Slováci si vybojovali v poslednom zápase na domácej pôde postup na MS

02.02.2014 23:43:39
Mužská reprezentácia sa predstaví na vrcholnom šampionáte i po druhý raz.

Zápas o všetko pre domácu reprezentáciu. Aj tak by sa dal nazvať duel medzi slovenskou a belgickou reprezentáciou, ktorý uzavrel kvalifikačné dianie v HANT Aréne. Slováci museli vyhrať štrnásťgólovým rozdielom ak chceli mať postup do Švédska zaistený. V závislosti od tohto faktu sa aj vyvíjal celý súboj. Slováci nechceli nechať nič na náhodou a už od úvodu zatlačili Belgičanov pred ich bránou. Pokúšali sa o streľbu z každej možnej pozície a brankára Belgicka len v prvej dvadsaťminútovke zasypali až dvadsiatimi dvomi strelami. Lacroix prvý krát kapituloval v šiestej minúte a do prvej sirény musel loptičku vyberať zo svojej siete ešte tri krát.

V nastavenom trende pokračovala aj druhá tretina. Belgičania boli vpredu bezzubí a domácim sa roztrhlo vrece s gólmi. Celkovo skórovali osemkrát, no po defenzívnom zlyhaní aj raz inkasovali. Nedôslednosť obrany využil Matthias De Saedeleer. Do druhej prestávky sa teda smerovalo za skóre 12:1 v prospech domácich.

Slováci stále potrebovali streliť minimálne tri góly a žiaden neinkasovať, preto v úvode poslednej časti hry bolo vidno na ich hokejkách istú dávku nervozity. Tú definitívne zlomil v 44. minúte Juraj Matejka krásnym individuálnym gólom vo vlastnom oslabení. „Postupový“ gól padol o päť minút neskôr, keď pri dvojitom vylúčení Belgičanov po pätnástykrát rozvlnil sieť Ondrášik. Za sympatického povzbudzovania piatich stovák divákov pridali Slováci aj poistku v podobe šestnásteho gólu. Do konca duelu už domáci výsledok nepustili, a preto sa kvalifikačný proces pre nich skončil úspechom. Síce to bolo až po možno zbytočnej dráme, ale Slovensko bude hrať na šampionáte vo Švédsku!

„Tréner nám povedal pred zápasom, že musíme hlavne dobre napádať a tlačiť sa do brány. Sme šťastní, že sa nám podarilo streliť potrebný počet gólov a postúpiť,“ priznal najlepší hráč Slovenska Marián Zemen. „Najväčšie plus z celého turnaja pre nás je fakt, že máme na to do budúcnosti, aby sme dôstojne súperili s najlepšími tímami,“ povedal Tim Ghiliann.