Prehra s Nemcami znamená desiate miesto

12.12.2014 15:56:33
Slovenskí reprezentanti sa rozlúčili so šampionátom prehrou 5:7 v súboji o deviate miesto s Nemeckom. Zo švédska tak odchádzajú domov z pozície desiateho tímu na svete.

Prvých päť minút hrali oba tímy pozorne v obrane, no v šiestej sa naši chlapci nechali vyšachovať a nepokrytí Nemci po kombinácii na jeden dotyk otvorili skóre. Ubehlo sotva tridsať sekúnd a inkasovali sme po druhý raz. Prihrávkou spoza našej brány na voľného Brokera, ktorý z pozície vo veľkom bránkovisku pohodlne skóroval. Zo šoku sa chlapci nespamätali, lebo do necelej minúty dostali aj tretí gól. Marek Bulko stratil loptu za našou bránou a keďže aj druhý náš obranca bol za bránkou voľný hráč Dominic Mucha po prihrávke spoza brány pohotovo zvyšoval na 3:0 pre Nemcov. Bola to studená sprcha, ktorá trvala sotva dve minúty. Na konci štrnástej minúty sme dostali príležitosť presilovej hry. Po desiatich sekundách sme ju využili zásluhou strely Jana Komínka – 1:3. Slováci sa z chýb nepoučili. Nemci si stále viac trúfali a pod tlakom v poslednej minúte Václav Komačka „zašil“ kolegu Michala Hrína, ktorý ťažkú prihrávku nespracoval, čo využili rýchli Nemci a bolo 4:1.

V druhej tretine opäť opatrný výkon z oboch strán, no s tým rozdielom, že Nemci už mali pohodlný náskok. V dvadsiatej štvrtej minúte sa podarilo Komačkovi spoza polovice vystreliť jeho typickú bombu, ktorá skončila v sieti. O tridsať sekúnd sme sa tešili znovu. Po získaní lopty a následnom rýchlom protiútoku a nápaditej prihrávke Patrika Pelegrina zavesil Jan Komínek a znížil na 3:4. To by sme však neboli my, keby sme si vylepšenú situáciu hneď nepokazili. Po minúte nám totiž Nemci odskočili na dva góly. Strelu Herlta od polovice ihriska Kalčok nechytil – 3:5. Slováci sa nevzdávali a v 34. minúte na nemeckú obranu platila spolupráca dvojice Gál – Řezanina. Technicky zdatný Gál si natiahol dvoch hráčov a všimol si dobre postaveného kapitána Řezaninu, ktorý na úrovni malého bránkoviska skóroval do prázdnej brány 4:5!

Do záverečnej tretiny nielen zápasu ale aj celého účinkovania na tohtoročnom šampionáte nastúpili chlapci s odhodlaním otočiť skóre zápasu v náš prospech. Vyrovnať sa podarilo po individuálnej akcii Patrikovi Pelegrinovi v 45. minúte. O minútu neskôr si tréner súpera Philippe Soutter vyžiadal oddychový čas. Po vyrovnávajúcom góle sa slovenský tím stiahol viac do obrany a nechal Nemcov v držaní lopty. Nemci získali optickú prevahu a skúšali streľbu z veľkej vzdialenosti, čo však naši reprezentanti úspešne blokovali. Necelých osem minút pred koncom zahrávali Nemci štandardnú situáciu. Chlapci si zle rozobrali súperových hráčov, ktorí očividne z nacvičeného signálu skórovali – 5:6. V čase 16:48 si tréneri Slovenska zobrali oddychový čas. Úlohu zatlačiť Nemcov však nezvládli hoci Komínek mohol chybu nemeckého brankára v rozohrávke potrestať. Po malej chvíli nám Nemci definitívne uštedrili K.O. – 5:7.

Tréner Nemecka Philippe Soutter:

„Slovensko má kvalitný a mladý tím. Očakávali sme náročný zápas. Podarilo sa nám premeniť príležitosti na góly, čo rozhodlo. Podľa môjho názoru bude Slovensko patriť v budúcnosti medzi špičku svetového florbalu.“

Tréner Slovenska Miroslav Sága:

„Veľká škoda, že sme doslova prespali úvod zápasu, ktorý nám vôbec nevyšiel podľa našich predstáv. Keď sme sa konečne dostali do zápasu a vyrovnali skóre, nepochopiteľne hneď inkasujeme. Chlapci v poslednej tretine nedokázali premeniť tri vyložené gólové situácie, čo nás stálo víťazstvo. Doslova hlúpy gól po štandardke nás definitívne zlomil.“

Najlepší hráč zápasu Patrik Pelegrín (Slovensko):

„Sme veľmi sklamaní. Chceli sme potešiť fanúšikov a získať deviate miesto, no nepodarilo sa to. Dokázali sme sa vrátiť do zápasu, no opäť sme spravili nejaké chyby. Aj napriek tomu, že sme prehrali som hrdý, že môžem byť súčasťou tohto tímu a som pyšný na skvelú partiu a zároveň hrdý, že môžem reprezentovať Slovensko.“

Kapitán Lukáš Řezanina (Slovensko):

„Snažíme sa hrať pekný florbal so srdcom, diváci nám fandia, no nedokážeme dávať góly a zbytočne ľahko inkasujeme. Nejaké nacvičené šablónovité akcie nás zbytočne zaskočili.“

Brankár Adam Kalčok (Slovensko):

„Hlavný problém bol v tom, že zo siedmich gólov sme si opäť štyri zapríčinili sami... Mňa osobne mrzí, že sme dostali šiesty gól zo štandardky, ktorý beriem na seba.“