Mužská reprezentácia dnes o priamy postup na MS

01.02.2020 10:46:19
Slovenskú reprezentáciu mužov čaká dnes predposledný a zároveň kľúčový zápas kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2020. V Aréne Poprad si od 15.00 hod zmerá sily s Nórskom. Víťaz stretnutia postúpi na svetový šampionát a zdolaný tím bude o postup bojovať zajtra proti Rusku.

Zverenci Radomíra Mrázka nastúpia prvýkrát v rámci kvalifikácie proti súperovi, ktorému patrí v rebríčku Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF) vyššia pozícia. Nórsko je na šiestom mieste, Slovensko je deviate. Aby toho nebolo málo, naši reprezentanti nad Nórmi ešte nikdy v žiadnom dôležitom zápase neuspeli. Bilancia oficiálnych zápasov pod hlavičkou IFF hovorí jasnou rečou – tri duely, tri víťazstvá Nórska.

 

„Nemá cenu sa na to takto pozerať. Je to šport. Máme svoj tím, chceme sa prezentovať nejakým výkonom. Predvedieme naše maximum, pokúsime sa nestresovať sa a uvidíme, ako to dopadne. Nórsko je v podstate piaty najlepší tím na svete. Majú veľa skúsených hráčov a myslím si, že to bude dobré meranie našich mladých hráčov a skúsených Nórov. Verím, že to bude kvalitný zápas. Jedno viem určite – my ich preženieme a uvidíme, ako na tom sú,“ povedal tréner reprezentácie SR Radomír Mrázek.

 

Myslí si, že jeho zverenci majú kvalitu na to, aby sobotňajšieho súpera zdolali a dostali sa na šampionát. „Nepochybujem o tom, že na nich máme. Nie je to súper z najlepšej svetovej štvorky, tam by bol badateľný rozdiel. Nóri majú nejaké slabiny, ktoré my musíme využiť. Ak podáme stopercentný výkon alebo dokonca prekročíme svoj tieň a pôjdeme ešte vyššie, tak tohto súpera môžeme aj ‚rozbiť‘,“ dodal český tréner Slovenska.

 

Zostava bude zrejme identická s tou, v akej naši nastúpili včera proti Taliansku (19:1). Jediný otáznik visí nad pozíciou brankára. „Cieľom prvých dvoch zápasov bolo dať dohromady päťky tak, aby sme do víkendových duelov išli v optimálnej forme. Myslím si, že hráči, ktorí hrali spolu proti Talianom si sadli a s týmto zložením môžeme byť spokojní. Obrana fungovala perfektne a boli sme celkom silní na loptičke, zatiaľčo v prvom stretnutí nám technické veci robili veľký problém. Nič zásadné už nebudeme meniť. Kto bude chytať, ešte neviem,“ uzavrel Mrázek.

 

Postupové ambície však rozhodne nemá iba Slovensko. V nedeľňajšom finále proti Švajčiarsku sa vidia aj Nóri. „Do Popradu cestovali s cieľom zahrať si finále. Zároveň je pre nás dôležité, aby sme v jednotlivých zápasoch podávali dobré výkony, hrali dobrý florbal a v neposlednom rade, aby sme sa kvalifikovali na majstrovstvá sveta. Proti Slovensku musíme podať veľmi dobrý výkon, lepší ako proti Taliansku. Je to kvalitné mužstvo, ktoré preverí najmä našu fyzickú pripravenosť, a to určite viac ako ostatné tímy v skupine. V tomto rozhodujúcom zápase potrebujeme podať najlepší možný výkon,“ uviedol kľúčový útočník severanov Daniel Gidske, ktorý pôsobí vo švédskom tíme AIS Mullsjö.

 

Recept na úspech proti domácim sa pokúsil nájsť aj iný skúsený útočník Ole Martin Jansson. „Kľúčom k úspechu proti Slovákom bude efektivita a početnosť streľby. Potrebujeme, aby nám vychádzali presilové hry tak, ako doteraz a musíme hrať dostatočne tvrdo, agresívne a poctivo sa pripraviť na náročné stretnutie, ktoré nás čaká,“ povedal a dodal: „Mám rád tieto cesty na východ od Nórska. Organizácia kvalifikácii je na Slovensku tradične dobrá, hrá sa v dobrej hale, na kvalitnom povrchu a v peknej atmosfére. Všetko je to tento rok ešte podporené aj finálovým vyvrcholením medzi dvomi kvalifikačnými skupinami, čo mi príde ako dobrý nápad.“

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: IFF

späť