Slovenky skončili na 9. mieste a vylepšili svoje doterajšie maximum z MS

18.12.2013 23:21:23
Švédky šesťnásobnými majsterkami sveta a sú nezastaviteľné

Po skončení šampionátu a návrate na Slovensko zavládli zmiešané pocity. Radosť prekrývalo sklamanie. To všetko sa i po šampionáte mihá v hlavách našich reprezentantiek. Šampionát v Českej republike nás posunul opäť o kus  vyššie, ale cieľ, ktorý bol sa nepodarilo naplniť.

 

Slovenky dosiahli celkové 9. miesto ktoré bolo malou náplasťou za tesnú prehru s Lotyšskom o štvrťfinále a zároveň svetovú osmičku. Dôležitý zápas zvládli lepšie Lotyšky, ktoré vyhrali súboj s nervozitou i našou nepresnou koncovkou. „Bol to najdôležitejší zápas a mali sme ho zvládnuť. Predsa Lotyšky majú viacero skúseností s takýmito zápasmi. My sme mladý tím, sú to chyby na ktorých sa musíme učiť a posúvať sa ďalej. Máme na to ďalšie dva roky a je na čom pracovať a v čom sa zdokonaľovať.“ hodnotila naša najproduktívnejšia hráčka šampionátu Michaela Šponiarová.

 

Tím s vekovým priemerom 21 rokov a jedným z najmladších na šampionáte vzbudzoval pozornosť. Záujem o náš tím bol pre dobré výkony, ale i pre krásu našich dievčat. Slovenské devy si zamilovalo i publikum a v hľadisku to počas zápasov hučalo. „Podali sme určite lepšie výkony než po minulých majstrovstvá vo Švajčiarsku. Je vidieť, že baby na sebe makajú a stále sa zlepšujeme. Myslím si, že o ďalšie dva roky sa nám podarí umiestniť do toho ôsmeho miesta.“ vyzdvihla naše dobré výkony Alexandra Ferencová, opora zadných radov tímu spod Tatier.

 

„Myslím si, že o tie dva roky sa môžeme posunúť zasa vyššie. Určite by sme sa mali dostať do osmičky. Bohužiaľ los a systém turnaja je taký aký je. Jeden zápas rozhoduje o všetkom a opäť to môže dopadnúť akokoľvek. Myslím si, že máme nato sa dostať do prvej šestky. Myslím si, že na to máme i teraz, ale o tie dva roky budeme o kúsok vyššie a verím, že budeme i v top šestke.“ nadviazala na spoluhráčkyne slová kapitánka Lucia Košturiaková.

 

Na vrcholnej scéne je slovenský ženský florbal úplným nováčikom. Druhá účasť medzi elitou je pre nás úspechom, ale iný to vnímajú i ako konkurenciu. Na Slovensku vyrastá tvrdá konkurencia, ale na majstrovský titul máme stále čas. Pri otázke, či sa staneme majsterkami sveta sa Lucia Košturiaková na úvod zasmiala. „Smiech..... Myslím, že určite každá z nás by chcela byť majsterkou sveta. Bohužiaľ, je to tak ako to je. Na Slovensku na to nie sú podmienky. Pokiaľ sa nebudeme viacej stretávať, nebudeme mať viacej sústredení určite majstrami sveta nebudeme. Pokiaľ sa aspoň trošku nepriblížime v podmienkach Česku, Fínsku, Švajčiarku, tak s nimi ani nebudeme môcť hrať vyrovnané zápasy no nie to aby sme ich porážali.“Absolútna dominancia severaniek, Švédky berú šiesty zlatý kov z deviatych majstrovstiev sveta po ďalšej porážke Fínska vo finále. Absolutórium Tree Konor nastalo i pri vyhlasovaní Allstars teamu. Štyri zo šiestich miest vo výbere najlepších hráčok obsadili severanky. Zabrali celý útok v zložení Lindström, Wijk, Mattsson a miesto v obrane ich doplnila spoluhráčka Moa Tschöp. Medzi švédske kvarteto sa vtesnala švajčiarska kapitánka Silvana Nötzli, na ktorú má ťažké srdce najlepšia brankárka turnaja Jana Christianová, keď v predĺžení  zápasu o 3. miesto strelila víťazný gól Švajčiarska nad Českom. Švajčiarky dokonale oplatili Češkám porážku s pred dvoch rokov na ich domácej pôde.

 

 

Posledné a zároveň najväčšie ocenenie si zaslúžia skvelí diváciorganizátori. Spoločnými silamy vytvorili nezabudnuteľný šampionát, ktorý ma prívlastok najsledovanejší. Bude náročné prekonať nový rekord celkovej návštevnosti ženského šampionátu, ktorý sa zastavil na čísle 43 807 divákov.


Konečné poradie: 1. Švédsko, 2. Fínsko, 3. Švajčiarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Nórsko, 7. Poľsko, 8. Nemecko, 9. Slovensko, 10. Rusko, 11. Dánsko, 12. Austrália, 13. Kanada, 14. Maďarsko, 15. Japonsko, 16. Južná Kórea,


 

Zdroj: www.wfc2013.cz


späť