Slováci prekvapili aj Estónsko a uchmatli mu bod

05.12.2012 18:10:45
Skvelé výkony Slovákov na MS vo Švajčiarsku pokračujú.

Mužská reprezentácia Slovenska mala dnes na programe druhé vystúpenie pri premiére na MS. Starý známy  kvalifikačný súper Estónsko čakal chalanov v ceste za vysnívaným postupom. Chalani boli odhodlaní dnes uspieť a podriadili tomu všetko. Víťazstvo sa nám nepodarilo urvať, ale remíza je cenná a hodná zlata.

Zápas sa poriadne ani nezačal a už sme vyhrávali. Peter Šobich napriahol a prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. Otvárací gól v 5. sekunde je najrýchlejším gólom, ktorý padol MS 2012. Estónci zostali zaskočení. Slováci sa dostali do hernej pohody a hrozili čoraz viac. Po faule Romana Passa, česká rozhodcovská dvojica nám prisúdila presilovú hru. Nacvičená kombinácia Řezaninovej päťky zakončená Gálovou exportnou strelou do siete Õigeho priniesla vedenie 2:0. Estónci hľadali svoju tvár, keď nevedeli nájsť recept na našu pozornú defenzívu. V úvodnej tretine sa Řezaninova päťka dostala do ďalšej tutovky. Spolupráca Heleš, Gál, Řezanina slávila úspech tretím slovenským gólom. Slováci odchádzali na prvú prestávku s trojgólovým vedením čo nikto nečakal.

Druhá tretina sa nezačal pre nás najlepšie. Estónci v úvode zatlačili a vstrelili svoj prvý gól v zápase. Zmena sa udiala i na brankárskom poste súpera, keď do brány prišiel Jarkko Saastamoinen. Hra Estóncov sa oproti prvej tretine zmenila a začala nám robiť problémy. Chalani sa viac stiahli pred Mészáros čo ponúkalo Estóncom viac priestoru. Talme Henrik sa postaral o druhý gól Estónska v zápase. Chalani sa dostávali pod tlak a začali kopiť chyba. Vylúčenie Šobicha súper nevyužil pri našej skvelej defenzíve v oslabení. Druhý pokus pri zbytočnom treste  Komačku Estónci potrestali vyrovnávajúcim gólom tesne pred klaksónom druhej tretiny.

V záverečnej tretine sa začínalo od nuly. Estónci mali šancu ujať sa vedenia pri vylúčení Blaška. Chalani ťahali za jeden povraz a oslabenie ubránili. Technické problémy svetelnej tabule obe mužstvá vyviedli z tempa a na niekoľko desiatok sekúnd prerušili hru. Tréner Holovka stiahol hru na dve päťky a dostával Estóncov pod tlak. Súper sa však nechcel brániť a bol nebezpečný z brejkov. Pri signalizovanom vylúčení Kaspara Kalliona mal na hokejke tutovku sviatočný strelec Peter Klapita. Peťo však minul a v hre o jedného muža sme nedokázali súperovu defenzívu prekvapiť. Oba celky pozorne bránili a v útoku sa snažili rozhodnúť zápas. Bližšie tomu mali Estónci, keď sa v záverečných minútach ujali vedenia. Slováci si zobrali Time out a skúsili to v power play. Oplatilo sa, gól Petra Heleša priniesol cenný bod pre našu mužskú reprezentáciu.

Vo vysokom tempe a kvalitnom zápase z našej strany sme získali opäť skvelý výsledok. Chalani majú všetko vo svojich rukách a o postupe zo skupiny sa bude rozhodovať až zajtra. Smutnou správou je, že Peter Klapita asi dnes odohral posledný zápas na MS. Jeho zranenie sa po zápase opäť prejavilo a necíti sa najlepšie.

Jan Holovka (hlavný tréner): „V konečnom výsledku remíza je úspech. Myslím si, že sme predviedli vynikajúci výsledok. Prvá tretina bola hodne vyhecovaná, nabudená, namotivovaná a podľa toho ten prístup  hráčov vyzeral. Možná i ten výsledok 3:0 nás trocha uspokojil a to sa prejavilo na tom, že sme boli pomalší, nedôraznejší a možno i trošku nesústredenejší, čo práve Estónci zužitkovali. Je to veľmi skúsený tím. Majú také zápasy na dennom poriadku a hrali si stále svoju hru. Vedeli, že ta ich trpezlivosť im prinesie ovocie čo sa stalo. My sa stále učíme, sú to pre nás stále skúsenosti. My takéto zápasy nehráme aby sme vedeli, že viesť 3:0 po prvej tretine nestačí. Buďme radi za ten výsledok, že nás tá neskúsenosť a poľavenie nestálo výsledok. Som rád, že sme to vyrovnali a dostali v šiestich Estóncov pod tlak, z čoho sme dali krásny gól. Samozrejme, že sme sa trocha obávali o to, aby to vôbec vyšlo. Nakoniec berieme ten bod veľmi radi.  Teraz ide o to pripraviť sa zajtra na Singapur, tak aby sme vyhrali takým rozdielom aby nám to stačilo. Bohužiaľ to nie je o tom  že nám stačí výhra, ale musíme niečo navyše k tej výhre pridať v podobe väčšieho počtu gólov. Musím chalanom poďakovať, hrali vyborne a dali do toho to srdiečko ktoré zdobí slovenský florbal. Je to super výsledok a dúfam, že sa nám podarí postup, máme to vo svojich rukách.“

Radosť po zápase neskrýval strelec vyrovnávajúceho gólu Peter Heleš „Je to určite super. Laco Gál ma tam krásne našiel a bolo to proste úplne super. Som rád, že to prišlo v tej správnej chvíli. Zajtra sa budeme snažiť čo najlepšie namotivovať a uhrať čo najlepší výsledok proti Singapuru a dať čo najviac gólov.“

Vašo Komačka obranný pilier slovenskej defenzívy nebol po zápase veľmi spokojný aj napriek tomu, že sme uhrali skvelý výsledok s Estónskom. Naša defenzíva fungovala až na pár drobností. „Mali sme teoretický rozbor, kde sme si dôsledne prebrali hru Estóncov. Tréneri ich pozorovali včera i na videu, vďaka čomu sme sa vedeli dokonale pripraviť na súpera. Osobne som bol vylúčený, kde som šiel zbytočne do súboja. Mal som hrať radšej loptu, keď sa však následne odrazila tak ako sa nemala z čoho sme inkasovali gól. Osobne ma to mrzí. Ako je vidno uhrali sme dobrý výsledok.“

Slovensko – Estónsko 4:4 (3:0, 0:3, 1:1)

Góly: 1. Peter Šobich, 10. Ladislav Gál (Pe. Heleš), 18. Lukáš Řezanina (Pe. Heleš), 60. Peter Heleš (L. Gál)  -  23. Jonas Thomsson (H. Talme), 26. Henrik Talme (P. Markus), 40. Oskar Salm (J. Thomsson), 58. Patrik Markus (H. Talme)

Vylúčenia: 3:2, Využitie: 1:1

Zostava Slovensko: Gabriel Mészáros (Adam Kalčok) – Marek Bulko, Václav Komačka, Ladislav Gál, Lukáš Řezanina, Peter Heleš, - Peter Klapita, Pavol Heleš, Juraj Matejka (C), Lukáš Lajčiak, Filip Žák, - Jozef Velčický Lukáš,  Blaško, Peter Šobich, Ján Purc, Marián Galovič,  - Daniel Baránek, Martin Petróci, Marián Zemen,