Prvý florbalový tréner zo Švédska na Slovensku.

07.03.2013 22:35:29
V Záhorskej Bystrici, Stupave a Gajaroch trénujú so švédskym trénerom.

Marcus Åbom, profesionálny tréner z klubu Torshälla IBK (TIBK), Švédsko, vedie u nás v tomto týždni – 4.3. až 8.3. - ako prvý tréner z krajiny multinásobných majstrov sveta tréningy detí, mládeže a dospelých.

 

Spolupráca, ktorá začala pozvaním ŠK HARGAŠOVA ZÁHORSKÁ BYSTRICA do Švédska na turnaj pre chlapcov Torshälla Cup 2009 a následnou premiérovou účasťou družstva zo Slovenska vo Švédsku, pokračovala druhým vystúpením ŠK HARGAŠOVA v tejto krajine v roku 2011, ktorá bola oplatená prvou účasťou švédskeho tímu na turnaji na Slovensku (Torshälla IBK na 5. Najlepšom florbalovom vysvedčení 2011), má teda v týchto dňoch opäť príchuť historického momentu.

 

Marcus, ktorý začínal svoju športovú kariéru s ľadovým hokejom a futbalom, aby v nej pokračoval ako hráč florbalu, aj v druhej najvyššej švédskej súťaži mužov ako člen družstva Mesta IBK, plynulo prešiel na posty trénera florbalu v rôznych kategóriách, aby v súčasnosti viedol tím chlapcov U15 v TIBK,  florbalovú triedu v miestnej škole a bol zodpovedný za florbalovú prípravku v TIBK, teraz vedie tréningy detí, mládeže a dospelých zo Záhorskej Bystrice, ako aj spolupracujúceho extraligového družstva mužov FBK Bogdau Stupava a klubu TJ Sokol Gajary.

 

„Chceme sa zlepšovať, učiť sa od lepších, a preto sme po rokoch turnajovej spolupráce oslovili TIBK, či by nám v tejto snahe nevyšlo v ústrety. Podarilo sa a teraz sa tešíme, že vďaka Markovi Langemu, vďaka ktorému to všetko začalo, Marcusovi a TIBK zažijeme pravú švédsku florbalovú tréningovú atmosféru:)“ hovorí Juraj Hvozdík z klubu zo Záhorskej Bystrice. Marcus Åbom sa pridáva: „Aj ja som rád, že som tu, je to fajn, že naša spolupráca pokračuje“ 


 Video TA3 z tréningu Marcus Åbom nájdete TU.

 

Marcus sa v rámci pobytu okrem trénovania a iných stretnutí stretol aj s prezidentom SZFB Danielom Grancom.  Hovorili o tom, ako bežia florbalové súťaže u nás a na severe, ako prebieha príprava a tréning v kluboch, aké zaujímavé rozdiely fungujú v súťažiach v regióne Södermanland oproti našim, najmä detským súťažiam (napr. neratajú sa góly v zápasoch detí do 9 rokov a nezostavuje sa tabuľka). A, že možno už čoskoro na Slovensko prídu viacerí tréneri z Torshälla IBK, Švédska, aby sa podelili o svoje skúsenosti.

 

Marcus si pozrie aj zápas v extralige mužov VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava – FBK BOGDAU Stupava v sobotu 10.3., aby videl hráčov tiež v zápasovej akcii a zistil, či vieme „Byť stále v pripravenej pozícii, s dvomi rukami na hokejke a baviť sa florbalom, (to znamená chcieť sa zlepšovať)“. 

späť