Slováci na úvod prehrali s Českom

06.09.2019 18:42:28
Slovenská reprezentácia mužov prehrala vo svojom úvodnom zápase na medzinárodnom turnaji Polish Open v Zelionke s Českom 4:11. Súper bol lepším družstvom, no Slovensko inkasovalo až päť gólov v oslabovke. Zajtra sa naši reprezentanti stretnú od 19:00 s domácimi Poliakmi.

Už na začiatku súboja s Čechmi bolo jasné, že sa nemôžeme pustiť bezhlavo do hry. Podľa očakávania mali loptu po väčšine času na svojich hokejkách naši susedia a k prvému gólu sa dostali až počas úvodnej presilovky. V polovici štvrtej minúty bol vylúčený Kristián Kozák a presne po jednej minúte početnú výhodu zužitkoval Filip Langer, ktorý otvoril skóre zápasu. Slováci sa trochu osmelili a našu prvú väčšiu príležitosť nepremenil Martin Grlický. Po chvíli tak prišiel trest. Do dvojgólového náskoku posunul v siedmej minúte Martin Tokoš. Česi aj naďalej tvorili hru a obliehali našu polovicu ihriska. Zverenci trénera Radomíra Mrázka sa snažili blokovať strely a dostupovali hráčov súpera, no v pätnástej minúte si predsa len strela Mateja Jendrišáka našla cestu do bránky Jakuba Klobučnčíka – 0:3.

Druhú tretinu naši chlapci nezačali dobre a po zbytočnom faule bol už počas prvej minúty po druhý raz v zápase vylúčený Kristián Kozák, čo vyústilo do štvrtého gólu českého tímu. Pred malým bránkoviskom sa presadil Ondřej Němeček. Ubehlo len niekoľko sekúnd a bolo 0:5. Autorom ďalšieho presného zásahu bol Marek Bräuer. Aby toho nebolo málo Kozák schytal aj tretiu dvojku počas 32. minúty. Presilovú hru však Česi tentoraz nedokázali využiť. Prvej presilovky sme sa dočkali aj my. Súpera sme síce „uzamkli“ na ich polovici, no chýbalo nám zakončenie. Navyše český tím spravil dva nebezpečné útočné výpady, ktoré zaváňali gólom. Zvýšená bojovnosť a väčšia aktivita priniesla Slovákom aj druhú výhodu presilovej hry v závere tretiny. Z úvodného gólu v sieti Česka sa tešil Luboš Šefčík, čím znížil na 1:5.

Začiatok záverečného dejstva taktiež Slováci nezvládli. Možno si mysleli, že sú ešte v šatni, no Česi na nich vyleteli, čoho výsledkom bol šiesty inkasovaný gól už po šestnástich sekundách hry. Nádhernú kombináciu predviedli súperi a na jej konci bol Marek Beneš – 1:7. Vysoký presing Čechom priniesol ôsmy gól v našej bráne. Hetrik v zápase strelil Martin Tokoš. Pod tlakom sa robia chyby a jednu z nich vyprodukoval znovu Kozák a to znamenalo už jeho štvrté vylúčenie v stretnutí! Českí reprezentanti sa nedali ponúkať a presilovku opäť využili. Autorom deviateho gólu bol Langer. Sympatické bolo, že to naši reprezentanti nezabalili a krásnym gólom Michal Miške dokázali desať minút pred koncom znížiť na 2:9. Sedem minút pred koncom bol na päť minút vylúčený Ronald Gašparík a Langer bol autorom druhého hetriku v zápase a zvýšil na 10:2 pre svoj tím. Potešiteľné je, že v oslabení Slováci skórovali. Z brejkovej situácie znížil na 3:10 Peter Nehila. Česi však búšili ďalej a zvýšili na 3:11. Prestrelka pokračovala, pretože posledné slovo sme mali my zásluhou trefy do čierneho od Lukáša Řezaninu – 4:11.

Na záver možno konštatovať, že nedisciplinovanosť, pomalší prechod do útoku a slabší dôraz v osobných súbojoch nás dnes pripravili o lepší výsledok.

Radomír Mrázek (tréner Slovenska): „Zápas hodnotím pozitívne. Chcel som aby si chlapci v tomto stretnutí vyskúšali maximálne tempo, do ktorého sme sa snažili súpera donútiť. Postupne sme si na to zvykli, no trvalo nám to takmer 26 minút. S pribúdajúcim časom sme sa zlepšili ale nevyhli sme sa individuálnym zlyhaniam, ktorými boli zbytočné vylúčenia, čo vyplývalo z rýchleho tempa hry. Zvládli sme množstvo situácii vyriešiť a berieme si pozitívne poznatky.“

Michal Pažák (kapitán Slovenska): „Zo začiatku na nás Česi vyleteli a nám chýbalo sebavedomie, ktoré sme postupne naberali. V tíme máme veľa nových mladých hráčov, ktorí si to potrebovali vyskúšať. Výsledok síce nebol pre nás priaznivý, no veríme, že to bude stále lepšie.“

SLOVENSKO – Česko 4:11 (0:3, 1:2, 3:6)