Po nerváku vyhrali Lotyšky

11.12.2015 14:59:21
Po krátkom oddychu a náročnom zápase proti Švédkam dnes Slovenky nastúpili proti Lotyšsku. Dievčatá viedli osem minút pred koncom 3:1, no napokon sa zápas dostal až do samostatných nájazdov. V nerváku ako hrom uspeli napokon naše súperky.

Od začiatku bolo vidno, že obom súperom išlo o veľa. Opatrný úvod zapríčinil menšie množstvo gólových príležitostí, pretože družstvá zakladali postupné útoky do pripravenej obrany. Prvú taktickú chybu spravili Lotyšky, keď v šiestej minúte pustili „do kuchyne“ osamotenú Romanu Janegovú. Romana nezaváhala a chladnokrvne skórovala. V 11. minúte faulovala Vlaléria Malichová a Lotyšky dostali príležitosť presilovej hry. Nič však v nej nevymysleli. Necelé dve minúty pred koncom tretiny zahrala Paulína Hudáková rukou a Lotyšky tak mali druhú presilovku. Slovenky akoby ani nehrali v oslabení. Takmer sme dali gól z brejku, no Košturiaková nepremenila. Dievčatá zahrali oslabovku priam profesorsky.

Slovenky sa v úvode druhej tretiny zahryzli do Lotyšiek, čo vyústilo v 22. minúte gólom Michaely Šponiarovej. Škoda, že vzápätí Viktória Bobotová vyprodukovala zlú nahrávku vo veľkom bránkovisku priamo na hokejku súperky. Gól mám strelila Diana Isjomina. Lotyšky razom ožili a výrazne zvýšili svoju aktivitu. Dvadsiatašiesta minúta mohla priniesť gól do siete súperiek. Rozhodcovia odpískali faul v predbránkovom priestore, no zo signalizácie to vyplynulo naopak. Lotyšky odišli striedať a štyri naše dievčatá, ktoré zostali samé pred bránkou po rozohrávke nedokázali prekonať brankárku Laumu Visnevsku. Presilovej hry sa dočkali aj Slovenky, no netrvala dlho. Za nedovolené bránenie bola vylúčená Michaela Šponiarová. Rozhodcovia v 33. minúte darovali súperkám samostatný nájazd, ktorý nepremenila Evelina Garbere, no hrali sme následné oslabenie, ktoré sme ubránili.

Tréneri do záverečnej časti hry nasadili už len prvé dve formácie. V druhej zažila svoju premiéru na šampionáte Miriam Buková, ktorá nahradila Paulínu Hudákovú. Slovenské reprezentantky sa v ďalšom priebehu snažili držať loptičku na svojich hokejkách a pripraviť si postupným útokom nejakú príležitosť. Spolupráca prvej päťky vyšla dokonale v 51. minúte. Po nezištnej prihrávke od Košturiakovej zavesila svoj druhý gól v zápase Miška Šponiarová – 3:1. Lotyšky sa opäť po krátkom čase dostali do hry. Po jednom z protiútokov v 53. minúte znížila Inga Ametere. Čo sme nechceli sa stalo skutočnosťou. Po odvolaní brankárky Lotyšky 62 sekúnd pred koncom vyrovnali na 3:3... V poslednej minúte sme ešte dostali príležitosť hrať presilovku, no gól už do konca tretiny nepadol.

Nasledovalo predĺženie, v ktorom naša kapitánka Košturiaková trafila brvno. Naše reprezentantky nevyužili ani presilovú hru a tak súboj dospel do samostatných nájazdov. Dlhá séria sa napokon skončila záverečným gólom Gunity Karkliny, ktorý nás posunul do zajtrajšieho boja o konečné siedme miesto proti Poľsku.

Jaroslav Maarks (tréner Slovenska): „O našej prehre nerozhodli samostatné nájazdy, ktoré sú lotériou, ale niekoľko nepremenených vyložených gólových príležitostí a taktiež dve presilovky v závere zápasu a počas predĺženia. Prehra nás samozrejme mrzí, no hlavne to, že na Slovensku sa asi nedostaneme do kvalitnejších základných skupín prvej osmičky, ale znovu budeme hrať v podobnej, ako na tomto šampionáte.“

SLOVENSKO – Lotyšsko 3:4 pp (1:0, 1:1, 1:2)

Góly: M. Šponiarová 2, Janegová – Isjomina, Ametere, Berezina, Karklina.

Vylúčenia: 4:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Strely na bránu: 19:8, počet divákov: 196.