Objednali sme si sviečkovú a Jedlička nechápal, spomína Mazák

13.03.2020 20:10:56
Už niekoľko rokov patrí brankár Rastislav Mazák medzi neodmystliteľné súčasti kádra slovenskej florbalovej reprezentácie mužov. Aktuálne je jednotkou v českom superligovom tíme TJ Sokol Královské Vinohrady. V relácii Florbalová kaviareň si s odstupom času zaspomínal, aké pre neho bolo prejsť do krajiny, ktorá patrí vo florbale medzi najlepšie na svete. Vrátil sa aj k časom, keď chytal v tamojšej štvrtej lige, no napriek tomu dostal pozvánku do národného tímu.

S florbalom začal Mazák približne v dvanástich rokoch na krúžku na strednej škole. Neskôr neušiel pozornosti košickým klubom a v maturitnom ročníku sa mu vyskytla možnosť chytať slovenskú extraligu za ATU Košice, ktorú prijal. Hneď po prvej sezóne sa však vybral vyskúšať si legionársky chlebík do susedného Česka.

 

„V lete som išiel hrať zopár turnajov za Bohemians Praha. Tam som okúsil vyššie nároky na florbal. Pamätám si, že sme boli na turnaji v Brne. Bol som tam s Aďom Szabom a Ďurim Lupáčom na skúške. Išli sme na večeru a všetci traja sme si objednali sviečkovú. Prišiel za nami tréner Michal Jedlička a neveril vlastným očiam, čo sme si to objednali. Považoval to za nevhodnú stravu počas florbalového turnaja. Pre nás to bolo zaujímavé, vôbec nám nenapadlo, že sme urobili niečo zlé. Tak vtedy sme si uvedomili, že toto je asi trošku iná úroveň,“ spomína si vo februárovom dieli Florbalovej kaviarne Mazák.

 

V roku 2016 pôsobil v českom tíme Panthers Praha, ktorý hral v tom čase vo štvrtej najvyššej českej súťaži. Napriek tomu sa v dvadsiatich rokoch dočkal pozvánky do národného tímu. „Bolo to zvláštne. Hral som v divízii a Petr Koutný ma zavolal na zraz. Tam som si uvedomil, že asi na to mám, keďže ostatní brankári neboli badateľne lepší ako ja. Som rád, že som vtedy dostal šancu a dôveru trénera. Zdá sa mi, že vtedy tam bol okrem mňa Jakub Klobučník, Dominik Turek a Rudolf Turiak. Bola to dobrá partia brankárov, ale zároveň to bola aj zaujímavá situácia, keďže každý mal nejaký svoj problém. Ja som chytal v nižšej súťaži, ‚Klobúk‘ bol v Superlige, ale nedostával toľko príležitostí, Rudo Turiak bol tuším vo Švajčiarsku, kde chytal v mládežníckej kategórii a nemohol dochádzať na zrazy a ‚Turo‘ chytal na Slovensku. Kvalifikáciu sme napokon odchytali ja a ‚Turo‘,“ vyhlásil.

 

Ako vidí svoju budúcnosť? „Chcel by som chytať, dokým mi to dovolí zdravie a dokiaľ ma to bude baviť. Predsa len vo florbale sa už v dvadsiatich piatich rokoch cítim byť starší hráč. Uvidíme, ako dlho to napokon potiahnem. Florbal stále robím pre radosť. Musím sa rozhodovať aj s ohľadom na prácu či priateľku. Neviem, či by som chcel zostať v Prahe aj naďalej. Ťahá ma to aj domov za rodinou. Okrem toho by som chcel skúsiť aj niečo v zahraničí. Ideálne by bolo, keby to bola florbalová i pracovná príležitosť dokopy. Ešte sám neviem, ako to bude,“ uzavrel Mazák.

 

Celý rozhovor s Rastislavom Mazákom v relácii Florbalová kaviareň si môžete pozrieť na tomto odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=lx1K0B8hkwY&t=2s

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Miroslav HÝLEK

späť