Riegera hra v poli omrzela, plní si brankársky sen

07.06.2020 17:41:32
V závere októbra prekvapil svojím rozhodnutím azda všetkých naokolo. V drese Snipers odohral Andreas Rieger v sezóne 2019/2020 šesť extraligových zápasov, v ktorých nazbieral slušných sedem bodov (5+2). Potom vedeniu bratislavského klubu oznámil, že už viac nechce pôsobiť ako hráč v poli a chce sa stať florbalovým brankárom a nadviazať tak na svoju gólmanskú činnosť v ľadovom hokeji - ešte v ročníku 2011/2012 chytal najvyššiu juniorskú súťaž v drese HK Trnava.

„Ako hráč v poli som už bol presýtený. Potreboval som novú motiváciu. V minulosti som pätnásť rokov pôsobil ako brankár v ľadovom hokeji a mám to stále v sebe. Chcem sa stále zlepšovať a veľmi ma to baví. Situácia v Snipers bola na začiatku napätá, aj mojou chybou, keďže som svoju túžbu zle odkomunikoval. Neskôr to chalani zobrali dobre,“ vysvetlil pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB) Andreas Rieger

 

Keďže si vyskúšal pozíciu brankára vo florbale i v hokeji, dokáže tieto dve špecifické pozície porovnať. „Podobnosť spočíva v reflexoch, čítaní hry a znižovaním streleckých uhlov. Rozdiel vidím napríklad vo voľbe zákroku v konkrétnej situácii. Iný je aj štýl presúvania či riešení situácii za bránkou. Byť florbalovým brankárom je veľmi náročné a dovolím si tvrdiť, že to nemôže robiť každý. Preto si treba dvakrát rozmyslieť, či sa niekto vydá mojou cestou,“ povedal niekdajší hráč ŠK Lido Prírodovedec. 

 

Dosiaľ sa na dráhu gólmana pripravoval individuálne, no už sa mi rysuje aj spolupráca na klubovej úrovni. „Brankárskym tréningom sa venujem pravidelne na vysokej úrovni, niekedy aj na dennej báze. Medzi rekreačným a súťažným chytaním je veľký rozdiel. Chcel by som vyzdvihnúť spoluprácu s niekdajším gólmanom Snipers Matejom Šefrankom a organizáciou Offseason training, ktorá sa venuje hráčom na individuálnej báze. Čo sa týka ďalšieho pôsobiska, mám niečo rozpracované, no keďže to ešte nie je hotová vec, nechcem to konkretizovať,“ uviedol jedenásty najproduktívnejší (dnes už bývalý) hráč Snipers v uplynulej sezóne, ktorého brankárskym vzorom je Viktor Klintsten z IBK Storvreta.

 

Uvedomuje si, že ukončiť kariéru extraligového hráča v 27-rokoch a vydať sa úplne inou cestou je špecifické, no považuje to za správny krok. „Skončiť zo dňa na deň s niečím, čo robím dlhé roky, nie je len tak. Ako hráč som zažil úspechy i pády. Bolo to krásne obdobie a ďakujem všetkým klubom, v ktorých som ako hráč pôsobil. Teraz ma však čaká nová výzva a nesmierne sa na ňu teším. Môj cieľ je jednoduchý – zlepšovať sa každým dňom,“ uzavrel Rieger.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Archív A. R.

späť