Holovka dostal Poľsko na MS, sledoval aj výkony SR

12.02.2020 19:40:26
Kým pred dvoma týždňami bojovali reprezentanti SR v Poprade o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta vo Fínsku, o podobný kúsok sa usilovali aj hráči poľského národného tímu. Naši severní susedia sa predstavili v kvalifikačnej skupine Eur 2, ktorá sa uskutočnila v dánskom Frederikshavne. Poliaci, vedení trénerom 1. FBC Trenčín Janom Holovkom, napokon obsadili celkové tretie miesto a uchmatli si poslednú miestenku na svetový šampionát.

V A-skupine obsadili Poliaci druhé miesto za favorizovanými Švédmi. Za sebou nechali Slovincov i Ukrajincov. V zápase o celkovú tretiu priečku nastúpili proti Estónsku - druhému tímu B-skupiny. „Postúpili sme na majstrovstvá sveta. To bol náš hlavný cieľ a teší nás, že sme ho splnili. Chlapci odviedli dobrý kus roboty. Vedeli sme, že o miestenku budeme súperiť s Dánskom alebo Estónskom. Napokon nám vyšli Estónci, s ktorými sme dosiaľ nikdy nevyhrali. Bol čas im to vrátiť a som rád, že sa nám podarilo. Bolo to v predĺžení a o to väčšia radosť to bola,“ povedal pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB) Holovka.

 

Poľsko v kľúčovom stretnutí vyhralo nad Estónskom 5:4 po predĺžení. V štvrtej minúte dodatočného času rozhodol o ich postupe Jan Rydzewski. Kouč Holovka si do poľskej reprezentácie povolal aj troch zverencov z 1. FBC Trenčín. Lukas Widurski nazbieral 5 bodov za 2 góly a 3 asistencie, rovnakú bilanciu dosiahol aj Karol Pelczarski. Trojicu „Trenčanov“ uzavrel Mateusz Turwoň, ktorý si pripísal jednu asistenciu. „Ja som už pred dvoma rokmi deklaroval, že je dôležité, aby Poliaci nemali strach a odišli hrať za hranice, pretože tamojšia liga nie je príliš kvalitná. Hocijaká liga mimo Poľska – česká, či slovenská – im dajú veľmi veľa. S Poliakmi som skúsil hrať rovnaký systém, ako hráme v Trenčíne a bolo vidno, že chlapci z klubu sú zohraní, a majú aj potrebnú kvalitu. Hrali spolu v jednej päťke a ich formácia patrila k našim najlepším,“ vyhlásil niekdajší tréner reprezentácie SR.

 

Kým v poľskom národnom tíme bojovali traja florbalisti aktuálneho lídra našej extraligy, štyria Trenčania sa predstavili v reprezentácii Slovenska. Skúseného obrancu Mareka Bulka a brankára Jakuba Klobučníka doplnili mladí útočníci Tomáš Kvasnica a Samuel Virga. „Sú to šikovní chlapci. Kvasnica i Virga sú vo veku, keď ešte majú všetko pred sebou. Teraz je to iba na nich, musia na sebe stále pracovať. Ak to tak bude, tak verím, že sa dostanú aj do konečnej nominácie na svetový šampionát. Snažil som sa to z Dánska aspoň trochu sledovať. Zaujímal ma najmä zápas proti Nórsku o prvé miesto v skupine. Celý slovenský tím zahral výborne, vyhrať nad Nórskom 5:1 nie je jednoduché. Iba to potvrdzuje, že po príchode nového trénera nastal v slovenskej reprezentácii určitý progres. Verím, že chlapci na majstrovstvách sveta urobia dobrý výsledok.“

 

V kľúčovom zápase proti Nórsku dostal príležitosť v bránke Slovenska práve jeho zverenec Klobučník. Chytal aj v dueli proti Taliansku. V stretnutiach s Maďarskom a Švajčiarskom strážil „svätyňu“ národného tímu Rastislav Mazák. „“Som rád, že Klobučník sa vrátil z Ostravy, kde nedostal toľko možností chytať. Je veľkým prínosom aj pre náš klub. Stále potvrdzuje svoju kvalitu a predstavuje pre nás istotu v bránke. Je to cítiť aj na našej hre, keď si môžeme dovoliť veci, ktoré by sme si s iným gólmanom možno nedovolili, uzavrel Holovka.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: 1. FBC Trenčín

späť