Lotyši nad sily slovenského tímu...

05.12.2018 12:59:17
Slovenská reprezentácia dnes prehrala v najdôležitejšom zápase svetového šampionátu v Prahe v boji o prvú osmičku s Lotyšskom 1:6. Všetkým tak zostali oči pre plač, pretože nás čaká po dvoch rokoch náročnej práce opäť boj o 9. až 12. miesto...

Ešte pred prvým hvizdom sa počas rozcvičky zranil útočník tretej formácie Erik Moravčík, ktorý nešťastným spôsobom stúpil na loptu a tak ho musel nahradiť Jozef Kriš. Taktický boj, ktorý sa od oboch súperov očakával, sa prakticky začal od úvodu stretnutia. Družstvá po získaní lopty ju držali na florbalkách a snažili sa prekonať obranu súpera. Tím bez lopty trpezlivo čakal na chybu a snažil sa ju využiť. To sa ako prvé podarilo našim reprezentantom, ktorí otvorili skóre už v polovici tretej minúty zásluhou Lukáša Mráza. Lotyši začali ešte viac takticky držať loptu na svojich hokejkách a hľadali medzierky v našej obrane. Dočkali sa na začiatku deviatej minúty, keď sa podarilo vyrovnať Edzusovi Cerinsovi – 1:1. Lotyši otočili skóre na svoju stranu v trinástej minúte zásluhou Klavsa Jansonsa. Do prvej prestávky sa skóre už nezmenilo.

Ešte opatrnejší priebeh mala druhá tretina, v ktorej skvelí fanúšikovia gól nevideli. Na tento zápas ich do O2 Arény prišlo vyše sedem tisíc. Lotyši držali loptu na svojich hokejkách podstatne dlhšie než naši chlapci, ale veľa vyložených šancí si nevypracovali. V závere druhej časti získali výhodu presilovej hry naši súperi. Vylúčený bol Ľuboš Šefčík, no za sedemnásť sekúnd Lotyši nič nevymysleli a zvyšok výhody si tak preniesli do záverečnej tretiny.

Presilovku síce naši súperi nedokázali využiť, no o dve minúty neskôr zvýšil na 3:1 autor druhého gólu Lotyšov Edzus Cerins. Slováci museli zvýšiť aktivitu, pretože ich tlačil čas a dvojgólový náskok Lotyšov. To prinieslo viacero šancí na našej strane, ktoré sme nevyužili a potom prišlo ďalšie vylúčenie. Tentoraz si išiel sadnúť Michal Pažák za držanie. Aktivita našich spôsobila faul Lotyšov vo vyloženej príležitosti a tak sme dostali šancu na samostatný nájazd, ktorý žiaľ nepremenil Michal Dudovič. Skóre sa tak nemenilo a chlapci museli čeliť pokračujúcej oslabovke. Tú však Lotyši nevyužili. Šance na obrat sme sa dočkali aj my. Necelých osem minút pred koncom tretej tretiny sme mali výhodu presilovej hry, ale žiaľ dva strelecké pokusy Michala Dudoviča v bráne Lotyšov neskončili. Vraví sa nedáš, dostaneš, čo v tomto prípade platilo. Súpera sme zavreli na ich polovici no po strate lopty z brejkovej situácie prakticky rozhodol o osude zápasu Klavs Jansons – 1:4... Pokus o vstanie z mŕtvych sme mali necelých päť minút pred koncom keď sme opäť hrali presilovú hru, no nevyužili sme ju a ani možnosť odvolať brankára, čo sme spravili až v neskoršom čase. Skúsení Lotyši dokázali do prázdnej slovenskej brány ešte dvakrát skórovať a uzavreli skóre na konečných 1:6.

Prehra veľmi mrzí všetkých zainteresovaných, no musíme sa rýchlo pozbierať, pretože už zajtra od 15.30 hráme ďalší zápas na šampionáte, žiaľ, o 9. až 12. miesto...

Lotyšsko – SLOVENSKO 6:1 (2:1, 0:0, 4:0)

Petr Koutný (tréner Slovenska): „Spravili sme viac chýb ako náš súper, čo efektívne trestal. Zbytočne sme chodili s loptou na stred, kde sme ich strácali a z rýchlych protiútokov nám Lotyši strieľali rozhodujúce góly. Zápas to bol dobrý a kvalitný, no my sme strieľali buď do plných alebo mimo bránky.“

Lukáš Řezanina (kapitán Slovenska): „Nehrali sme dnes dobre a možno sa budem opakovať, že v takýchto zápasoch musia rozdieloví hráči tímu podať podstatne lepší výkon. Nikto z nás však tak v súboji s Lotyšmi nezahral, čiže sa logicky prehralo. Lotyši sú však výborným tímom a nemôžme očakávať, že ich budeme pravidelne zdolávať, no keď sa lámal súboj bolo potrebné streliť nejaký gól a zastaviť to, čo sa nestalo. Žiaľ fanúšikovia, ktorí počas víkendu dorazia do Prahy nás uvidia hrať o deviate miesto.“

Rastislav Mazák (brankár Slovenska): „Takmer nič z toho, čo sme chceli hrať v súboji proti Lotyšom, nám nevyšlo. Nikomu z nás sa vôbec nedarilo a šance, ktoré sme si vypracovali sme nedokázali premeniť. To všetko nás s pribúdajúcimi minútami zápasu psychicky ubíjalo, čo sa prejavilo na našej hre.“