Nová štúdia ukazuje, že florbalové zranenia sa môžu znížiť o 45 percent

14.03.2020 12:46:15
Nová výskumná štúdia vo Švédsku ukazuje, že program prevencie úrazov Knee Control znižuje riziko akútnych zranení florbalistov o 45 percent. V čom teda spomínaný výskum spočíva?

„Toto sú dôležité výsledky a účinok je väčší, ako by väčšina ľudí mohla očakávať,“ hovorí manažér rozvoja švédskej florbalovej federácie Anders Jonsson. Vo florbale sú hráči vystavení riziku zranenia hlavne členku a kolena. Výskumná skupina na univerzite v Linköpingu, ktorú viedli Martin Hägglund a Ida Åkerlund, skúmala, ako program Knee Control ovplyvňuje riziko zranenia, píše sa na oficiálnej stránke Medzinárodnej florbalovej federácie IFF.

 

Výskumnej štúdie sa zúčastnilo takmer 500 hráčov vo veku od 12 až 17 rokov zo 47 rôznych tímov. Počas jednej sezóny mohla jedna skupina používať zahrievací program Knee Control na všetky tréningy a zápasy, zatiaľ čo druhá skupina pokračovala v práci bez obvyklého programu. Potom sa objavili zranenia, ktoré sa vyskytli počas sezóny. Porovnávali sa obe skupiny. Ukázalo sa, že riziko akútneho zranenia u osôb, ktoré používali Knee Control, sa znížilo až o 45 percent.

 

„Toto sú dôležité výsledky a dôkaz, že cvičenia fungujú. Je potešiteľné, že iba 15 minút špeciálneho tréningu to môže zmeniť. Je to oveľa väčší rozdiel, ako väčšina ľudí mohla očakávať,“ povedal Anders Jonsson. Štúdia ukazuje, že pravidelné školenia s Knee Control sú efektívnym nástrojom na zníženie rizika zranenia. „Tímy, ktoré sa štúdie zúčastnili, absolvovali školenie vynikajúcim spôsobom a preukázali, že aj pri obmedzených zdrojoch to môže fungovať,“ hovorí profesor Martin Hägglund, hlavný výskumný pracovník štúdie.

 

Štúdia získala podporu od florbalového kompetenčného centra (Innebandyns kompetenscentrum, IKC) v Umeå. Švédska florbalová federácia teraz vyhodnotí, ako sa program môže stať väčšou súčasťou denných aktivít asociácií. „Toto by malo otvoriť oči všetkým klubom, ktoré tento program ešte nepoužili. Dúfam, že v budúcnosti dôjde k nejakej zmene, ale zároveň si to vyžaduje prácu z našej strany, aby sme rozšírili vedomosti,“ uzatvára Anders Jonsson. Štúdiu viedli štyria vedci na univerzite v Linköpingu: Martin Hägglund, Ida Åkerlund, Markus Waldén a Sofi Sonesson, s finančnou podporou Švédskej rady pre výskum a Centra pre športový výskum.

 

Program Knee Control bol vyvinutý spoločnosťou Folksam, Sisu a Švédskou futbalovou asociáciou. Podobné štúdie už predtým vykonal fínsky výskumník Kati Pasanen. Skúmal napríklad zranenia žien pri florbale a programy prevencie zranení znížili toto riziko.

 

Kati Pasanen, ktorý je v súčasnosti asistentom vo Výskumnom stredisku prevencie úrazov v oblasti športu na kanadskej univerzite v Calgary, je tiež hlavným výskumným pracovníkom štúdií o úrazoch na IFF. Prvá štúdia o zraneniach počas medzinárodných florbalových turnajov v rokoch 2012 až 2015, bola uverejnená v roku 2017 a MFF pokračoval v zbere údajov o zraneniach s cieľom zverejniť ďalšie výskumné štúdie v budúcnosti.

 

ZDROJ: www.floorball.org

 

FOTO: Miroslav HÝLEK

späť