Slovenky na úvod predviedli kvalitný a obetavý výkon, ktorý zaskočil Fínky.

13.09.2013 14:45:51
Dvojnásobné majsterky sveta Fínky, dnes zvíťazili nad Slovenkami, ale nebolo to jednoduché.

Slovenky vykročili do turnaja Polish cup zápasom s Fínskom. Zápas so súperom zvučného mena bol pre naše reprezentantky "krst ohňom". Slovenky sa s dvojnásobnými majsterkami sveta stretávajú len po druhý raz. Rešpekt a prehnaná motivácia zostala pred zápasom v šatni.

Slovenky vstúpili do zápasu nebojácne a bez rešpektu. V úvodných desiatich minútach nebolo vidieť, že na ploche hrá druhý a dvanásty tím z MS vo Švajčiarsku 2011. Slovenky dokonale bránili a Fínky držali na dištanc od brány Mládenkovej. Najväčšie šance Tardíkovej a Ďuríkovej potrebovali viacej streleckého šťastia, ktoré by znamenalo vedenie v zápase. Fínky hľadali voľné dvierka v našej obrane rýchlymi prechodmi do útoku, ktoré likvidovala Mládenková. V 14. minúte sa individuálnou akciou prezentovala Stašová, ktorej chýbali milimetre. Fínky nedostávali veľa priestoru v našej defenzíve a ich strely z väčších vzdialeností končili mimo našej brány.  Najväčšiu šancu Fínska spálila Karoliina Kujala, keď prestrelila prázdnu bránu. Radosť severankám o pár sekúnd napravila jedna a tá istá hráčka Karoliina Kujala, keď napravila svoju chybu a zoči-voči Mládenkovej skórovala. Laura Manninen našla v defenzíve Sloveniek otvorené miesto a neváhala so strelou, ktorá skončila v našej sieti po druhý raz. Po prvej tretine odchádzali tímy do šatne za stavu 0:2 pre severanky.

Prestávka po prvej tretine sa trocha pretiahla pre program detí k čomu Fíni namietali. Slovenky neváhali a pridali sa do rytmu. Fínky len sedeli a prekvapene sledovali čo sa deje. V úvode druhej tretiny severanky zatlačili, ale proti bola opäť pozorná obrana a skvelá Mládenková, ktorá vytiahla zopár zázračných zákrokov. Alisa Pöllänen v polovici zápasu šla sama na Mládenkovú, ktorá ju vychytala v samostatnom nájazde. Fínsky tlak však stále silnel a pokračoval. V 32. minúte bol korunovaný gólom Emmi Niemelä. Slovenky však nebrali ohľad na stav stretnutia a v 36. a 38. minúte mali na hokejkách gól naše reprezentantky.  Strelecká šťastena sa na nás neusmiala ani v druhej tretine a museli sme na náš prvý gól na turnaji čakať.

Úvod záverečnej tretej tretiny patril Finkám. Po minúte zvyšovala stav zápasu Alisa Pöllänen na 0:4. Slovenky tlaku nepodľahli a naďalej pozorne bránili a plnili si svoje úlohy na ihrisku na sto percent. Fínky s blížiacim sa koncom zápasu začali viacej otvárať obranu a snažili sa streliť čo najviac gólov. Voľný priestor v obrane severaniek využili naše reprezentantky na brejky, ktorým chýbalo gólové zakončenie čo nás dnes trápilo celý zápas. Najväčšiu šancu na gól do fínskej siete mala Tardíková, ktorá zakončila v samotnom úniku len do brankárky hostí.

Slovenky pri vstupe do turnaja Polish cup ukázali, že treba s nimi rátať. Výsledok napovedá, že Fínky boli jasným favoritom, ale keby sme premenili naše šance určite by to na ihrisku i výsledkovej tabuli vyzeralo inak. Slovenky dnes o 18:00 hod. čaká druhý zápas v poradí, keď našim súperom bude tím z Nórska.

Martin Řehák (asistent trénera): "Výsledek je určite dobrý. Chtělo by to gól dva a mohlo to být lepší. Byly tam i šance na to. Musíme pochválit dívky, že dobře bránili. Hráli v dobrém nasazení a tempu. Nejvíce nás trápí přechod do útoku a zakončení. Všichni mají z dnešního zápasu dobrý pocit a spokojenost. Uvidíme další zápasy jak to bude aby ta naše výkonnost stoupala. "

Lucia Košturiaková (kapitánka): „Dnes je to o poznanie lepšie, tých 5:0 oproti tým 16:2.  Trošku nás mrzí, že sme nedali žiadny gól. V útoku sme boli takí bez zubí. Čo sa týka obrany, môžeme byť spokojní. To, že sme sa takto stretli po dlhšej dobe, vôbec od kvalifikácie sme nemali žiadnu akciu tak je to super.“

Slovensko - Fínsko 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Najlepšia hráčka: Michaela Šponiarová

Zostava: Mládenková (Nováková), - Klapitová, Šponiarová, Hutirová, Košturiaková, Ferenčíková, - Kadučáková, Bobotová, Tardíková, Trošková, Stašová, - Ďuríková, Broošová, Domonkosová, Sádecká, Ješšová, - Bernátová, Behancová,