Miroslav Sága: „S celkovým umiestnením môžeme byť spokojní. Treba stáť ale pevne na zemi. Máme ešte čo vylepšovať."

26.09.2013 15:04:09
Slováci v Lotyšsku na medzinárodnom turnaji v Lotyšsku obsadili 2. miesto.

Je to už vyše týždňa čo mužská reprezentácia absolvovala medzinárodný turnaj v lotyšskej Valmiere. Slováci v krátkom čase odohrali štyri kvalitné zápasy. Dva krát sa stretli s domácimi Lotyšmi a v rámci turnaja štyroch krajín raz s Estónskom a Poľskom. Muži na turnaji obsadili druhú priečku za domácim Lotyšskom (1:9), ktoré bolo naším jediným premožiteľom v turnaji.

 

„S celkovým umiestnením môžeme byť spokojní. Treba stáť ale pevne na zemi. Máme ešte čo vylepšovať. Začali sme prípravu. Bol to prvý herný zraz. Očakávame, že kvalifikácia bude určite ešte náročnejšia ako tento turnaj. Zápasy boli náročné a hráči sa snažili hrať na maximum svojich možností. Od zápasu k zápasu sa naša hra zlepšovala. Všetci tréneri skúšali na turnaji viacero hráčov z kádra. Súperi nám odkryli naše nedostatky, ktoré musíme zlepšiť, ak chceme byť úspešní v kvalifikácii. Bolo vidno, na niektorých našich hráčoch, že majú oproti našim súperom resty v kondícii, fyzickej pripravenosti a palicovej technike. Šancu na turnaji dostal každý hráč. Škoda zranenia Petra Nehilu.“ zhodnotil účinkovanie Slovákov v Lotyšsku hlavný tréner Miroslav Sága.

 

Najviac náš výber preverili domáci Lotyši. V prípravnom zápase sme podľahli 4:6 a v ostrom turnajovom 1:9. Lotyši sa bez straty bodu stali víťazmi turnaja. „Určite to bol najkvalitnejší súper. Tu sa každý hráč ukáže v akej je forme, čo dokáže. Toto sú súperi svetovej špičky. Hrať s nimi je radosť. Lepšie by bolo, ak by sme už mali nejaké zápasy za sebou a aj zostava už by bola ucelená.“

 

Dve výhry s Estónskom a Poľskom neboli vysoké, ale o to odreté a odmakané na ihrisku. Hráči ukázali, že 8. miesto na MS vo Švajčiarsku nebola náhoda. Pred domácou kvalifikáciou sme zaznamenali cenné výhry. „Opakujem, že každý tréner si skúšal viacero hráčov. Niekto si dovolil aj svoje hviezdy oddýchnuť a nechať ich vo svojich kluboch ako napr. Estónci. Je dobré, ak tým hrá na víťazstvo a dosiahne ho. Naša sila a výkon postupne stúpal. Nebol ešte väčší priestor na zohranie sa a prípravu. My sme trénovali v zápasoch a chyby odstraňovali v priebehu turnaja. Preto verím, že sila nášho týmu môže stúpať čím budeme spolu viac hrať a trénovať.“

 

Náš kvalifikačný súper Estónsko bol v zápase nepríjemný. Severania nás za posledné rohy prenasledujú ako tieň. Súboj s Estóncami mal práve ukázať našu aktuálnu formu. Náš kvalifikačný súper bude jedným z ašpirantov na postup na MS do Švédska 2014. „Určite je to jeden z ašpirantov na postup. O druhú postupovú miestenku sa pobijeme až tri tými. Každý zápas bude ale dôležitý. S Estóncami určite bude najdôležitejší. Musíme sa nielen na neho a celú kvalifikáciu dobre pripraviť. Hráči musia na sebe viac pracovať v kluboch a aj individuálne. Ak chceme byť najlepší, musíme robiť viac ako ostatní.“ uvedomuje si silu Estóncov a dôležitosť kvalifikácie na domácej pôde Miroslav Sága.

 

Tesne pred odchodom mužskej reprezentácie do Lotyšska sa realizačný tím výrazne posilnil o Jana Zahalku, ktorý mal premiéru u slovenskej reprezentácie spolu s novým realizačným tímom. „Honzo je skúsený tréner. Má za sebou viaceré úspechy. Preto dostal aj priestor v Lotyšsku, kde spolu s trénerom Jurajom Lamačkom úzko spolupracovali. Mali na starosti rozbor hry súpera, rozbor hry nášho mužstva, prípravu týmu na zápas, taktické, herné systémy a jeden tréning. Ja som sledoval hráčov a nechal som si koučing počas zápasu a výber zostavy. Je to niečo nové pre každého člena realizačného týmu. Na prvom zraze sme sa však všetci spoznávali. Na mne bude, aby sme všetko nastavili čo najefektívnejšie a každý vedel, kde bude jeho miesto v realizačnom týme. Potešil ma aj masér, fyzioterapeut  Marián Ogurčák z Košíc, ktorý okrem pozície kustóda zvládol, ako tréner perfektne aj kondičnú a úvodnú bežeckú prípravu týmu pred zápasmi a aj strečing po zápasoch. V ďalších, zrazoch to už bude lepšie, budeme sa viac poznať čo pomôže našej spolupráci.“ vyzdvihol prácu svojich kolegov v realizačnom tíme lodivod Slovákov.

 

Čas do kvalifikácie sa blíži nezadržateľne. Práce je veľa a tak už v krátkom čase sa muži stretnú na ďalšom zraze. Program prípravy je zatiaľ načrtnutý. Plány na najbližšie obdobie sú jasné. „Budeme ich sledovať v slovenskej a v českej extralige. Verím, že každý zapracuje na sebe a príde na zraz lepšie pripravený. Najbližšie sa stretneme koncom októbra a začiatkom novembra v termíne IFF na zraze v Trenčíne.“ priblížil náčrt plánu Miroslav Sága.

 

FOTO: Latvijas Florbola Savieniba

späť