Rok 2012 v slovenskom florbale končí!

31.12.2012 16:01:05
V posledný deň v roku prinášame i posledný článok. Pripomíname si významné míľniky florbalového roku 2012.

Florbalový rok 2012 bol pre slovenský florbal úspešným. V histórii tohto mladého športu na svete i na Slovensku sme neraz počas roku 2012 prepisovali historické tabuľky. V náročných podmienkach ekonomickej krízy, sa sily a chuť hrať florbal zomkli a dokázali veľké veci. Slovensko, krajina s piatimi miliónmi obyvateľov z čoho je 0,1% florbalistov sa na florbalovej mape zviditeľňuje čoraz viacej a viacej.

 

Prvou radostnou správou sme sa tešili na prelome januára a februára v Slovinsku. Mužská reprezentácia pod vedením Jana Holovku zvládla kvalifikačné boje o postup na MS mužov 2012 vo Švajčiarsku. Slováci prešli turnajom ako "nôž maslom". Postupne zdolali Holandsko (12:1), Srbsko (6:4), Slovinsko (9:5), Taliansko (2:1) a ako istý postupujúci celok sa stretli s Estónskom (4:6) druhým istým postupujúcim o konečné umiestnenie. Záverečná prehra už nič nepokazila s historicky prvého postupu medzi florbalovú elitu sveta.

 

V apríli vrcholilo play off mužskej extraligy finálovou sériou ŠK 1. FBC Trenčín a FbO Florko Košice. Finálová séria pritiahla do hľadiska stovky divákov a hráči sa starali o skvelý florbal. Séria sa začínala na Sihoti v Trenčíne. Po úvodných dvoch zápasoch bola séria nerozhodná 1:1. O majstrovi sa rozhodlo v metropole východu. Trenčania zvládli oba zápasy na palubovke Florka a obhájili majstrovský titul druhý raz po sebe.

 

V máji čakala slovenských florbalových fanúšikov florbalová premiéra.  Majstrovstvá sveta žien do 19 rokov v Nitre hostili "A divíziu" a "B divíziu". V Nitre sa predstavilo celkovo 13 tímov 

sveta. Rusko ako 14. tím sa v Nitre nepredstavil, keď na poslednú chvíľu odstúpilo z turnaja.  V základnej skupine sme v zápase so Švajčiarskom (2:6) premárnili prvých 10 minút čo nás stálo zápas. Druhý zápas v poradí v základnej skupine s Maďarskom (10:2) bol jasnou záležitosťou Slovenska. Zápas so Švédkami (2:8) nám ukázal, že sa dá hrať i s viacnásobným majstrom sveta rovnocenný florbal. Tretie miesto v skupine Slovenky zaradilo do zápasu o 5. miesto. Na domácej pôde po smolnom zápase s Poľskom (2:3pp) sme skončili o stupienok nižšie na 6. mieste.Slovenkám sa tak na domácom turnaji nepodarilo obhájiť 5. miesto z Olomouca. Majstrovský titul si z Nitry odvážali po prvý raz v histórii hráčky Fínska, keď zdolali v severskom derby Švédky. Bronz putoval do Švajčiarska po víťazstve nad Češkami v zápase o 3. miesto. Z A divízie vypadlo Nórsko a opačným smerom putovalo Dánsko.Medzinárodné podujatie pod drobnohľadom IFF dopadlo s kladnými ohlasmi a dalo slovenskému florbalu dobrú vizitku.

 

V závere mája pokračovala finálová séria ženskej extraligy, ktorá bola predelená MS žien do 19 rokov. CVČ Unihoc Žirafa Žilina a ŠK 98 Pruské sa postarali o napínavú päťzápasovú sériu. CVČ Unihoc Žirafa Žilina využilo domáce prostredie na plno a ujalo sa vedenia v sérii 2:0. Prvý ani druhý match ball nedokázali Žilinčanky zužitkovať na pôde súpera. V sérii pred piatym rozhodujúcim zápasom platilo “môj dom môj hrad“. ŠK 98 Pruské dokázalo túto skutočnosť prelomiť a získalo vytúžené zlato. 

Leto bolo plné turnajov a letnej prípravy. Počas letných turnajov najväčší úspech zožali mládežníci košického ATU. V Prahe na prestížnom Prague Games obsadili v kategórii B13 prvé miesto. Zlato v Prahe získali i dve Slovenky, čerstvé letné posily svojich klubov. Zlato z jubilejného 20. ročníka Czech OpenAlexandra Ferencová (Herbadent Praha) v Elite ženy, Jana Kapinová (ELITE Praha) v kategórii ženy. Nastal pohyb i v kádroch a začali sa meniť dresy. Veľký presun sa konal na trase Slovensko – Česko. Za rieku Moravu odišlo viacero hráčok či hráčov. Pripomeňme si niektoré zaujímavé prestupy. Alexandra Ferencová, Alexandra Nováková (Herbadent Praha), Jana Kapinová (ELITE Praha), Nina Kodhajová (TJ JM Chodov), Michaela Vršková (Bohemians), Dominik Turek (Remedicum Ostrava) i mnohé iné. Zaujímavý posun sa konal i na trase Tampere – Praha, keď fínsku ligu okúsila Lucia Košturiaková.

 

V septembri sa mužská reprezentácia predstavila v rámci IFF víkendu na prestížnom turnaji Staropramen Cup. V príprave na MS odohrali Slováci tri kvalitné zápasy so Švajčiarmi (3:10), Nórskom (5:8) a derby s Českom (1:7). Cenné skúsenosti a náročné zápasy boli pre zverencov trénera Holovku skvelou školou.

 


November v metropole výchdu privítal druhé medzinárodné podujatie organizované na Slovensku v roku 2012. EuroFloorball Cup 2012 Final Round sa uskutočnil v Košiciach. Za účasti Slovenských majstrov ŠK 98 Pruské a ŠK 1. FBC Trenčín a domáceho organizátora FbO Florko Košice sme mali trojnásobné zastúpenie. Na Slovensku sa okrem našich predstavilo ďalších deväť tímov  V základnej skupine obstáli naši majstri najlepšie. ŠK 1. FBC Trenčín obsadil 1. miesto v B skupine a ŠK 98 Pruské taktiež obsadilo 1. miesto v A skupine. V play off zápasoch sa už naším celkom darilo menaj a v prvom kole skončili. ŠK 1. FBC Trenčín obsadil konečné 4. miesto, keď FbO Florko Košice skončilo na 5. mieste v mužskej časti. ŠK 98 Pruské po kvalitných vystúpeniach v základnej skupine nakoniec taktiež skončilo za medailovými priečkami na celkovom 4. mieste.

 


Záver roka patril mužskej reprezentácii a historicky prvej účasti na MS mužov v elitnej kategórii. Slováci sa predstavili v základnej A skupine v Berne. Otvárací zápas šampionátu s domácou reprezentáciou Švajčiarska (4:8) ukázal, že nie sme outsideri.  Po dni voľna sme nastúpili proti Estóncom (4:4). Zápas začal ako z rozprávky a po prvej tretine bolo 3:0. Druhá tretina bola v réžii Estóncov a tí zrovnali stav. V závere sa dostali Estónci do vedenia a vyzeralo to zle-nedobre. Gól Petra Heleša pár sekúnd pred klaksónom nám dal nádej na postup zo skupiny. Povinnú jazdu zvládli Slováci v zápase so Singapurom (13:2). Prvé víťazstvo na MS bolo dôležité i tak ako zápas Švajčiarska a Estónska, ktorý rozhodoval o ďalšom osude. Slováci si zápas nenechali ujsť a boli to práve naši reprezentanti, ktorí hnali Švajčiarov a celú halu vpred. Štvrťfinále so Švédmi (1:18) bolo pre každého niečím veľkým. Švédi ukázali svoje florbalové umenie a dali nám pocítiť, kde sú naše rezervy. Chalani sa plných 60 minút vyučovali florbalu. Každý, kto zasiahol do hry nechal na ploche maximum a nemal sa za čo hanbiť. Krok číslo päť nás mohol posunúť do zápasu o 5. miesto. V priamom súboji s Lotyšskom (2:6) sme to mali dobre rozbehnuté. Smolná dvojminútovka druhej tretiny a štyri góly rozhodli o osude zápasu. Aj napriek snahe a veľkej útočnej aktivite sa Slovákom nepodarilo zápas zvrátiť a vyhrať. O osude a konečnom umiestnení Slovákov rozhodoval zápas NórskaLotyšska (7:5). Priamy súboj o 7. miesto sa nekonal, ale ak by sa hralo boli by našim súperom Česi. Konečné poradie určil spomínaný zápas a Slováci napokon skončili na 8. mieste.

 


Úspešný florbalový rok je za nami a veríme, že ten nastávajúci 2013 bude opäť lepším. Všetkým priaznivcom florbalu, hráčom, trénerom, mládežníkom, funkcionárom, sponzorom prajeme šťastný a úspešný nový rok 2013.

späť