Každý tréner chce vyhrávať. Jedlička si dáva čas na rozmyslenie

18.12.2019 14:15:27
Ženský florbalový tím sa vrátil zo šampionátu, na ktorom vybojoval historicky druhé najlepšie umiestnenie. Lenže predturnajové ambície hovorili o semifinále alebo obhájení piatej priečky. To sa naplniť nepodarilo. Prinášame hodnotenie niekoľkých aktérov.

Slovenky zo siedmich zápasov v Neuchâteli vyhrali tri. Zvládli skupinový duel s Lotyšskom, dôležité osemfinále s Dánskom a vďaka triumfu nad Nemkami mali možnosť v poslednom zápase zabojovať o zopakovanie piateho miesta. Tréner Michal Jedlička však v hodnotení turnaja spokojný rozhodne nebol: „Šieste miesto na turnaji je asi v poriadku. Nie je to žiadna tragédia. Tou sú veci okolo – naše výkony a ako sme tu hrali. S Nemkami, ktoré sotva chodili, sme sa 40 minút trápili, ostatné tímy im nastrieľali dvadsať gólov. S Dánskom sme viedli 4:1, dotiahlo sa na jednogólový rozdiel, rovnako aj Lotyšsko, s Českom a Švédskom to bola úplná hanba. Jediný dobrý zápas sme predviedli proti Fínsku, kde sme sa vyžmýkali, boli sme aktívni v útoku a mali sme šance,“ Práve zahadzovanie príležitostí a s tým spojená nízka produktivita bola ďalším faktorom, ktorý trénera po turnaji mrzel. Bodovala prakticky len prvá formácia a aj od tej osobne očakával ešte o čosi viac. Slovensko našlo celkovo na turnaji len osem strelkýň, pričom 22-bodová Paulína Hudáková bola druhou najproduktívnejšou hráčkou MS, tesne za prvou desiatkou sa držala 13-bodová Michaela Šponiarová a gólmi sa prezentovala aj Denisa Ferenčíková, Kristína Hudáková, Alžbeta Ďuríková, Katarína Klapitová, Viktória Grossová a Kristína Belicová.

 

Hoci pred turnajom tréner Jedlička avizoval, že do Švajčiarska cestuje najsilnejší možný tím, Česko aj Švédsko v základnej skupine nastavili nášmu výberu kruté zrkadlo. Káder zahŕňal až deväť debutantiek a viaceré z nich sú ešte stále v juniorskom veku. „Snažili sa, nemôžeme im nič vytknúť. Robili, čo mohli. Dievčatá sa toho veľa naučili, odohrali niekoľko zápasov v skupine aj v play-off a nazbierali skúsenosti,“ povedal na adresu mladých hráčok s dodatkom, že proti náročným súperom bolo cítiť, že na veľké medzinárodné zápasy ešte nedorástli. Keďže koučovi týmto šampionátom skončila zmluva so Slovenským zväzom florbalu, na mieste bola otázka o jeho budúcnosti. „Musím sa nad tým zamyslieť a zanalyzovať si, či to má ešte zmysel a slovenský florbal sa má kam posunúť. Pretože za tie dva roky sme sa dostali nižšie ako sme boli. Každý tréner chce vyhrávať a bojovať o najvyššie umiestnenia a medaily. Uvidíme, či tam ešte nájdem nejaké svetlo, že by sa to mohlo ešte podariť,“ skonštatoval sklamane.

 

Jedinými dvomi Slovenkami s dvojciferným počtom kanadských bodov boli Paulína Hudáková s Michaelou Šponiarovou. „Na šampionáte sme mali aj dobré pasáže, ale samotné šieste miesto mrzí, pretože si myslím, že na piatu priečku rozhodne patríme.“ povedala po zápase s Poľskom druhá menovaná, hráčka SC Classic, pre ktorú to bol už piaty ženský šampionát. Tie prvé absolvoval vo veľmi mladom veku a vie sa tak vcítiť do kože súčasných debutantiek: „Vždy je to o tom, čo chce ten jednotlivec dosiahnuť. Či chce na sebe makať, obetovať pre to veľa času, posúvať sa a prejsť si tou drinou. Každý musí začať od seba a ten tím zložia práve títo jednotlivci, ktorí sa potom snažia všetko zúročiť na ihrisku.“ Podobne veci vidí aj deväťgólová Paulína Hudáková. „Každá z hráčok si uvedomuje, čo na týchto majstrovstvách predviedla a kde sú jej rezervy. Je to na každej, aby sa zamyslela, či spravila všetko, čo bolo v jej silách a či bola prospešná pre tím. Samozrejme, život ide ďalej, nič sa nedeje, ak majú chuť hrať florbal, tak treba ďalej na sebe pracovať, aby sme sa raz mohli vytiahnuť na tie najvyššie priečky,“ povedala k zapracovaniu nových hráčok do národného tímu. Ani ona sama pritom zmenu klubu pre potreby reprezentácie nevylučuje. Po rekordnej produktivite z domáceho šampionátu sa opäť zaradila medzi najväčšie hviezdy, no o dva roky by rada ponúkla ešte viac. „Som rada, že som znova nachytala body, ale bez mojich spoluhráčok by to nešlo. Uvidíme, či sa mi po majstrovstvách niekto ozve a podľa toho budem ďalej rozmýšľať. Každopádne, aby som bola užitočná pre tím v ďalších rokoch, cítim, že aj ja by som sa mala posunúť ďalej a vyskúšať niečo nové,“ povedala po turnaji.

 

Viac svetla o budúcnosti ženskej reprezentácie by mohli priniesť najbližšie týždne až mesiace. Nie je tajomstvom, že rozhodnutie Michala Jedličku výrazne ovplyvní postoj viacerých opôr k reprezentovaniu. Hoci po vrcholnom podujatí vo Švajčiarsku prevláda sklamanie z nenaplnenia vysokých ambícií, stále ide o pozície, ktoré Slovensko dosahuje v máloktorom kolektívnom športe. Z postavenia vo svetovom renkingu úplne logicky vyplýva cieľ atakovať elitnú štvorku. Neuchâtel však opäť ukázal pomerne veľký kvalitatívny rozdiel, zatiaľ čo už len uhájenie aktuálnej pozície môže byť do budúcna veľkou výzvou.

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER

Zdroj foto: Flickr IFF

späť