Prezident Divinský je s kvalifikáciou spokojný po všetkých stránkach

04.02.2020 23:15:41
Svetový florbal má za sebou významný týždeň. Cez víkend vyvrcholili európske kvalifikačné skupiny majstrovstiev sveta 2020 a verejnosť spoznala dovedna deväť účastníkov svetového šampionátu vo fínskych Helsinkách. Nechýba medzi nimi ani Slovensko, ktoré postúpilo v domácom prostredí. Po skončení „popradskej“ kvalifikácie sme sa rozprávali s prezidentom Slovenského zväzu florbalu (SZFB) Otom Divinským.

Prvý muž slovenského florbalu bol s uplynulým týždňom spokojný vo všetkých aspektoch. „Čo sa týka športovej stránky – naši chlapci splnili cieľ a postúpili na majstrovstvá sveta. Čo sa týka organizácie – takisto som spokojný. Máme už utvorený tím, ktorý organizuje takéto akcie, takže nič nás neprekvapilo. Spokojnosť s našou organizáciou vyjadrila aj Medzinárodná florbalová federácia,“ povedal Oto Divinský.

 

Slovensko vyhralo D-skupinu a postup na šampionát si zabezpečilo v predstihu víťazstvami nad Maďarskom, Talianskom a Nórskom. V následnom finále proti lídrovi C-skupiny prehrali domáci so Švajčiarskom 3:16. „Asi najviac ma potešilo to, že chlapci zdolali Nórov. Predsa len to bolo prvýkrát v histórii. Páčil sa mi celý zápas, to nasadenie, prehľad v hre, aký mali naši reprezentanti. Myslím si, že boli oveľa rýchlejší ako súper. Boli stále na loptičke, mali rýchle či prekvapivé prihrávky. Mám pocit, že chlapci išli výkonnostne hore a florbal, ktorý predviedli bol atraktívny a zaujímavý pre divákov,“ uviedol prezident SZFB.

 

Prehru proti Švajčiarsku nemôžeme hodnotiť ako sklamanie. ‚Helvéti‘ majú veľmi kvalitný tím a naši chalani mali v nohách náročný zápas s Nórskom. To takisto mohlo zohrať nejakú rolu. Každopádne, Švajčiari patria medzi najlepších na svete a zápolenia s nimi sú vždy mimoriadne náročné,“ dodal.

 

Kvalifikácia bola prvým vážnym podujatím na slovenskej lavičke pre trénera Radomíra Mrázka, ktorý prevzal tím v lete po krajanovi Petrovi Koutnom. „Som veľmi rád, že Radek Mrázek prijal našu ponuku a zatiaľ som s ním veľmi spokojný. Pevne verím, že do našej reprezentácie môže priniesť veľa nových trendov. Takisto verím, že aj vďaka jeho pomoci môže národný tím postúpiť na majstrovstvách sveta na vyššie priečky,“ povedal Divinský.

 

Na Slovensku sa predstavil aj „exotický“ národný tím Pobrežia Slonoviny, ktorý prehral všetky štyri zápasy a nazbieral negatívne skóre 3:137. Napriek tomu „sloni“ po každom stretnutí bavili fanúšikov rôznymi tanečnými choreografiami a ochotne plnili prosby priaznivcov o spoločnú fotografiu. A treba dodať, že tých bolo po každom dueli požehnane.

 

Florbal sa rozširuje a IFF chce, aby sa hral na všetkých kontinentoch. Keďže v Afrike je iba jeden tím, ktorý prejavil záujem hrať na majstrovstvách sveta, nemôžu mať samostatnú kvalifikáciu. Preto boli pozvaní do európskej kvalifikácie. Prišli so siedmimi hráčmi a na jednej strane je pekné, že sa odhodlali zúčastniť sa a bojovali za svoju krajinu. Sú to milí chlapci a aj vďaka nim bola kvalifikácia zábavná. Bolo na nich vidno, že sa športom bavia a aj po vysokých prehrách sa stále tešili. Ani nehovorím o tom, keď dali gól, to bola nesmierna radosť. Bolo to príjemné,“ vyhlásil prezident SZFB.

 

„Na druhej strane zápasy s výsledkom 0:51 florbalu zrejme príliš neprospievajú. Je to však daň za rozvoj tohto športu. Už navždy bude Poprad a Slovensko prvým miestom, kde sa africký florbalový tím predstavil v kvalifikácii majstrovstiev sveta,“ tvrdí skúsený funkcionár z Malaciek, ktorý je na čele zväzu od roku 2017.

 

Dve kvalifikačné skupiny, ktoré sa odohrali na Slovensku dostal príležitosť hostiť Poprad. Nadviazal tak napríklad na Trenčín či Nitru, kde sa podobné turnaje uskutočnili v minulosti. „Chceme, aby sa florbal na Slovensku rozvíjal a aby sa reprezentácia mohla ukázať aj v mestách, kde nie je tak udomácnený. Ide o propagáciu tohto športu. Poprad nám poskytol skvelé podmienky s vynikajúcou halou, takže preto sme sa tento raz rozhodli pre Poprad,“ povedal Divinský a doplnil, že v blízkej dobe sa v krajine pod Tatrami zrejme žiadna medzinárodná akcia nechystá: „Uvidíme, momentálne nad tým však neuvažujeme.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Miroslav HÝLEK

späť