Rok 2019 sa chýli ku koncu, čo všetko priniesol?

31.12.2019 11:31:09
Rok 2019 bude o niekoľko hodín minulosťou. Prelom kalendárnych rokov je vždy ideálna príležitosť na bilancovanie. Poďme si preto zhrnúť, čo podstatné sa na slovenskej florbalovej scéne udialo za ostatných dvanásť mesiacov.

Hneď v úvode uplynulého roka oznámil AS Trenčín príchod skúseného českého brankára Tomáša Kafku, čo bol mimoriadne dôležitý moment s vyhliadkou na neskorší zisk majstrovského titulu. V polovici januára potešila aj iná správa - dvojicu slovenských rozhodcov Roman Sklenica, Tomáš Beňo nominovali na zápasy kvalifikácie žien o postup na záverečný turnaj majstrovstiev sveta, ktorá sa uskutočnila v Trenčíne (30. januára – 3. februára).

 

Slovenky do kvalifikácie vstúpili s jediným cieľom, a to prebojovať sa na svetový šampionát do Švajčiarska. To napokon bez problémov splnili, v Trenčíne zdolali Holanďanky (8:2), Maďarky (12:1) i Lotyšky (5:3). V úvode februára zástupcovia Slovenského zväzu florbalu ohlásili návrat ankety Florbalista roka, ktorá sa predtým naposledy uskutočnila ešte v roku 2015. Svojho prvého štartu v extralige mužov sa 8. februára dočkal Tomáš Kafka, ktorý Trenčanom pomohol zdolať obhajcu titulu Tsunami Záhorská Bystrica 4:3. O pár dní neskôr sa uskutočnil žreb skupín na MS žien v Neuchateli, zverenkám Michala Jedličku vylosovali do B-skupiny Švédsko, Česko a Lotyšsko.

 

Marec je čas, keď sa končia základné časti súťaží a začínajú sa nemilosrdné boje v play-off. V základnej časti extraligy mužov obhájila prvú priečku Nižná, v extralige žien sa z umiestnenia na čele tešili hráčky Pruského. Cez štvrťfinálové sito medzi mužmi prenikli medzi najlepšie štyri družstvá Nižná, AS Trenčín, Tsunami Záhorská Bystrica a ATU Košice. Medzi ženami sa to podarilo Pruskému, Tvrdošínu, Kysuckému Novému Mestu a Sabinovu. Zápolenia v baráži zase rozhodli o tom, že do ženskej extraligy postúpi Partizánske, príslušnosť v najvyššej domácej súťaži si udržali Michalovčanky.

 

Do finále extraligy žien sa dostali rovnaké družstvá ako v predošlej sezóne – Pruské a Sabinov. Prvý zápas bol naplánovaný na 6. apríla 2019. V boji o titul medzi mužmi sa predstavili Tsunami Záhorská Bystrica a AS Trenčín, finále odštartovalo svoje súboje 13. apríla. V tento deň Slovensko spoznalo majstra medzi ženami, ktorým sa stal FBC Predator Sabinov, ktorý vo finálovej sérii zdolal Pruské suverénne 3:0 na zápasy. Historický majstrovský titul v extralige mužov získal AS Trenčín, ktorý do play-off postúpil v „hodine dvanástej“ z ôsmeho miesta. Partia okolo kapitána Juraja Matejku zvíťazila nad Tsunami 3:2 na zápasy a majstrovský pohár zdvihli nad hlavu prvýkrát vo večerných hodinách 22. apríla.

 

„Pred play-off sme získali významné posily a hlavnou z nich bol Tomáš Kafka v bránke. Prišli s ním víťazstvá ešte počas základnej časti, čo nám všetkým výrazne pozdvihlo sebavedomie a razom sme boli niekde úplne inde, než predtým. Myslím, že sme to nehrali v predĺžení na nájazdy, pretože sme sa snažili rozhodnúť. Zároveň sme si verili a vedeli sme, že v prípadných nájazdoch máme v bránke veľkú istotu,“ povedal Matejka po víťazstve 5:4 po samostatných nájazdoch v rozhodujúcom dueli.

 

Vyvrcholenie MEX rozhodovala elitná dvojica arbitrov Roman Sklenica, Tomáš Beňo. Účasť v extralige mužov v ročníku 2019/2020 si vybojoval Púchov, ktorý vyhral prvú ligu, v baráži proti Spišskej Novej Vsi neuspela Detva. Titul v extralige juniorov získal košický tím ATU, ktorý bol vo finále nad sily konkurenčného Florka.

 

Máj patril majstrovstvám sveta juniorov v kanadskom Halifaxe, kde zverenci Mareka Onderka obsadili šiestu priečku. V zápase o 5. miesto podľahli Lotyšsku tesne 5:6. Z historického zlata sa tešilo Česko. V závere mesiaca predstavil SZFB v spolupráci s partnermi dôležitú novinku – najvyššia ženská súťaž sa pretransformovala na Hyundai extraligu, zodpovednosť za jej rozvoj prevzal Ľuboš Sarnovský. Nového trénera sa dočkala mužská reprezentácia, Petra Koutného nahradil jeho krajan Radomír Mrázek.

V auguste si prevzali cenu laureáti ankety Florbalista roka 2019. Najlepší hráč sa stal Michal Dudovič a najlepšia hráčka Denisa Ferenčíková. Brankár sezóny bol Adam Kohút a brankárka Radka Mládenková. Za najlepšieho trénera vyhlásili Rolanda Blusku, juniora Tomáša Kvasnicu a juniorku Lindu Pudišovú. Ocenenie pre najlepšieho rozhodcu získal Roman Sklenica.

 

Po letných prázdninách absolvovala prvé podujatie pod vedením kouča Radomíra Mrázka reprezentácia mužov. Na turnaji Polish Open postupne Slováci prehrali s Čechmi (4:11), zdolali Poliakov (2:1 po sam. nájazdoch) a podľahli Švajčiarom (2:12). V septembri sa vo vlasti začala rozbiehať sezóna 2019/2020 v celonárodných súťažiach a od októbra SZFB predstavuje na svojom webe šikovných mladých hráčov v rámci seriálu Talenty slovenského florbalu. Svetlo sveta uzrel aj prvý diel novej relácie Florbalová kaviareň so Samuelom Prekopom.

 

V termíne 9. - 13. októbra sa v Malackách uskutočnil medzinárodný turnaj EuroFloorball Cup. V mužskej časti reprezentovali Slovensko AS Trenčín a Tsunami Záhorská Bystrica, medzi ženami Kysucké Nové Mesto. Tsunami ovládlo celé podujatie, keď v semifinále vyradilo Trenčín (4:1) a neskôr vo finále senzačne zdolalo aj nórsky tím IBK Greäker (3:2 po sam. nájazdoch). Kysučanky obsadili druhú priečku, v boji o zlato podľahli ruskému družstvu Nauka-SAFU 2:8.

 

Záver roka 2019 patril reprezentácii žien. Tá sa najprv zúčastnila na turnaji 6-nations floorball challenge v poľskom meste Nowy Targ, ktorý aj vyhrala. Zverenky Michala Jedličku zvíťazili nad Dánskom (4:2), Poľskom (6:2), Nemeckom (5:4) i Nórskom (7:2) a remizovali s Lotyšskom (3:3). Vyvrcholením celého roka bol svetový šampionát v Neuchateli. Slovenky nedokázali zopakovať piate miesto, ktoré obsadili pred dvoma rokmi v Bratislave – pohoršili si o jednu priečku. Naše reprezentantky prehrali v skupine proti Švédsku 1:23 a Česku 3:19 a zdolali Lotyšsko 7:5. V osemfinále zdolali Dánsko 6:3, ale medzi najlepšie štyri tímy sa nedostali prehrou s Fínskom 6:8. Následne Slovenky uspeli s Nemkami 6:1 a v záverečnom zápase o piate miesto podľahli Poľkám 4:8.

 

Po absolvovaní viac ako polovice zápasov v základnej časti celonárodných súťaží je na čele extraligy mužov dosiaľ nezdolaný 1. FBC Trenčín, v Hyundai extralige patrí prvá priečka ŠK 98 Pruské. Medzi juniormi „zimujú“ na prvej pozícii mladíci 1. FBC Trenčín, v I. lige mužov hráči FBC 11 Trnava a v I. lige žien hráčky FBC A4ka Prešov. Cieľom tohtoročného súhrnu nebolo obsiahnuť všetko a všetkých, ale, podľa uváženia autora, pripomenúť si niektoré z udalostí.

 

AUTOR: Samuel PREKOP

späť