Regenerácia ako dôležitá časť prípravy na zápas

10.12.2019 13:44:11
Počas šampionátu sa dostanú hráčky do mimoriadnej záťaže a v priebehu deviatich dní sú nútene odohrať minimálne šesť zápasov. To poriadne zamestnáva aj fyzioterapeuta a maséra, na ktorých prácu sme si posvietili.

Pre Slovenky tento rok premiérovo platí, že všetky duely sú veľmi náročné a čelia v nich súperom z popredia svetového renkingu.Fyzioterapeut Vojtěch Typl a masér Josef Pečonka majú k dispozícii aj najmodernejšiu techniku značky BTL, ktorú nášmu tímu zapožičal Institut sportovního lekářství, čo pomáha dať slovenské reprezentantky dokopy oveľa skôr a efektívnejšie.

 

Už na sústredení týždeň pred šampionátom bolo cítiť, že príprava bola veľmi intenzívna a aj prístup realizačného tímu bol oveľa zodpovednejší. Zároveň bola zvýšená snaha zabezpečiť im prístup k lepšej regenerácii, venovať sa ich zraneniam alebo vyšetreniam. Na samotné majstrovstvá sveta sme sa snažili rovnako zabezpečiť čo najviac vecí,“ opísal Vojtěch Typl, ktorý pre spomenutý Inštitút pracuje a práve cez neho bola zapožičaná zdravotnícko-regeneračná technika. Spoločnosť, sídliaca v Prahe, funguje od roku 2012 a zakladá si na poskytovaní komplexnej starostlivosti v oblasti lekárstva, rehabilitácie či fyzioterapie, a to od útleho veku.

 

Nabitý reprezentačný program v Neuchâteli zahŕňa sériu ťažkých duelov. Ten prvý bol proti Švédsku, posledný bude rozhodujúcou bitkou o konečné umiestnenie. Pomedzi to hráčky ešte absolvujú tréningy, čo už je záťaž, že len pri pomyslení sa bežnému smrteľnikovi zatočí hlava. „Základom je zbaviť sa svalovej únavy a drobných zranení, ktoré sa môžu objaviť. Po zápase prebehne kompletné ľadovanie a potom majú k dispozícii balíček od masáží, lymfatickú drenáž, ultrazvuk či tepelné procedúry. Z fyzioterapeutickej stránky, na natiahnuté svaly alebo inkasované údery, sa pracuje manuálne na uvoľnení a odblokovaní problému,“ opísal Typl.

 

Fyzioterapeuti do Švajčiarska so sebou brali kompletnú výbavu na pozápasové ľadovanie a s ním aj modernú techniku BTL, ako lymfatické nohavice, ultrazvuk a elektroliečbu. „Tieto prístroje dopĺňajú viaceré programy od regeneračného až po špecializovaný na konkrétne problémy, ako je natiahnutý sval alebo ťažké nohy. Funguje to na princípe mechanického vlnenia, tým prekrví dolné končatiny a nervová relaxácia je v kombinácii s masážou oveľa rýchlejšia.“ doplnil fyzioterapeut, ktorý na klubovej úrovni pôsobí v Bohemians Praha. Ide o procedúry, ktorými kluby na Slovensku väčšinou nedisponujú a stopercentne zaužívaným štandardom to nie je ani v Českej republike.

 

Tieto vymoženosti si pochvaľuje aj Alžbeta Ďuríková, hráčka fínskeho SC Classic. „Sme rady, že máme Vojtu k dispozícii, je šikovný a veľmi nám tieto prístroje pomáhajú,“ hovorí s úsmevom na tvári. Stroje jej rozhodne neznáme nie sú, keďže v Ostrave vyštudovala medicínsku techniku. Ako hráčka mala zatiaľ málo možností zoznámiť sa s technikou. „Z BTL nám tieto stroje požičala Lucia Košturiaková na šampionáte v Bratislave, kde sme ich mali k dispozícii,“ zaspomínala s dodatkom, že aj na klubovej úrovni by bola za tieto „pomôcky“ vďačná.

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER

späť