Florbal sa zapáčil aj Gretzkému. Fíni sa tešia na domáce MS

21.04.2020 18:47:15
Koronavírus nezatvoril doma florbalových nadšencov iba na Slovensku, ale na celom svete. V obmedzenom režime funguje aj fínsky reprezentant Miko Kailiala. Ten sa však nenudí a udržiava sa vo forme v očakávaní decembrových majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnia práve vo Fínsku. V rozhovore sa podelil aj o skúsenosť s legendárnym hokejistom Waynom Gretzkým.

„Občas je to dosť nuda. Veľa času trávim doma a hrám sa so psom. Okrem toho trénujem, chodievam na ryby alebo hrám golf,“ opísal svoj život v karanténe Miko Kailiala pre spravodajstvo Fínskej florbalovej federácie, cituje ho oficiálny web Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF).

 

Jeho tím TPS Turku si pred predčasným ukončením ročníka 2019/2020 vybojoval postup do semifinále fínskej najvyššej súťaže, to si však už nezahral. Po ovládnutí štvrťfinálovej série s Nokian KrP 3:0 na zápasy sa ročník uzavrel. „Je to pre nás sklamanie. Ja osobne som cítil, že moje výkony gradujú. Teraz však všetci stojíme proti oveľa náročnejšiemu súperovi. Situácia je pre všetkých mimoriadne zložitá, rozhodnutie ukončiť sezónu bolo správne,“ myslí si 27-ročný útočník.

 

Vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta mužov, ktoré sú naplánované na december a uskutočnia sa v Helsinkách. Vo Fínsku sa na tohtoročný šampionát tešia už dlho. „Tento dátum som si poznačil už v decembri 2015, keď informáciu uverejnili. Už vtedy som bol nadšený, pretože som veril, že teraz budem v najlepšom florbalovom veku. Dvadsaťsedem rokov je ‚prime time‘ vo florbale,“ povedal Kailiala, ktorý má na konte už tri účasti na svetových šampionátoch (2014, 2016 a 2018) a dve zlaté medaily (2016 a 2018).

 

„Sme hladní po ďalšom úspechu. Spomínam si, ako som v roku 2010 sledoval finále ostatných domácich majstrovstiev sveta na gauči a aj doma som cítil tú skvelú atmosféru. Teraz to chcem zažiť aj na vlastnej koži ako hráč,“ vyhlásil. Na MS 2020 sa poctivo pripravuje. „Nepochybujem o tom, že budem v dobrej forme a budem hrať životný florbal. Pracujeme systematicky a veríme tomu, čo robíme. Dôležité je nezaostávať kondične, potom môžete od seba veľa očakávať aj na medzinárodnej úrovni,“ tvrdí odchovanec klubu SBS Lieto.

 

Kailiala má vďaka florbalu aj viaceré prominentné známosti. Pozná sa napríklad s legendárnym hokejistom Waynom Gretzkým no najmä s jeho synom Tyom. „S Tyom sme priatelia. Raz za rok chodím učiť florbal do hokejovej školy. Jednu tretinu času venujú florbalu, tretinu hokeju a tretinu ostatému tréningu. Veľa detí je z florbalu nadšených. V ich veku je náročné zdvihnúť puk, ale s florbalovou loptičkou to nie je problém a to im robí radosť,“ hovorí fínsky reprezentant.

 

Florbal sa zapáčil aj samotnému Waynovi Gretzkému, ktorý je považovaný za najlepšieho hokejistu všetkých čias. „Veľakrát som s ním komunikoval. Má florbalovú hokejku a má rád florbal. Aspoň to tvrdí. Neviem, koľkokrát florbal v skutočnosti videl,“ uzavrel Kailiala.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: IFF/Wikipédia

späť