Lýdia Kašlik: „Pokiaľ bude hrať Jaromír Jágr, tak budem aj ja!“

29.05.2020 14:22:18
Začínala s florbalom veľmi neskoro, no dnes je mu verná a zvláda odohrať zápasy najvyššej súťaže žien Hyundai extraligy. Zároveň je najstaršou hráčkou tejto súťaže a háji farby bratislavského družstva VŠK PdF UK Hurikán. Predstavíme si Lýdiu Kašlik.

„Ku florbalu som sa dostala veľmi neskoro, v podstate vo veku, kedy už väčšina hráčok končí. Krátko som bola vo vtedajšom ženskom ŠK Dragons Ružinov, no nakoniec som sa usadila v Hurikáne. Hľadala som nejaký kolektívny šport vhodný pre ženu a vyšiel mi z toho víťazne florbal, aj keď som vtedy absolútne netušila do čoho idem... Mojou prvotnou motiváciou bola regulácia vyššej telesnej hmotnosti,“ spomína s úsmevom Lýdia Kašlik a dodáva: „Netuším, čo za silu ma tak dlho pri florbale drží. Často si aj robím srandu a vravím si – naháňam sa ako blázon za plastovou deravou loptičkou, no je mi toto treba? Navyše som mala vážny úraz kolena a následnú plastiku väzu a bola som rok mimo. Zatiaľ však pokračujem.“

 

Vek žien by sa nemal prezrádzať, no v športe je to o niečom inom. Lýdia bude pokračovať aj v nasledujúcej sezóne a na jej začiatku oslávi 45. narodeniny! „V poslednom čase si občas hovorím, že už by bolo načase skončiť, ale aj keď kostra hrkoce, stále ma to baví. Pokiaľ bude hrať Jaromír Jágr, tak budem aj ja,“ nastáva úprimný smiech.

 

Bez regenerácie to už však nejde tak dobre ako v minulosti a preto sa skúsená Bratislavčanka šanuje aj z tejto stránky. „Úroveň ženskej extraligy sa neustále zvyšuje. Dievčatá začínajú vo veľmi mladom veku a je dosť ťažké držať s nimi krok. Myslím si, že nasledujúci rok ženskej extraligy bude pre všetky ešte náročnejší, keďže koncentrácia tých najlepších hráčok bude len v ôsmich tímoch. Pred zápasmi siaham po magnéziu, iontových nápojoch a regenerujem z času na čas v saune, či vo vírivke. Navyše som abstinent, nefajčím a vediem zdravý životný štýl, nikdy som nepodcenila letnú prípravu, poctivo chodím na tréningy a týmto všetkým sa snažím držať krok s mladými dievčatami.“

 

Počas bohatej kariéry majú športovci množstvo zážitkov, ktoré neobišli ani sympatickú čiernovlásku. „Vtipných zážitkov z výjazdov je veľa. Nedá mi nevypichnúť gratuláciu k narodeninám spoluhráčok v šatni po zápase, ku ktorej neodmysliteľne patrí torta do ksichtu. Raz to však úplne nevyšlo a našej obrankyni sa torta so šľahačkou tesne pred mojou tvárou vyšmykla z ruky a pristála v toolbagu spoluhráčky Adi,“ opäť nasleduje trochu škodoradostný úškrn.

 

Okrem florbalu sa Lýdia venuje aj hudbe, konkrétne gitare, čo o nej možno mnohí nevedia. „Hudbe sa venujem od siedmich rokov. Vyštudovala som na Univerzite vo Viedni koncertný odbor – klasickú gitaru. Hudba a gitara ma živí, preto sa veľmi hnevám, keď mi v zápase niekto sekne alebo buchne po prstoch a ja mám potom hrať niekde na koncerte,“ prezrádza profesionálna hudobníčka.

 

A čo pre ňu znamená Hurikán? „Hurikán je jediným extraligovým ženským družstvom v Bratislave a širokom okolí, čo je dosť prekvapivé na hlavné mesto. V podstate je to jediná možnosť kde hrať ženskú extraligu v Bratislave. V Hurikáne si cením prístup vedenia, ktoré sa snaží o čo najlepšie podmienky pre hráčov. Za fungovaním klubu takéhoto rozsahu je veľa práce, ktorú si ja osobne vážim,“ vyslovila na záver uznanie Lýdia Kašlik.

 

AUTOR: Miroslav HÝLEK

 

ZDROJ FOTO: Adriana PIENČAKOVÁ a súkromný archív Lýdie KAŠLIK

späť