Mrázek volá po väčšom priestore pre mladých. Medzinárodné zápasy sú nenahraditeľné

17.10.2019 11:21:32
Prvý februárový víkend sa nezadržateľne blíži a počas neho budú vrcholiť kvalifikačné boje o účasť na majstrovstvách sveta v Helsinkách. Najväčším slovenským súperom v kvalifikačnej skupine D, hranej v Poprade, bude Nórsko. Reprezentačný tréner Radomír Mrázek si preto nenechal ujsť jedinečnú príležitosť vidieť naživo v akcii nórskeho šampióna Greåker IBK.

Nórsky tím sa na EuroFloorball Cupe v Malackách predstavil v pozícii hlavného favorita „Zaujímal ma systém, ktorý praktizuje ich šampión, pretože v reprezentácii sa potom zvyčajne hrá to isté,“ vysvetlil reprezentačný kouč Radomír Mrázek svoju prítomnosť na tribúne pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu. Na hracej ploche boli aj silné individuality ako brankár Markus Jelsnes a obranca Martin Isnes Kvisvik, ktorí majú absolvované už po tri seniorské svetové šampionáty. Svoju kvalitu ukázal nórsky tím aj na samotnom turnaji, z ktorého si odniesol striebro, ale Mrázek mal prehľad o tomto štýle hry vytvorený vopred: „Nóri hrajú nádherný florbal. Hoci dosť statický, ale maximálne založený na myšlienke, disciplíne a koncentrácii na hru. Sú na tom dobre aj kvalitatívne, ale ich hlavnou devízou je herná disciplína. To si držia veľmi dlho a prenášajú to aj na ďalšie generácie hráčov, ktorých však nemajú až tak veľa,“ vyzdvihol súpera, na ktorého sa slovenskí reprezentanti budú musieť pripraviť.

 

„Aby som ich ale len nechválil, aj na tomto turnaji sú viditeľné slabiny nórskeho tímu, cez ktoré je poraziteľný a my sa im budeme snažiť venovať v príprave,“ doplnil na margo súpera. O konkrétnom sokovi a dôležitosti zápasu s ním sa veľa hovorí pred samotným turnajom a aj na ňom. „Tak, ako v kvalifikácii máme jasne daného súpera, cez ktorého treba prejsť, rovnaká situácia je potom aj na samotných majstrovstvách sveta, kde treba zvládnuť osemfinále a ďalej nás bude čakať súper typu Lotyšsko, Nórsko, Dánsko alebo Nemecko. Nie je to o príprave na jedného súpera. My chceme mať svoju tvár a svoj herný štýl. Hlavným cieľom však je postup niekam, kam cesta vedie cez určitého konkurenta,“ skonštatoval tréner na túto tému a ďalej sa venoval nášmu tímu. Už bezprostredne po príchode do tímu avizoval štvornásobný najlepší tréner v Českej republike, že chce mať čím skôr poskladanú kostru tímu a hráčov, na ktorých sa bude môcť spoľahnúť: „Ak hráči budú zdraví, zostava v kvalifikácii a na samotných majstrovstvách sveta bude viac-menej rovnaká, len s minimálnymi zmenami, a to aj s vyhliadkami do budúcnosti. Nejaká kostra tímu je už daná a s kolegom Jánom Purcom hľadáme ďalších hráčov, ktorí tím rozšíria a budú vhodnými typmi na medzinárodnú scénu,

 

Jeho pohľad preto smeruje aj medzi mladíkov, kde sa rovnako niečo môže črtať. „Keď som videl extraligu juniorov, celkom úprimne a otvorene, je oveľa kvalitnejšia a florbalovejšia ako extraliga mužov. Nie je náhodou, že 1. FBC Trenčín je momentálne na čele tabuľky, je jedným z hlavných favoritov na zisk titulu a ťahajú ho traja juniori. Bolo by dobré, ak by aj ostatné kluby viac zapájali mladých chlapcov, aby sa mohli 'vyhrávať',“ vyzdvihol zatiaľ jediný nezdolaný tím v tejto extraligovej sezóne. Práve podujatia typu EuroFloorball Cup sú ideálnym priestorom na nazbieranie dôležitých a cenných skúseností. S ohľadom na výsledky sa tento ročník vydaril. Mužský turnaj ovládli florbalistky Tsunami Záhorská Bystrica, zatiaľ čo v ženskej časti vydoloval mladý tím Kysuckého Nového Mesta konečné druhé miesto. „Medzinárodné zápasy sú pre hráčov nenahraditeľné, či už hrajú proti Nórom, Nemcom alebo Maďarom. Takéto stretnutie má svoju špecifickú atmosféru, treba si zvyknúť na nový štýl hry, ktorý hrá súper, a vy ho nepoznáte z domácej súťaže. Každé jedno takéto absolvované stretnutie je veľkým plusom,“ uzatvára pochvalne.

 

AUTOR: Richard WEINFORTNER

späť