Prvé víťazstvo pod novým vedením zaznamenali Slováci nad Estónskom

15.09.2013 11:31:11
Sláváci zdolali Estóncov v Lotyšsku tesne 4:3.

Druhý zápas v turnaji odohrali naši reprezentanti už proti tradičnému súperovi z Estónska. S týmto súperom sa Slováci stretli v poslednej kvalifikácii v Slovinsku, kde mu podľahli 4:6 a aj na decembrových majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, kde im remíza 4:4 v konečnom zúčtovaní stačila na postup zo skupiny. Aby toho nebolo málo, Estónsko bude našim súperom aj v nadchádzajúcej januárovej kvalifikácii 2014 v Bratislave.

 

Od začiatku to bol vyrovnaný zápas, oba tímy pozorne bránili, šancí bolo ako šafránu, brankári mali minimum roboty. Až v 10. minúte sa presadil náš Ladislav Gál, keď po Novákovej prihrávke krížnou strelou otvoril skóre – 1:0. O 19 sekúnd napriahol Bulko, a jeho strela ešte pred brankárom Estónska zmenila smer, ten tak nemal nárok – 2:0. Zásluhou týchto dvoch gólov si niesli naši reprezentanti do kabín pohodlný dvojgólový náskok.

 

V úvode druhej tretiny Slováci využili prvú ponúknutú presilovku v zápase, keď na 3:0 zvyšoval zblízka Škarupa a naši mali aj ďalšie šance, snáď najväčšiu mal Juraj Matejka, keď pred brankárom skúšal efektný, no neefektívny freestyle, po ktorom loptička skončila na strážcovi súperovej svätyne. Estónsko sa dostalo do hry v priebehu necelej minúty na konci prvej polovice zápasu dvoma gólmi v rýchlom slede a rázom bolo už len 3:2. Pokoj na naše hokejky priniesol v 36. minúte opäť Ladislav Gál, keď vystihol rozohrávku súpera a sám proti gólmanovi nezaváhal – 4:2. Estónci ale nekompromisne trestali vylúčenie Nováka v závere tretiny, a dočkali sa zníženia na 4:3.

 

V tretej tretine sa Slováci zamerali na defenzívu, no naďalej hrozili estónskemu brankárovi. V 51. minúte po súboji nešportovo kopol estónsky reprezentant Maalt ležiaceho Zeliezku a zaslúžene putoval predčasne pod sprchy.  Slováci ale dlhú 5-minútovú presilovku trestuhodne nedokázali využiť, no časovo sa výrazne priblížili k víťazstvu v zápase. V samom závere Estónci vsadili všetko na jednu kartu a odvolali brankára. Zavreli Slovensko na jeho polovici a mali sme aj šťastie, keď za Klobučníkom zvonila žrď, potom náš brankár vyriešil ešte jednu ošemetnú situáciu a mohli sme oslavovať. Zároveň s klaksónom doplachtila do opustenej estónskej bránky z hokejky Matejku, no po porade rozhodcov tento gól už neplatil. Nič to však nemenilo na tom, že Slováci sa radujú z mimoriadne cenného víťazstva 4:3.

 

Slovensko - Estónsko 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)


Góly: Gál 2, Bulko, Škarupa

 

Zostava: Klobučník – Hrín, Komačka – Straka, Bulko – Lupač, Velčický – Gál, Novák, Paulikovič – Kiačik, Zeliezka, Škarupa (od 22. Matejka) – Pelegrín, Petróci, Zemen, Tréner: M. Sága


FOTO: Latvijas Florbola Savieniba

späť