sú dané, aby sa to celé upokojilo,“ dodala staršia zo sestier Šponiarových.

 

Slovenskí športovci, ktorí sa vrátili zo zahraničia, musia zotrvať štrnásť dní v povinnej domácej karanténe. „Na letisko po mňa prišli rodičia, takže v karanténe bude musieť byť celá rodina. Musíme sa nahlásiť ku všeobecnému lekárovi a rodičia budú musieť zostať doma so mnou, nič sa nedá robiť. Myslím si, že rušiť súťaže a športové podujatia je správne rozhodnutie. Už je toho vo svete veľmi veľa a jedna sezóna kvázi nič neznamená. Prvoradé je zdravie,“ povedala Alžbeta Ďuríková.

 

„V podstate každý deň sme sa informovali o dianí na Slovensku, sledovali sme, aké nové nariadenia sa tu vydávajú. Informovali sme sa aj na veľvyslanectve Slovenskej republiky vo Fínsku. Tam nám aj pomohli prísť domov. Je ťažko hovoriť, kedy si zase zahráme súťažný florbal, keďže nikto nedokáže povedať v akom rozpoložení bude koronavírus. Veríme, že to bude čo najskôr, ale sme ochotné zostať doma čo najdlhšie, aby sme zabránili ďalšiemu možnému šíreniu vírusu,“ uzavrela 24-ročná obrankyňa.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: RTVS

späť