Nižná nepochodila s Tsunami, Prešov uchmatol dva body s ATU

15.09.2019 06:21:23
Štyrmi zápasmi dnes odštartovala nová sezóna extraligy mužov. Ako prví otvorili brány športovej haly v Záhorskej Bystrici, kde domáce Tsunami zdolalo Nižnú 4:2. Prekvapenie sa zrodilo v Košiciach kde vo východniarskom derby dokázal Prešov uspieť na palubovke ATU 5:4 gólom v predĺžení.

Tsunami sa teší z novej športovej haly, ktorá vyrástla v areáli základnej školy v Záhorskej Bystrici, no čo je podstatné, na zápas si našlo cestu dostatok fanúšikov, ktorí spoločne s hráčmi pokrstili halu prvým víťazstvom. Tsunami totiž zdolalo družstvo z Nižnej 4:2. „Presne ako som konštatoval pred dnešným zápasom, že až samotný súboj ukáže ako je každý na tom po letnej príprave, čo sa podľa mňa potvrdilo. V tretej tretine už boli chvíle, v ktorých hráči súpera, ale aj niektorí naši, už nevládali. Zvíťazili sme, čo nás teší ale máme stále čo zlepšovať,“ povedal po zápase tréner Tsunami Ján Purc a k nízkemu počtu gólov doplnil: „Moji zverenci boli trochu nervózni, čo zapríčiňovalo našu nepresnú koncovku. Máme v zostave množstvo mladých hráčov, ktorí potrebujú čas. Dnes navyše nenastúpili skúsení hráči ako Martin Kubovič, ktorý ochorel a brankár Timotej Dinka, ktorý pôjde na operáciu kolena a vynechá približne tri týždne. V tomto zápase nám výborne fungoval obranný systém hry, no musíme popracovať na zlepšení pohybu všetkých hráčov na ihrisku a taktiež na lepšej koncovke.“

 

Svojmu tímu v stretnutí proti Tsunami nepomohol ani Matúš Medžo, ktorý bol na lavičke Nižnej, no nezasiahol do hry. „Počas minulého týždňa som si vytkol členok a tak som nemohol dnes nastúpiť,“ ozrejmil svoju absenciu na ihrisku Matúš Medžo a k zápasu dodal: „Je nám ľúto, že sme v Záhorskej Bystrici prehrali, ale za predvedený výkon sa vôbec nemusíme hanbiť. Celý duel chlapci odmakali na dve päťky, čo bolo na úvod sezóny pre nich s vicemajstrom náročné. Musím však vyzdvihnúť brankára domácich Martina Viléma, ktorý svoj tím podržal a bol jednoznačne najlepším hráčom zápasu.“

 

Vo východniarskom derby medzi domácim ATU Košice a FBC Mikuláš Prešov sa zrodilo prekvapenie. Od úvodu zápasu sa darilo hosťom z Prešova dostávať svoj tím do jednogólového náskoku, no Košičania vždy skóre vyrovnali. Začiatkom druhej polovice sa jediný raz v súboji dostali domáci do náskoku 4:3, no Jan Komínek v závere druhej časti vyrovnal na 4:4. Keďže gól už nepadol, zápas sa dostal do predĺženia a v ňom o víťazstve Prešova rozhodol skúsený harcovník Martin Sikorjak. „Súper počas zápasu ukázal svoju kvalitu, ale hrali sme vyrovnaný zápas. Hrali sme zodpovedne v obrane, v útoku sa ukázali naše skúsenosti a nakoniec sme získali víťazstvo na našu stranu,“ povedal po zápase tréner Prešova Peter Čaja. „Úspešný štart do sezóny nás veľmi potešil. Prvé zápasy sú vždy náročné, keďže súpera vidíme po dlhej pauze a každý sa snaží ukázať v čom sa zlepšil,“ doplnil brankár Prešova Erik Sninčák.

 

Úspešnú premiéru na lavičke 1. FBC Trenčín má za sebou kouč Jan Holovka, ktorého zverenci dokázali doma jednoznačne zvíťaziť nad bratislavským Lidom 10:3. K trom bodom domácim výraznou mierou dopomohol Samuel Virga, ktorý sa blysol hetrikom a dvomi asistenciami, čiže mal prsty až v piatich góloch Trenčína. „V žiadnom prípade som neočakával tak jednoznačný výsledok, už len preto, že skúšame úplne nový štýl hry. Hráči ale k zápasu pristúpili veľmi zodpovedne, snažili sa plniť taktické pokyny počas celého stretnutia na sto percent. Musím ich za dnešný výkon a dosiahnutý výsledok pochváliť,“ zhodnotil tréner 1. FBC Florbal Trenčín Jan Holovka. Bratislavčania neboli po zápase spokojní. „Oproti minulej sezóne sme zostali za očakávaním. Slabá účasť na tréningoch sa v zápase plne prejavila a potvrdilo sa, že nie sme dostatočne pripravení na sezónu. Trenčania ukázali kvalitu, dynamiku aj taktiku. My sa však musíme postupne posúvať individuálne a vytvoriť kvalitu, ktorú sme dosahovali v predošlej sezóne,“ povedal tréner ŠK Lido Roland Bluska.

 

Takmer do polovice zápasu si držali nádej na dobrý výsledok Spišiaci, ktorí hostili košické Florko. Hráči z metropole Východu však prekvapenie nedopustili a základný kameň svojho víťazstva položili ešte počas druhej tretiny, v ktorej zaznamenali až šesť gólov. V poslednej tretine to aj z pohľadu skóre zaváňalo skôr exhibíciou a Florko tak so Spišskou Novou Vsou na jej ihrisku bodovalo naplno a tešilo sa z vysokého víťazstva 11:4.

 

Zajtra pokračuje extraliga mužov zvyšnými dvomi súbojmi. Úradujúci majstri FK AS Trenčín doma vyzve bratislavský Snipers a žilinské „kobylky“ nastúpia pod Dubňom proti nováčikovi z Púchova.

 

Výsledky extraligy mužov:

 

1. kolo – sobota 14. 9. 2019:

 

Tsunami Záhorská Bystrica – TJ A-FbO Nižná 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

FaBK ATU Košice – FBC Mikuláš Prešov 4:5 pp (1:1, 3:3, 0:0, 0:1)

1. FBC Florbal Trenčín – ŠK Lido Prírodovedec 10:3 (3:1, 4:1, 3:1)

FbC Young Arrows Spišská Nová Ves – FK Florko Košice 4:11 (1:1, 3:6, 0:4)

Aktuálna tabuľka po 1. kole:

späť