Nie je to len o víťazstvách. Šport si treba užívať, hlási Pobrežie Slonoviny

31.01.2020 16:42:37
Len máloktorý tím vybavil počas kvalifikačného turnaja v Poprade viac žiadostí o fotografiu ako oni. Pri svojej svetovej florbalovej premiére si prišli po štyri debakle, IFF ich výsledky pravdepodobne anuluje, no svoju účasť hodnotia napriek tomu vysoko pozitívne.

Súčasťou popradských kvalifikačných skupín o postup na MS 2020 sú tímy, ktoré neskrývajú jasnú ambíciu postúpiť. Druhou kategóriou sú také, ktoré by chceli prekvapiť a potom je tu Pobrežie Slonoviny. Florbalový trpaslík svoje mužstvo sformoval len nedávno a práve pod Tatrami dostal prvý raz možnosť konfrontovať sa s tímami svetovej úrovne. "Florbal sa u nás hrá od roku 2015. Najprv sme sa zúčastnili Afrického pohára a časom sme svoju pozornosť zamerali na svetový šampionát. Naň sa však dá dostať jedine prostredníctvom kvalifikácie. Sme radi, že sme tu a veľmi si užívame, že môžeme reprezentovať náš kontinent," povedal pre náš web Marcel Wadja, prezident tamojšieho Zväzu. Na Slovensko mal pôvodne letieť len ako funkcionár, avšak komplikácie pri vyriešení oficialít káder značne okresali. "Mali sme problémy s vybavením víz a zabezpečením leteniek pre viacerých hráčov. Cesta vychádza asi na tisíc dolárov pre jedného člena, čo je veľmi drahé a aj preto sme potrebovali rôzne fundrisingové zbierky a finančnú podporu z viacerých strán," vysvetlil prítomnosť len siedmich mužov. Práve kvôli nej si prvý raz v živote obliekol brankársky výstroj celú kvalifikáciu chytá.

 

Hneď prvým súperom Pobrežia Slonoviny na turnaji bolo Švajčiarsko, osemnásobný medailista a bronzový celok spred dvoch rokov. "Helvéti" podali menej ako rekreačný výkon a vyhrali 51:0. "Samotné zápasy sú veľmi náročné, čo platilo hneď od toho úvodného. Ale aj preto je skvelé, že tu sme a môžeme sa konfrontovať s takýmito súpermi," držal pozitívnu náladu 28-ročný brankár a zväzový prezident v jednej osobe. V druhom zápase proti Belgicku dokázal celok z Afriky aj skórovať a prehral "len" 1:19. Navyše, Marcel Wadja nie je vedený v oficiálnom zozname hráčov Pobrežia Slonoviny, nastúpil neoprávnene a preto výsledky týchto zápasov majú byť anulované. Umožnené bolo, aby tím absolvoval zvyšok kvalifikácie, ale už len o čest. "Je to pre nás sklamaním. Problémy občas nastávajú, ale my sme si sem prišli, reprezentovať Pobrežie Slonoviny, držíme spolu a užívame si to," povzdychol si "previnilec".

 

Fínski a švédski novinári ostro kritizovali Medzinárodnú florbalovú federáciu za to, ako necháva toto mužstvo vytrápiť. Faktom však je, že aj hokej začínal hrôzostrašnými debaklami od Američanov či Kanaďanov a nebyť trpezlivosti, európske tímy by ich dnes porážali len veľmi nepravdepodobne. Po každej vysokej prehre sa hráči Pobrežia Slonoviny zdržia na hracej ploche o pár minút dlhšie a spoločným tanečným vystúpením bavia divákov, protihráčov, rozhodcov aj usporiadateľov. "Je to tradičný africký tanec. Vnímame to tak, že šport si treba užívať, tvoriť dobrú partiu a vychutnávať si podobné akcie. Nie je to len o zbieraní víťazstiev. Sú aj dôležitejšie veci a šport je o tom byť spolu a držať spolu," povedal najstarší člen tímu.

 

Príbeh tejto výpravy trochu pripomína slávny film o jamajských Kokosoch na snehu. Jednu zásadnú zmenu však Wadja vidí: "Poznáme ten film, možno sme pobrali trochu inšpirácie, ale naším cieľom nie je vyskúšať to, ale radi by sme sa zúčastňovali pravidelne a zahrali si aj na ďalších kvalifikáciách." Zároveň si myslí, že to nemusí byť len prípad krajiny pri Guinejskom zálive, ale časom možno aj ďalších: "Aj na našom kontinente sa florbal pomaly rozvíja. V roku 2018 sa v Abidjane konal premiérový Africký pohár, za účasti štyroch mužsitev, tento rok v septembri prebehol druhý ročník s piatimi účastníkmi. Tímy sa zlepšujú a budeme tvrdo trénovať do najbližšieho podujatia," Čo je skutočným problémom tejto výpravy, je popradské počasie. "Je to veľmi pekné mestečko a s ľuďmi je zábava. Baví nás to tu. Akurát je tu obrovská zima a veľa času preto trávime skrytí na izbách," opísal s úsmevom svoj prvý kontakt so snehom a teplotami blízkymi nule.

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER
Zdroj foto: FLICKR IFF

späť