Slovenská elita vstupuje do play-off!

10.03.2017 21:25:54
Už počas najbližšieho víkendu začína play-off najvyššej slovenskej súťaže mužov. Najpočetnejšie zastúpenie majú vo štvrťfinále extraligy východoslovenský a západoslovenský región, za ktoré bojujú o majstra po tri tímy. Titul obhajuje FK ATU Košice a lídrom bola po skončení základnej časti prekvapujúco Tsunami Záhorská Bystrica.

 

Práve zástupcovia Záhorskej Bystrice si ako prví vyberali súpera do play-off. Voľba padla na Skalicu, ktorá sa v predchádzajúcej sezóne v úlohe nováčika v súťaži z desiateho miesta zachránila. Dnes sú Záhoráci v inej, pre nich novej pozícií. To platí aj o Tsunami, pretože sa v minulom ročníku súťaže umiestnilo ešte o jedno miesto nižšie než Skalica, čo znamenalo, že sa toto družstvo zachraňovalo v baráži a v nej zdolalo Trnavu 3:0 na zápasy. Vzájomná bilancia aktuálnej sezóny hovorí jasnou rečou pre Tsunami, ktoré nad Skalicou vyhralo v oboch súbojoch. Najprv 8:4 a v poslednom kole základnej časti 12:4. Ak zaberie útočné trio Kovaľ – Kubaský – Kubovič, nemali by mať hráči Tsunami problém s postupom do semifinále. Kontrovať im bude predovšetkým strelec Záhorákov Lukáš Mráz.

 

 

Majstrovské ATU Košice idú do štvrťfinále z druhého miesta a vybrali si FBC Mikuláš Prešov. Košičania po novom roku trochu hľadali formu, no pozvoľna sa dostávali do tempa. Majstri majú vyrovnaný káder, v ktorom môže jednotlivé zápasy strelecky potiahnuť viacero hráčov. O vyrovnanosti tímu svedčí aj to, že ATU nemá ani jedného hráča v TOP 10 produktivity po základnej časti súťaže. Na trinástej priečke sa nachádza Michal Dudovič, ktorý už od januára pôsobí vo švajčiarskom SV Wiler Ersigen. Prešovčania sa budú spoliehať najmä na dve útočné tykadlá, ktorými sú Jan Komínek a Šimon Leško. Zabúdať však netreba ani na defenzívny štít v podobe Martina Joščáka. Družstvu navyše velí hrajúci tréner a kapitán telom i dušou Martin Sikorjak. Vzájomná bilancia oboch súperov prezrádza, že Košičania vyhrali v oboch dueloch. Doma 12:6 a v Prešove tesne 6:5. Fanúšikovia sa už tešia na tradičné derby „Vraňare“ versus „Koňare.“

 

 

Florbalisti Nižnej majú zrejme najvydarenejšiu sezónu. Prepracovali sa na tretie miesto tabuľky a z neho si vybrali za protivníka ŠK 1. FBC Trenčín. Oravčania spravili dobrý ťah, že pred sezónou angažovali trénera Martina Tomagu, ktorý sa im venuje a nie je zaťažený v úlohe hráča, ako bol jeho predchodca Marek Ferianc. Družstvo strelecky ťahá Tomáš Reguly, ktorý sa stal so 48 gólmi najlepším strelcom základnej časti. Trenčania zo začiatku sezóny postrádali na lavičke svojho dlhoročného trénera a šéfa klubu Miroslava Ságu, ktorý sa v desiatom kole vrátil ku kormidlu, kde nahradil Juraja Lamačku. Hneď v tohtoročnej premiére odkaučoval víťazný zápas v Stupave, kde Trenčania zdolali Tsunami 9:2. Lamačka sa vrátil na ihrisko a odpláca sa trénerovi rozhodujúcimi gólmi v náročných zápasoch. Najlepším strelcom Trenčanov je s 25 presnými zásahmi Patrik Bičan, no družstvu výrazne pomáha aj ofenzívny obranca Marek Bulko. Nižná má vzájomnú bilanciu tohto ročníka s 1. FBC pozitívnu. Pod hradom Matúša Čáka vyhrali Oravčania 11:7 a doma 9:8 po samostatných nájazdoch. Nižná si na Trenčíne verí a je v úlohe favorita, no hostia majú podstatne väčšie skúsenosti aj keď káder prešiel generačnou výmenou.

 

 

Vo štvrťfinále majú zastúpenie po dva tímy z jedného mesta a práve jedna dvojica sa medzi sebou stretne. FBK AS Trenčín hostí FbO Florko Košice. Družstvo okolo slovenského reprezentanta Juraja Matejku, ktorý má medzinárodné skúsenosti z pôsobenia v českej najvyššej súťaži, malo na jeseň dobrý štart a ťahalo osem zápasovú šnúru bez prehry a istý čas bolo aj lídrom ligy. Postupne sa však AS prepadlo na štvrtú pozíciu. Bolo to práve košické Florko, ktoré v deviatom kole doma uštedrilo Trenčanom prvú prehru sezóny v pomere 4:3. V odvete sa tímu AS podarila odplata, no o výhru 8:4 museli tuho bojovať. Rozhodlo sa prakticky až v tretej tretine, ktorú vyhral Trenčín 4:0. Domácich okrem Juraja Matejku strelecky ťahajú Miroslav Mikolaj a Peter Heleš. Milan Kováč spoločne s Pavlom Helešom nazbierali až sedemnásť dvojminútových trestov, čo môže byť voda na mlyn Košičanov. Východniari majú v TOP 10 produktivity dvoch hráčov, ktorými sú Jakub Blaško a Martin Kátlovský. Družstvo vedie hrajúci tréner a kapitán Lukáš Blaško.

 

Program štvrťfinále extraligy mužov:

 

1 – Štvrťfinále – sobota 11. 3. 2017:

 

19.00 hod – Tsunami Záhorská Bystrica – FBC Skalica (ŠH ZŠ kpt. J. Nálepku, Školská 2, Stupava)

17.30 hod – FK ATU Košice – FBC Mikuláš Prešov (ŠH SOŠ Ostrovského, Košice)

18.00 hod – TJ A-FbO Nižná – ŠK 1. FBC Trenčín (MŠH, Školská, Tvrdošín)

17.00 hod – FBK AS Trenčín – FbO Florko Košice (Športové centrum M-Šport, Ostrov, Trenčín – Zamarovce)

 

2 – Štvrťfinále – nedeľa 12. 3. 2017:

 

19.00 hod – Tsunami Záhorská Bystrica – FBC Skalica (ŠH ZŠ kpt. J. Nálepku, Školská 2, Stupava)

14.30 hod – FK ATU Košice – FBC Mikuláš Prešov (ŠH SOŠ Ostrovského, Košice)

14.00 hod – TJ A-FbO Nižná – ŠK 1. FBC Trenčín (MŠH, Školská, Tvrdošín)

15.00 hod – FBK AS Trenčín – FbO Florko Košice (Športové centrum M-Šport, Ostrov, Trenčín – Zamarovce)

 

späť