Náročnejšia skupina preverí lepšie. Nórsky cieľ nezmenený

01.02.2020 23:06:45
Papierové predpoklady na to malo, no kvalifikačnú skupinu D v Poprade neovládlo. Nórsko malo o dôvod naviac, prečo si chcelo zahrať finále so Švajčiarmi, no cieľ ostáva oproti začiatku bojov o MS nezmenený.

Nórski reprezentanti boli v popradských skupinách papierovo druhým najsilnejším mužstvom po Švajčiarsku. Preto sa celkom oprávnene pasovali do pozície ašpiranta na postup. Na šampionáte v Prahe dokonca nechýbalo veľa, aby prešli do semifinále. "Majstrovstvá sveta v Prahe veľmi pomohli nášmu sebavedomiu. Dokázali sme si, že nie sme bez šance ani proti najlepším mužstvám sveta, ako je Česká republika alebo Švajčiarsko. Posunuli sme sa výrazne herne a aj do takýchto zápasov vstupujeme odhodlanejšie," zaspomínal kapitán výberu Daniel Gidske. Talianov zdolali o sedemnásť gólov, Maďarov o jedenásť a iné plány nemali ani v súboji so Slovákmi "Samozrejme, že sme do Popradu cestovali s cieľom zahrať si nedeľné finále. Zároveň však je pre nás dôležité, aby sme v jednotlivých zápasoch podávali dobré výkony, hrali dobrý florbal a v neposlednom rade, aby sme sa kvalifikovali na majstrovstvá sveta," dodal hráč švédskeho Mullsjö AIS.

 

Asi najzvučnejším menom súčasného nórskeho florbalu je Ketil Kronberg, na ktorého osobitne upozorňoval na tlačovej konferencii pred kvalifikáciou Lukáš Řezanina. Tridsaťdeväťročná žijúca legenda však cestu na Slovensko nemerala. "Ketil už má svoje roky a zvažuje, či bude pokračovať vo svojej kariére. Rozhodol sa tráviť viac času so svojou rodinou a deťmi, takže pre túto akciu pozvánku odmietol. Uvidíme, ako sa rozhodne pre majstrovstvá, pokiaľ sa na ne kvalifikujeme, a či sa k nám pridá. Je to hráč, ktorý má nesporné kvality a nášmu tímu veľmi pomáha. Pevne preto verím, že ešte definitívne nekončí," vysvetlil jeho neúčasť Gidske, ktorý si sám zahral už na piatich majstrovstvách sveta. O kvalite súčasného kádra napriek tomu nepochybuje: "Absencia Ketila, samozrejme, znamená prebranie ešte väčšej zodpovednosti nielen odo mňa, ale aj od ostatných hráčov. Dokážeme sa zmobilizovať, máme v kádri viacerých skúsených hráčov zo Švédska a zároveň mladých členov tímu, ktorí sa hodlajú chytiť svojej šance,"

 

Severania už po súbojoch s Maďarmi a Talianmi neskrývali, že viaceré veci nezafungovali ideálne. "Výkon v zápase s Talianskom a Maďarskom bol podobný. Boli tam medzery, ktoré treba napraviť. Veľký kredit však za to patrí aj Maďarom, ktorí bojovali a pre mňa osobne to bolo najnáročnejšie meranie síl s Maďarskom, aké som v kariére absolvoval. Je dobré vidieť, že aj tieto krajiny robia progres," chválil po druhom skupinovom zápase útočník Ole Martin Jansson ešte nevediac, že na druhý deň príde prehra 1:5 so Slovákmi. Možnosť konfrontovať sa v kvalifikačnom finále so Švajčiarmi lákala tento tím aj z jedného špeciálneho dôvodu: "Dobre si pamätáme zápas v Prahe, v ktorom sme Švajčiarom podľahli po predĺžení. Ak by sme zvládli Slovákov, čakal by nás súboj práve s nimi a bolo by skvelé, ak by sme sa mohli pokúsiť oplatiť túto prehru,"

 

Nóri nepochybujú o tom, že prehra s našimi reprezentantmi nebude znamenať neúčasť na vrchole sezóny vo Fínsku. Rozhodovať o tom bude duel s Ruskom. "So samotným žrebom kvalifikačnej skupiny sme spokojní. Švajčiari sú v papierovo ľahšej skupine, ale z nášho pohľadu to nie je o tom, aby sme odohrali zápasy, v ktorých vyhráme o 20 alebo 30 gólov a nikam nás neposunú. Takto hráme trochu náročnejšie zápasy, zistíme, ako na tom výkonnostne sme, ale bude v našich silách vybojovať postup," povedal na margo skupinového žrebu zatiaľ päťbodový Gidske. Celkový dojem bude určovať až to, či Nóri zvládnu posledný zápas. Jansson, ktorý na klubovej úrovni pôsobí v domácej súťaži, si svoju štrnástu medzinárodnú akciu pochvaľuje. "Mám rád tieto cesty na východ od Nórska. Organizácia kvalifikácii je na Slovensku tradične dobrá, hrá sa v dobrých halách, na kvalitnom povrchu a v peknej atmosfére," ocenil Poprad a zároveň aj Nitru 2018, slovinskú Skofju Loku 2016 aj lotyšskú Valmieru 2014.

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER
Zdroj foto: FLICKR IFF

späť