Slováci absolvovali trénerský a rozhodcovský seminár IFF v Poľsku.

03.05.2013 20:02:25
Nowy Targ hostil víkendový seminár IFF s medzinárodnou účasťou i v zastúpení Slovákov.

Medzinárodná florbalová federácia v spolupráci s poľskou federáciou pripravili medzinárodný seminár. Slovenský florbal vyslal na Goralé svojich zástupcov taktiež. Seminár pre trénerov a rozhodcov mal úspech v širokom okolí. Zastúpenie poľského, českého, slovenského, rakúskeho florbalu v Nowom Targu sa nieslo v anglicko-poľskom jazyku. Švédski a Fínski lektori mali pripravený kvalitný materiál.

 

Víkendový seminár absolvovala šestica Slovákov rozdelená do oboch skupín. Trénerskú časť absolvovali Michal Streška, Marián Galovič a Matej Novák. Rozhodcovská časť bola záležitosťou Petra Vargu, Michala Panisa a Romana Sklenicu. Po návrate domov sme vyspovedali najostrieľanejšieho borca z našej výpravy, Hurikánca Michala Strešku. Aká bola problematika semináru a čo zaujímavé ste dozvedeli? 

 

"Trénerská časť semináru bola zameraná viac na taktiku, ako trénovať rôzne útočné a obranné systémy, najlepšie spôsoby otvárania hry zo štandardných situácii. Celé to bolo veľmi dobre podporené praktickými ukážkami na videu i v samotnej hre. Veľmi zaujímavé tiež boli príklady moderného rozcvičenia pred zápasom, ako sledovať hráčov v zápase či fínsky pohľad na tréning ako taký."

 

"Je to strašne veľa vecí, je ťažké vôbec vybrať kde začať a kde skončiť. Mne osobne najviac seminár priniesol zmenu pohľadu na štruktúru tréningov. V nej nás fínski školitelia nabádali na čo najčastejšie zapájanie cvičení v rámci riadenej hry (od 5 vs 5, 2 vs 1). Ak sa hráči učia priamo v hre dobre sa tak vytvára tlak na ich samostatné riešenie meniacich sa situácii a tým aj rýchlejšie učenie sa zložitejších vecí ako napr. útočný či obranný systém."  rozrozprával sa po návrate Michal Streška. Zaujímalo nás predovšetkým čo si z Poľska priniesol a aký prínos to môže mať v budúcnosti pre slovenský florbal.

 

„Seminár bol celkovo zorganizovaný na vynikajúcej úrovni a som veľmi rád, že som sa ho mohol zúčastniť. Bolo tam veľa praxe na podporu teórie, veľa video ukážok z posledných MS vo Švajčiarsku. Praktických ukážok ako sledovať a vyhodnocovať zápasy. Možno by som zniesol ešte viac príkladov na konkrétne cvičenia na tréningoch, ale tie sme myslím dostali na materiáloch na konci semináru (ešte som nemal čas sa poriadne vybaliť)“

 

Pokračoval Michal Streška k výhodám a prínosom seminára v Poľsku a  k implementácii vedomostí pre náš florbal. „Od IFF sme dostali šancu dostať sa k najnovším trendom vo florbale. Dúfam, že aj za pomoci SZFB sa podarí zorganizovať seminár/e aj na Slovensku, kde by sa aj ostatní slovenskí tréneri mohli dostať k týmto informáciám a tak ich čo najskôr preniesť do každodennej praxe. Je to dobrá šanca pre Slovensko urobiť ďalší krok na ceste za lepšou kvalitou našich hráčov a hráčok.. Limitujúcou je len znalosť angličtiny, to sa však dá tiež vyriešiť. Ja osobne a určite aj ostatní zúčastnení Slováci sme ochotní sa podeliť o získané poznatky, len treba vytvoriť priestor.“

 

Michal Streška neskrýval záujem organizovať podobné semináre či stáže na Slovensku pre našich trénerov i široké florbalové okolie. V tomto smere pokračoval Daniel Granec prezident SZFB. „Sme radi, že sa naši tréneri a rozhodcovia zúčastnili takéhoto seminára. Verí, že títo ľudia zúročia získané vedomosti v praxi, ale i v ďalšom vzdelávaní našich členov, ktoré je v napredovaní florbalu nevyhnutné. Budem sa snažiť, aby sme takýto seminár mohli čoskoro spraviť na Slovensku i my."

späť