Florbalové majstrovstvá žien klopú na dvere

05.12.2013 15:42:18
Slovenkám do štartu na MS zostávajú už len dva dni.

V sobotu 7.decembra sa po dvoch rokoch znova rozkrúti kolotoč najlepšieho ženského florbalu, ktorý vyvrcholí veľkým grandfinále v nedeľu 15. decembra.  Reprezentácie zo 16. krajín sveta si skrížia svoje čepele v neďalekej Českej republike, ktorá bude hostiteľom ženských MS vôbec po prvýkrát.

 

Kto zosadí „TreKronor“ z florbalového trónu?

 

Majstrovstvá sveta žien sa konajú už od roku 1997, vždy každé dva roky. V ôsmich doposiaľ odohratých svetových šampionátoch boli najúspešnejšie Švédky s piatimi zlatými jednou striebornou a dvomi bronzovými medailami. Spolu s Fínkami (2-4-2), Švajčiarkami (1-3-1), Nórkami (0-0-2) a domácimi Češkami (0-0-1) patria medzi favoritky na medailu.

 

Práve domáce reprezentantky preukazovali výbornú výkonnosť pred MS. Česká reprezentácia, povzbudená i bronzom z posledného šampionátu vo Švajčiarsku, sa bude chcieť pred domácim publikom vytiahnuť. Prekážkou im však určite budú zdatní súperi. Domáce hráčky sa v "skupine smrti" stretnú s rankingovými susedkami z Nórska, LotyšskaŠvajčiarska. Bookmakeri veria, že sa reprezentantky helvétskeho kríža stretnú s českými levicami ešte raz- v súboji o bronz.

 


Možno prvé????

 

Slovenky sa podľa rankingu a nového systému MS ocitli v C-skupine, v ktorej sa vyhli všetkým favoritom. Súperkami našich žien budú postupne reprezentácie Južnej Kórey, MaďarskaAustrálie. V najexotickejšej skupine sú naše ženy stavané do pozície favoritiek na postup z prvej priečky. Slovensko sa na vrcholnom podujatí MS predstaví po druhýkrát. Na premiérovom šampionáte vo Švajčiarsku 2011, Slovenky porazili naše južné susedky po dobrom výkone 10:4.

 

Austrália i Južná Kórea sú veľkou neznámou. Práve v tom je ich najväčšia zbraň. A tak sa, paradoxne, môže veľmi ľahko stať, že dvojkríž na trojvrší bude prekvapený exotikou florbalu. Pred MS prišla slovenská reprezentácia o výraznú osobnosť a postavu v tíme Denisu Ferenčíkovú. Zverenkyne Jaroslava Marksa sa tak predstavia s prevažne extraligovým družstvom, ktoré dopĺňajú legionárky z Českej republiky.

 

 

Snaha o divácky rekord

 

Naši bratia sa netaja tým, že by chceli nalomiť švédsky rekord z roku 2009, kedy sa na finále žien bolo pozrieť viac ako 4500 divákov. Pomôcť k tomu majú i dve veľké haly- Vodova v Brne s kapacitou 2900 miest a hokejová ČEZ Aréna v Ostrave s takmer desiatimi tisícami miest na sedenie. Presne 28 180 fanúšikov si v roku 2011 našlo cestu na majstrovstvá vo Švajčiarsku. Túto hranicu chcú organizátori prekonať, čo nie je nereálne. Pre informáciu, na Superfinále českého forbalu 2013 do O2 Arény si našlo cestu 10 451 divákov.

 

Kde sledovať zápasy

 

Majstrovstvá sveta v Českej republike si florbalu chtiví priaznivci môžu vychutnať na obrazovkách televízii. Slovenský tím na šampionáte bude podrobne mapovať verejnoprávna televízia RTVS. Live zápasy si nenechajte ujsť na oficiálnom YouTube kanále, ktorý bude vysielať každý zápas od základných skupín až po boje o medaily. Boje v skupinách bude hostiť výlučne Brnenská hala Vodova, počas vyraďovacieho pavúka sa zápasy presunú do Ostravskej ČEZ Arény.

 

 Autor: Michal Gavroň

 

späť