Rok 2018 je minulosťou...

31.12.2018 10:10:29
Život beží rýchlo a s ním aj florbalové dianie, ktoré počas roka 2018 prinieslo množstvo zaujímavostí, faktov, či prekvapení. Florbal je čoraz populárnejším športom, čo je cieľom nás všetkých a to je prvým a podstatným faktom, ktorý poteší každého florbalového nadšenca.

Medzi najvýznamnejšie a najsledovanejšie udalosti patria medzinárodné akcie, ktorých sa zúčastňujú slovenské reprezentačné výbery. Začiatkom roka sa slovenská reprezentácia mužov na domácej pôde v Nitre, prebojovala z kvalifikácie na decembrový svetový šampionát, ktorý sa uskutočnil v Prahe. Slovensko postúpilo z druhého miesta, keď v dôležitom zápase zdolalo Nemecko 3:2 a prehralo až v poslednom súboji s vicemajstrami sveta Švédmi po skvelom výkone 4:11. Tesne pred Majstrovstvami sveta Slovensko koncom októbra obsadilo na prípravnom turnaji 6 Nations Floorball Challenge v Prešove, konečné druhé miesto za Nemeckom. Šampionát v Prahe však chlapcom nevyšiel celkom podľa predstáv. Po skvelých výkonoch v základnej skupine „D“ prišiel dôležitý súboj o postup do prvej osmičky, ktorý sme prehrali s Lotyšskom 1:6. Chalani sa po prehre spamätali a vyhrali ďalšie dva súboje. Tie im zabezpečili konečné deviate miesto, ktoré si vybojovali aj v roku 2016 v lotyšskej Rige.

 

Podstatne väčšie sklamanie prišlo počas mája na Majstrovstvách sveta junioriek vo švajčiarskych mestách St. Gallen a Herisau. Slovenské reprezentantky začali výborne, pretože získali bod po remíze 3:3 s domácim favorizovaným Švajčiarskom. Ako sa neskôr ukázalo, bol to jediný bodový zisk nášho tímu. V základnej skupine „B“ totiž prišli dve prehry 4:5 s Poľskom a 1:6 s Fínskom, čo spôsobilo, že dievčatá hrali o záchranu proti Nemecku. Tento súboj Slovenky nezvládli najmä psychicky a prehrali ho tesne 4:5 a to znamenalo zostup do divízie B...

 

V príprave na budúcoročné šampionáty boli aj počas celého roka výbery žien a juniorov. Ženský tím dovedie na šampionát do švajčiarskeho Neuchatelu Michal Jedlička, ktorý predĺžil spoluprácu po úspešných MS v Bratislave z roku 2017 (5. miesto) o ďalšie dva roky. Juniori sa pod vedením trénera Mareka Onderka predstavia počas mája na MS v kanadskom Halifaxe, no zaujala najmä zatiaľ neoficiálna spolupráca s fínskym trénerom Ilkkom Lehtinenom.

 

V máji nás potešili aj mládežnícke výbery dievčat. Výber starších a mladších žiačok Slovenska vybojoval na Turnaji regionálnych výberov Českého florbalu v Plzni prvé miesto. Ich staršie kolegyne dorastenky obsadili konečnú piatu priečku.

 

V poľskej Lodži sa koncom júna uskutočnili Akademické Majstrovstvá sveta, ktorých sa zúčastnili aj naši reprezentanti. Chlapci napokon obsadili konečné štvrté miesto, keď v súboji o bronz podľahli skúsenejším Fínom 1:11.

 

Celoštátne súťaže taktiež spoznali počas roka svojich víťazov. V mužskej extralige sa z majstrovského titulu tešilo Tsunami Záhorská Bystrica, ktoré zdolalo vo finálovej sérii FK Florko Košice 3:0 na zápasy. Do najvyššej súťaže sa po roku vrátili žilinské „Kobylky,“ ktoré vyhrali prvú ligu a druhým tímom, ktorý oživil celoštátnu ligu je nováčik z Bratislavy – Snipers, ktorý v baráži vyradil Sabinov. Tsunami slávilo úspech aj v extralige juniorov, kde si vybojovalo zlato vo finále proti FaBK ATU Košice.

 

Ženským majstrom sa po ročnej pauze stali opäť dievčatá z Pruského, ktoré si vo finálovej sérii extraligy poradili so Sabinovom 3:1 na zápasy. Do najvyššej súťaže však nepostúpil nikto, pretože posledné dva tímy extraligy Prešov a Nitra, sa v baráži zachránili.

 

Na slovenskej, či medzinárodnej scéne sa uskutočnilo niekoľko zaujímavých prestupov, no medzi najzaujímavejšie patrí transfer slovenských reprezentantiek Denisy Ferenčíkovej a Michaely Šponiarovej do druhej najlepšej ženskej súťaže na svete, fínskej Naisten Salibandyliigy. Dievčatá prešli z českých Vítkovíc do SC Classic Tampere a veru vôbec sa nestratili. V súčasnosti sú obe na čele kanadského bodovania celej súťaže.

 

K popularizácii florbalu medzi mládežou prispel aj veľký projekt Nadácie TV JOJ pod názvom Floorball SK Liga, ktorý zapojil do školského florbalu neskutočný počet detí a v spolupráci so Slovenským zväzom florbalu vzniknú už čoskoro nové projekty.

 

Predstavitelia Slovenského zväzu florbalu v roku 2018 rozbehli množstvo školení trénerov, či rozhodcov na rôznych výkonnostných úrovniach, čo postupne prispieva ku skvalitneniu práce v kluboch.

 

Na záver skromná informácia pre florbalových fanatikov a poctivých puntičkárov – cieľom tohto ročného súhrnu nebolo obsiahnuť všetko a všetkých, ale podľa uváženia autora spomenúť niektoré z udalostí.

 

ZDROJ FOTO: www.flickr.com, facebook Tsunami Z. Bystrica

späť