Prešovčanky víťazne, Florko na druhom mieste

12.08.2015 15:58:55
Počas uplynulého víkendu sa muži Florka Košice a ženy Mikuláša Prešov predstavili na štvrtom ročníku South Bohemia HB Beton cup v Jindřichovom Hradci. Muži Florka obsadili výborné druhé miesto a ženy Prešova dokázali turnaj vyhrať.

V konkurencii ďalších jedenástich českých tímov si Košičania najprv zmerali sily v skupine s trojicou Sokol Telč, FBC 98 Chomutov a Štíri České Budějovice.

S prvým súperom Sokol Telč  sa síce postupne rozbiehali (polčas len 1:0), no v druhej osemnásť minútovke sa dostali do prevádzkovej teploty a súpera nakoniec deklasovali 11:0. Niektorí hráči následne navštívili miestny Aquapark a popoludní nastúpili proti víťazovi základnej časti Národnej ligy minulej sezóny – FBC 98 Chomutov. Výborný začiatok a vedenie 4:0. Neskôr však prišlo poľavenie a súper vyrovnal na 4:4. Necelé dve minúty pred koncom však Florko strelilo víťazný gól. V úvodnom sobotnom zápase sa o prvé miesto v skupine stretli s tímom České Budějovice (česká Národná liga). Po výbornom výkone a výhre 4:2 si zabezpečili oddych a priamy postup do štvrťfinále. Súper Piráti Chrudim bol prijateľný a k zápasu sa tak aj pristúpilo. Už od druhej minúty Florko viedlo 1:0 a napriek konečnému výsledku 3:1, mali Východniari zápas celý čas pod kontrolou a viac menej šetrili sily na posledné dva súboje turnaja.

V semifinále išlo o reprízu zápasu v skupine s Budějovicami. Výsledok 2:2 po základnom hracom čase znamenal nájazdy, v ktorých brankár Filip Konečný predviedol tri zákroky, v poslednej sérií sa presadil gólom Lukáš Blaško a rozhodol o postupe do finále. Finále Košičania napriek streleckej prevahe nezvládli. Doplatili však na nepremieňanie šancí a podľahli prvoligovému Spartaku Pelhřimov 2:5 (posledný gól inkasovali do prázdnej bránky).

Napriek tomu si domov odviezli strieborné medaily, no podstatnejšie bolo sa dobre pripraviť na novú sezónu, čo sa určite Florku podarilo. Na základe predvádzanej hry na turnaji ihneď po finále dostali pozvánku na ďalší ročník, čo ich určite potešilo nakoľko ide o veľmi kvalitný turnaj v špičkových podmienkach vytváraných organizátorom.

Zostava FbO Florko Košice: Filip Konečný, Martin Timko, Lukáš Blaško, Dominik Vrábeľ, Mojmír Kešelák, Tomáš Kopčák, Jakub Blaško, Martin Kátlovský, Matúš Vašíček, Richard Rexa, Jakub Konečný, Dávid Konečný, Dávid Vojna, Erik Očkaják, Daniel Sudzina. Tréner: Marek Onderko.

Ženy FBC Mikuláš Prešov boli o malý krôčik úspešnejšie. V piatok po náročnej ceste prišli dve zhodné remízy 2:2 s FBC Spartak Přerov a 1. FbK Tábor. Na druhý deň sa už dievčatá otriasli z únavy a zaznamenali dve víťazstvá nad tímami Florbal Soběslav 4:2 a domácim FK Slovan Jindřichův Hradec 5:3.

V nedeľnom finále zdolali v opakovanom súboji 1. FbK Tábor 7:4 a získali víťazný pohár. „Nevedeli sme do čoho ideme. Súperov sme nepoznali. Boli to tímy z prvej a druhej českej súťaže, no vraví sa, že tieto družstvá sú približne na úrovni našej Extraligy. Nemali sme kompletný extraligový káder a tak dostali príležitosť najmä juniorky. Teší ma návrat našej Márie Lihositovej, ktorá cestovala do Čiech aj s desaťmesačnou dcérkou a zvládla to bravúrne. Chcem ešte vyjadriť spokojnosť s našim navrátilcom trénerom Rišom Hraškom, ktorý sa vrátil zo zahraničia a povedie náš ženský tím v novej sezóne,“ zhodnotil pôsobenie svojho klubu prezident FBC Mikuláš Prešov Anton Zajac, ktorý nezabudol pochváliť organizátorov turnaja: „Musím povedať, že turnaj bol špičkovo pripravený, čo sa nestáva všade. Organizátori poskytovali všetkým služby na profesionálnej úrovni, čo si nesmierne vážime.“