Slováci nestačili na Lotyšsko. Horšie ako 8. na MS pri premiére neskončia.

08.12.2012 10:19:41
Dnes nás stála druhá tretina skvelé umiestnenie. Čerešnička v podobe zápasu o 5. mieto sa nám nepodarilo.

Mužskú reprezentáciu Slovenska dnes čakal štvrtý zápas v rade. Slováci sa na zápas do Zurichu vybrali s predstihom, ale napriek nepriaznivému počasiu vo Švajčiarsku nedorazili na zápas včas. Zápas s Lotyšskom sa tak začal o 30 minút neskôr, ako bol pôvodný program.

V prvej tretine sa začalo na oboch stranách opatrne. Prvú vážnejšiu šancu zápasu mali naši reprezentanti. Šobich sa ocitol zoči, voči brankárovi súperova a v tutovke nedal. Lotyši sa osmelili a začali sa viac tlačiť pred bránu Mészárosa. Šobich v 13. minúte svoju chybu napravil a otvoril skóre zápasu. V druhej tretine súper stiahol hru na dve päťky a zrýchlil hru. Boli to práve naši, ktorí mali na hokejke tutovku. Petróci gól vstrelil, ale pre vysokú hokejku nebol uznaný. Lotyši udreli v presilovej hre pri vylúčení Velčického. Presilovke predchádzlo trestné strieľanie, ktoré Mészáros vychytal. V rozmedzí 60 sekúnd sme inkasovali z hokejky Artis Raitums, Henrijs Uzraugs a nešťastný vlastný gól naštrbil našu pohodu. Tréner Holovka reagoval na nepriaznivý vývoj oddychovým časom. Po time oute sa Slováci prebrali a mali niekoľko šancí na skorigovanie výsledku. Chýbalo nám športové šťastíčko pri strele Heleša, Gála.

V záverečnej tretine sme stavili na dve päťky aj my a zavreli sme Lotyšov pred ich bránu. Náš tlak bol čím ďalej tým väčší, ale chýbala nám finálna myšlienka a moment prekvapenia v koncovke. Všetko sme stavili na jednu kartu a hrali vabank smerom vpred. Lotyši sa pri našom štýle hry dostávali do rýchlych brejkov, ktoré likvidoval skvelý Mészáros. Lotyšom sa podaril jeden brejk využiť a odskočiť nám na rozdiel štyroch gólov. Řezanina odpovedal gólom na 5:2. Následne sme zbytočne šli do štyroch. Presilovka sa poriadne neskončila a šli sme do troch. Krátku presilovku o dvoch mužov Lotyši nevyužili, ale následnú premenili. Záverečné sekundy zápasu sa dohrávali v dosť tvrdých stretoch a chýbalo tu fair play. V posledných sekundách to odniesol Vašo Komačka, ktorý musel byť na ploche ošetrovaný zdravotnou službou. Zápas sapre Slovensko skončil nepriaznivo 6:2.

Slováci na historických MS získali pekné 7. až 8. miesto. Konkrétne umiestnenie určí zajtrajší zápas o 5. miesto Nórsko v.s Lotyšsko. Za predvedené výkony sa chalani hanbiť nemusia. To čo sme zanechali vo Švajčiarsku je úspech slovenského florbalu, ktorý prepíše históriu u nás i vo svete.

Jan Holovka (tréner): „Ja som určite s výsledkom spokojný. Je pravda, že to mohlo byť lepšie, ale keby nám to niekto povedal pred turnajom, že skončíme siedmy, tak mu neveríme. Je pravda, že sme mohli byť i piaty, či šiesty. Samozrejme, že s jedlom rastie chuť, ale musíme si priznať, že Lotyši boli lepší i keď tá hra nebola úplne tak dobrá, aby nás prevýšili. Bolo to o však o chybách. Treba poďakovať chalanom za obrovský kus práce a za to čo predviedli si zaslúžia veľké ďakujem. Hrali tu na hranici svojich možností a zaslúžene sme sa umiestnili na siedmom mieste. Je to o tom, že vytvorili skvelý kolektív, zomkli sa a podarilo sa to.“

Juraj Matejka (kapitán): „Dnešný zápas bol o niečo slabší, asi z toho dôvodu, že sme boli unavení.  Mali sme veľa zápasov v nohách čo mali samozrejme aj oni, ale prejavilo sa to v zápase. Herne sme neboli slabší, ale jednoducho sme nepremieňali šance a vyskytli sa chyby a súper to trestal. Siedme miesto je nádherné a myslím si, že pred turnajom sme v to dúfali. Nebolo to vôbec isté a prvý šampionát a postup zo skupiny je to nádherné.“

Lotyšsko – Slovensko 6:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Góly: 13. Peter Šobich (J. Purc), 55. Lukaš Řezanina (M. Zemen)  -  24. Jānis Rajeckis (A. Juškēvičs), 30. Artis Raitums (J. Jansons), 31. vlastný SVK,  31. Henrijs Uzraugs (A. Rajeckis), 54. Mihails Kostusevs (M. Krūmiņš),

Vylúčenia 2:3 Využitie 1:0

Zostava Slovensko: Gabriel Mészáros (Adam Kalčok) – Marek Bulko, Václav Komačka, Ladislav Gál, Lukáš Řezanina, Peter Heleš, –  Peter Klapita, Pavol Heleš, Juraj Matejka (C), Lukáš Lajčiak, Marián Zemen, –  Jozef Velčický, Lukáš Blaško Ján Purc, Martin Petróci, Peter Šobich, –  Daniel Baránek, , Marián Galovič, Filip Žák,