Slovenky zlomili Dánky v predĺžení a zajtra s Ruskom zabojujú o 9. miesto

12.12.2013 21:36:27
Nový cieľ je na dosah, je potreba zvládnuť posledný krok a rozlúčiť sa s MS víťazne.

Slovenky mali pred sebou nový cieľ, po tom čo im jeden nevyšiel. Sen o svetovej osmičke nás zrazil na kolená v zápase s Lotyšskom. Po dni voľna reprezentácia žien Slovenska nastupovala proti Dánsku, ktoré nám stálo v ceste v zápasoch o umiestnenie na 9. až 12. mieste. Slovenky chceli svoje doterajšie maximum 12. miesto z MS 2011 vylepšiť, čo sa im i podarí.

Slovenky nevstúpili do zápasu vôbec zle. Už v štvrtej minúte využila presilovú hru Milota Hutirová a poslala svoj tím do vedenia. Slovenkám sa v prvej tretine strelecky darilo. Už v 11. minúte zvyšovala na 2:0 najlepšia hráčka Sloveniek v kanadskom bodovaní  Michaela Šponiarová. Rozdielom triedy viedli naše reprezentantky po zakončení Alžbety Ďuríkovej v 15. minúte. Slovenky ovládali hru a Dánky nepúšťali do ničoho. Uspokojenie na našej strane prinieslo v 17. minúte gól v bráne Mládenkovej.

Stredná tretina zápasu góly neponúkla. Slovenky mali miernu prevahu, ktorú nedokázali zužitkovať ku streleniu ďalšieho gólu, ktorý by bol poistkou. Viaceré šance skončili nevyužité a boli sme radi, že súper naše hrúbky v defenzíve nepotrestali.

V tretej tretine sa hral veľmi tvrdý florbal často až na hranici pravidiel. Na oboch stranách horeli emócie. Dánky vycítili šancu dostať sa na dostrel. Naopak Slovenky ako by sa začali o svoj náskok báť. Vzápätí prišiel trest. V 50. minúte využila nedoraz v slovenskej obrane Gronbech a strelila kontaktný gól. Dánky po góle vyvinuli na nás tlak, z ktorého sme inkasovali vyrovnávajúci gól v 56. minúte. Zápas smeroval do predĺženia, keď rozhodcovia zo Švédska zapískali hru vysokou hokejkou a nariadili nájazd za nerozhodného stavu 3:3 v čase 59:56. Olausson však nájazd nevyužila a tak sa predlžovalo.

V desaťminútovom predĺžení sme začínali v nevýhode o jedného hráča, keď na trestnej sedela Ferencová. Slovenky presilovku ustáli. Veľkú šancu na rozhodnutie stavu mala práve Alexandra Ferencová, ktorá po faule na prenikajúcu Šponiarovú Michaelu zahrávala trestné strieľanie. Podobný osud ako Dánky postihol i naše farby. Rozhodnutie tak prišlo až v čase 66:55 z palice Miloty Hutirovej, ktorá sa stala hrdinkou dnešného dňa. Nervydrásajúci a dramatický zápas nakoniec zvládli Slovenky a zahrajú si o konečné 9. miesto s Ruskom už zajtra piatok 13. decembra 2013 o 12:0 hod.ČEZ Aréne Ostrava. Zápas môžete sledovať Live na You Tube priamo - TU.

Jaroslav Marks (hlavný tréner): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře. Získali jsme tříbrankový náskok a Dánky jsme prohrávali po všech stránkách. Soupeř začal hrát trochu víc do těla, agresivněji. Přestalo se nám tolik dařit. Do třetí třetiny jsme šli s dvoubrankový náskokem, ale bohužel už psychické a fyzické síly i větší agresivita soupeře zápas vyrovnali. Pak bylo pro nás dramatické trestné střílení, které Dánky neproměnili. Šlo se do prodloužení, kde jsme měli nájezd, který jsme také nedali a nakonec rozhodla větší vůle po vítězství. My jsme ten rozhodující gól nakonec i dali.“

Milota Hutirová:  "Začali sme veľmi dobre. Po trojgólovom vedení sme začali špekulovať. Nestrieľali sme tak a o v prvých pätnástich minútach. Dánky nás dorovnali aj vďaka naším zbytočným chybám. Rozhodol jeden gól v predĺžení, ktorý má cenu zlata. Som rada, že sa mi ho podarilo streliť a mám z toho veľkú radosť. Sme radi, že sme sa posunuli zasa o kúsok vyššie."

SLOVENSKO- Dánsko 4:3pp (3:1, 0:0, 0:2, 1:0)

Góly SR: 4. Hutirová (M. Šponiarová), 11. M. Šponiarová (Hutirová), 13. Ďuríková (Tardíková), 67. Hutirová (Košturiaková)

Strely na bránu: 25:18