Reprezentácia žien mení herný systém

14.09.2014 12:56:49
Po úspešnej augustovej účasti na turnaji Czech open sa reprezentácia žien stretla na sústredení v Trenčíne. Trénerské trio Marks, Řehák, Cvanciger nominovalo dvadsať hráčiek a tri brankárky.

Najväčšie starosti narobila trénerom neúčasť dvoch brankárok Mládenkovej s Pilšákovou. Po krátkych debatách však poskytla Nemšová pomocnú ruku a prišla pomôcť Denisa Packová. Z hráčiek sa pre chorobu ospravedlnila Romana Janegová.

 

„Turnaj Czech open bol hernou prípravou, čo splnilo svoj účel. Výsledky boli dobré, akurát trochu mrzí nízky počet hráčiek,“ povedal hlavný kouč Jaroslav Marks a dodal: „Celé naše spoločné úsilie má vyvrcholiť v decembri budúceho roku účasťou na svetovom šampionáte vo fínskom Tempere. Ešte pred tým však musíme uspieť vo februárovej kvalifikácií v Nitre.“

 

Dievčatá po úvodnom príhovore zostali trochu prekvapené. Dozvedeli sa, že budú testované na obratnosť, rýchlosť, vytrvalosť a silu, no zobrali to v dobrej nálade a s úsmevom na tvári. „Je nutné aby hráčky na sebe individuálne pracovali počas celého roka. Na základe výsledkov týchto testov dáme dievčatám spätnú väzbu, čo musia na sebe zlepšovať a ako. V ďalšom období budeme spomínané testy opakovať a sledovať, či hráčky pracujú tak ako majú a či sa postupne zlepšujú. Ak nie, bude to znamenať, že daná hráčka nespolupracuje, čo ohrozí jej ďalšiu nomináciu,“ prezradil Marks.

 

Druhou časťou náplne sústredenia bola zmena štýlu hry, ktorou sa chce slovenská reprezentácia prezentovať v nasledujúcom období. „Hráčky dostali od nás návod, čomu sa budeme venovať a teoreticky si ho doma naštudovali. K tomu sme pridali výklad u videa a napokon samotnú realizáciu na ihrisku. Ide o rozostavenie hráčiek pri postupnom útoku, kde budú vzadu dve obrankyne, čiže systém dva – dva – jedna. S tým súvisí aj nácvik správneho rozostavenia.“

 

Útok nie je všetkým a preto je potrebné aj rozostavenie hráčiek pri bránení útoku súpera. „Aj tu meníme systém z klasického dva – jedna – dva, ktorý sme doteraz hrali na dva – dva – jeden, čo znamená, že vpredu budú štyri aktívne hráčky. Chceme to aplikovať aj proti silnejším súperkám a dostať ich tak pod tlak. Skutočnosť, že to bude platiť na slabších súperov je celkom samozrejmá, pretože je to agresívny štýl, kde hráčka súpera s loptou bude napádaná dvomi našimi. Niečo podobné skúšal po vzájomnej dohode môj kolega Martin Řehák na turnaji Czech open a bolo to úspešné,“ povedal skúsený tréner Jaroslav Marks.

späť